Microsoft | Cortana | Chytrá domácnost

Microsoft to s Cortanou vzdává. Zapracuje na integraci Alexy a Google Asistenta

Trh s hlasovými asistenty se přiostřuje a Google s Amazonem se předhání v tom, kdo má lepší funkce a v kolika různých zařízení je dostupný. Tak trochu mimo hlavní proud stojí Apple se svou Siri a především pak Microsoft s Cortanou. Druhý jmenovaný teď oznámil, že místo soupeření s ostatními se spíše zaměří na integraci, informuje Business Insider.

Satya Nadella, CEO Microsoftu, se vyjádřil před novináři, že aktuálně nesmýšlí o Cortaně jako o konkurenci pro Alexu od Amazonu, ale jako o aplikaci či určitých dovednostech, které mohou využít právě konkurenční digitální asistenti. To je částečně možné již nyní, skrze Alexu je možné aktivovat Cortanu a požádat o provedení dotazu ji.

Benefit pro zákazníky Office 365

Hlavní směřování Cortany má být pro zákazníky Office 365, kterým má přinášet benefity a jednodušší ovládání pro tyto aplikace. Zvládne tak bez problémů poslat e-mail a další vychytávky, u kterých Microsoft doufá, že je firemní zákazníci ocení. Pro tyto potřeby ale není nutné vyvíjet samostatnou asistentku, čehož si je firma vědoma.

Alexa je dostupná i jako aplikace pro Windows 10:

Microsoft u vývoje Cortany zaspal

Současnému směřování Cortany se příliš nelze divit, u jejího vývoje totiž Microsoft lehce zaspal. Nové funkce a dovednosti příliš nepřibývaly a v jarní verzi dokonce dojde k vypnutí asistentky v průvodci nastavení nové instalace Windows 10 pro firemní uživatele.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cortana je například v chytrém termostatu, většího rozšíření se ale nedočkala.

V minulém roce byla dokonce odhalena chyba, která umožňovala skrze Cortanu změnit heslo pro přístup k počítači. Když se podíváme na trh chytrých reproduktorů a další elektroniky, asistentka od Microsoftu zde téměř neexistuje. Objevila se sice v chytrém termostatu, konkurence je ale v nespočtu dalších spotřebičů včetně mikrovlnek a kávovarů.

Dohánět tento náskok by bylo pro Microsoft velmi obtížné, a tak se rozhodl, že místo konkurování vytvoří raději takového „trojského koně“. Něco podobného se mu ostatně povedlo s mobilními operačními systémy. Místo toho, aby vyvíjel svůj vlastní, vytvořil desítky aplikací pro Android a iOS, díky kterým nabízí své vlastní služby nehledě na systém, který používáte.

V podobné situaci je se svou asistentkou Siri nyní i Apple, ten ale žádné podobné integrace neplánuje. Má velmi silnou základnu u uživatelů iPhonů a zaměřuje se spíše na funkce v rámci vlastních zařízení a ekosystému.

Google Asistent ve Windows 10?

Kromě integrace s Alexou by Microsoft rád integroval svou Cortanu i do Google Asistenta, čímž by se rozšířila na velkou spoustu dalších zařízení. Oficiální oznámení spolupráce jsme se prozatím nedočkali, redmondská asistentka je ale již nyní dostupná pro Android ve formě samostatné aplikace a Microsoftu by prozatím mohlo stačit využít oficiální API, které Google nabízí, i když toho neumí příliš mnoho.

A když popustíme trošku uzdu fantazii, mohli bychom se dočkat Google Asistenta přímo ve Windows. Microsoft aktuálně podniká kroky k osamostatnění Cortany od vyhledávání ve Windows, k čemuž dojde v jarní aktualizaci.

Cortana již nebude integrovaná do Windows, dostane samostatné nastavení i tlačítko na hlavním panelu. Microsoftu to umožní lépe integrovat další funkce, které přímo nesouvisí s hledáním v systému. Ale z vyčlenění funkce může těžit právě i Google či Amazon a nabídnout pro Windows vlastní alternativu. Ta přitom díky otevřenosti Cortany, respektive toho, co z ní zbyde, bude umět sáhnout i na systémové funkce.

Diskuze (33) Další článek: Nevíte, co přesně je ten NÚKIB nebo kritická informační infrastruktura? CZ.NIC vydal bezplatnou knihu Cybersecurity

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Windows, Amazon, Google Asistent, Windows 10, Android, Cortana, iPhone, Siri, Chytrá domácnost, Alexa, Satya Nadella, API, CEO Microsoft, Hlasový asistent, Kávovar, Firemní uživatel, Minulý rok, Současné směřování, Systémová funkce, Hlavní proud, Podobná integrace, Businessinsider, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11