Microsoft třikrát vyhrál nad Linuxem

Microsoft oznámil, že ve třech výběrových řízeních na softwarové vybavení místních samospráv velkých měst v Evropě zvítězil nad konkurenční nabídkou postavenou na OS Linux.
Microsoft nainstaluje Window Server i desktopovou verzi operačního systému na tisíce obecních počítačů v německém Frankfurtu, litevské Rize a finském Turku. Firma nezveřejnila podmínky, za kterých se jí podařilo zvítězit ve třech na sobě nezávislých výběrových řízeních, kterých se účastnilo několik společností nabízejících řešení na platformě Linux.

V Evropě čelí Microsoft většímu tlaku ze strany Open Source projektů. Může za to podpora Evropské unie, která v projektech eEurope pro členské země a eEurope+ pro země kandidátské vyzývá k preferování Open Source řešení před uzavřenými systémy. Nejvýznamnější průnik Linuxu do místní samosprávy v Evropě představuje přechod Mnichovského magistrátu k Linuxu nabízenému společností SuSE. Mnichovská městská správa bude Linux používat na více než 14 000 počítačích. Pro Microsoft tato událost znamenala další potvrzení konkurenceschopnosti operačního systému, jehož vývoj zahájil před lety Torvald Linus.

Generální obchodní ředitel Microsoftu pro oblast EMEA prohlásil, že: „Tento vzkaz musíme formulovat přímo - svět není jenom otevřený operační systém Linux.“ V oznámení obchodního úspěchu ve třech zmíněných městech Microsoft sám zmínil, že byla vybrána nabídka redmondské společnosti místo konkurenčních projektů postavených na Linuxu.

Podle britské poradenské společnosti Ovum je software od Microsoftu používán na 90 % procentech desktopů v evropských firmách a státních úřadech. V oblasti serverů ale Microsoft čelí mnohem větší konkurenci. Dříve proti němu stály Unixové servery, ale během posledních let stále roste konkurence ze strany Linuxu. Ten se navíc těší podpoře řady velkých firem v čele s IBM. Díky tomu je Linux instalován na přibližně 15 % všech počítačů prodaných v západní Evropě. Z toho vyplývá i pojetí Linuxu jako jediného reálného soupeře řešení společnosti Microsoft.

Diskuze (101) Další článek: Výsledky velké soutěže o počítač budou příští týden

Témata článku: Microsoft, Linux, Lin, Frankfurt, Riga, Desktopový počítač, Evropský systém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu