Microsoft třikrát vyhrál nad Linuxem

Microsoft oznámil, že ve třech výběrových řízeních na softwarové vybavení místních samospráv velkých měst v Evropě zvítězil nad konkurenční nabídkou postavenou na OS Linux.
Microsoft nainstaluje Window Server i desktopovou verzi operačního systému na tisíce obecních počítačů v německém Frankfurtu, litevské Rize a finském Turku. Firma nezveřejnila podmínky, za kterých se jí podařilo zvítězit ve třech na sobě nezávislých výběrových řízeních, kterých se účastnilo několik společností nabízejících řešení na platformě Linux.

V Evropě čelí Microsoft většímu tlaku ze strany Open Source projektů. Může za to podpora Evropské unie, která v projektech eEurope pro členské země a eEurope+ pro země kandidátské vyzývá k preferování Open Source řešení před uzavřenými systémy. Nejvýznamnější průnik Linuxu do místní samosprávy v Evropě představuje přechod Mnichovského magistrátu k Linuxu nabízenému společností SuSE. Mnichovská městská správa bude Linux používat na více než 14 000 počítačích. Pro Microsoft tato událost znamenala další potvrzení konkurenceschopnosti operačního systému, jehož vývoj zahájil před lety Torvald Linus.

Generální obchodní ředitel Microsoftu pro oblast EMEA prohlásil, že: „Tento vzkaz musíme formulovat přímo - svět není jenom otevřený operační systém Linux.“ V oznámení obchodního úspěchu ve třech zmíněných městech Microsoft sám zmínil, že byla vybrána nabídka redmondské společnosti místo konkurenčních projektů postavených na Linuxu.

Podle britské poradenské společnosti Ovum je software od Microsoftu používán na 90 % procentech desktopů v evropských firmách a státních úřadech. V oblasti serverů ale Microsoft čelí mnohem větší konkurenci. Dříve proti němu stály Unixové servery, ale během posledních let stále roste konkurence ze strany Linuxu. Ten se navíc těší podpoře řady velkých firem v čele s IBM. Díky tomu je Linux instalován na přibližně 15 % všech počítačů prodaných v západní Evropě. Z toho vyplývá i pojetí Linuxu jako jediného reálného soupeře řešení společnosti Microsoft.

Diskuze (101) Další článek: Výsledky velké soutěže o počítač budou příští týden

Témata článku: Microsoft, Linux, Frankfurt, Lin, Evropský systém, Desktopový počítač, Riga


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji