Microsoft svým formátem bojuje s MP3. Uspěje?

Microsoft v krátké době představí svůj vlastní formát MS Audio 4.0 pro komprimaci hudebních nahrávek. Je účinnější než MP3 a obsahuje ochranu proti kopírování. Bude mu to stačit?
V současné době pracuje několik firem na tvorbě formátu komprimované hudby a prioritou pro ně je zabudování ochrany autorských práv. MP3 nic takového zatím nezná a tento fakt přispěl jednak k jeho velkému rozšíření a stejně tak k averzi ze strany nahrávacích společností. Microsoft je jednou z těch společností, jejichž šance na úspěch s vlastním formátem jsou hodně vysoké. Nicméně jakákoliv akce vedoucí k vytlačení formátu MP3 musí být vedena na mnoha frontách. Je otázkou, jak bude Microsoft úspěšný.

Nový formát MS Audio nabízí kromě začlenění autorských práv také lepší kompresní poměr při vyšší kvalitě než MP3. Pochopitelně to bude nejprve nutné otestovat, faktem je, že pro mnohé firmy může být ještě účinnější komprese než MP3 velmi přitažlivá. Třeba hardwarové firmy tvořící přenosné přehrávače s bolestným množstvím paměti by na to mohly slyšet. Zatím jediným přehrávačem, který bude umět přehrávat MS Audio 4.0, je Microsoft Media Player, kde se to bude řešit formou dodatečné instalace potřebného modulu. Ostatní přehrávače zatím k novému standardu mlčí.

Veřejná věc
Kouzlo MP3 ale spočívá v jeho otevřenosti, nemyslím teď ochranu autorských práv, ale otevřenosti samotného formátu. Je dobře dokumentovaný a jednotlivé kompresní i dekompresní algoritmy jsou jasně definované. Díky tomu může existovat taková spousta přehrávačů a stejně tak obrovská spousta komprimačních programů. Microsoft bude MS Audio 4.0 s největší pravděpodobností řešit formou standardních knihoven OCX, DLL a podobně. Nicméně si myslím, že to nemusí stačit. MP3 je právě o neustálém vylepšování davem anonymních vývojářů. Jestli s nimi dokáže Microsoft udržet krok je otázkou. Dalšími oblastmi, které Microsoft potřebuje pokrýt jsou:
  • Přenosné přehrávače, tedy obecně implementace rutin pro přehrávání MS Audio 4.0 do specializovaných zařízení.
  • Snadnost tvorby vlastních titulů. Každý by měl mít možnost tvořit vlastní skladby pro své nebo veřejné použití. Pokud by si veřejné šíření nepřál, měl by mít možnost to zakázat.
  • Snadnost šíření titulů. Zejména pro potřeby internetových obchodů by mělo být snadné značení a distribuce zvukových nahrávek. Dnes lze například značkovat WAV skladby, to je ale pro účely rychlé distribuce nevhodné (musí se to pak ještě převést na MP3). Značkování hotových datových souborů by bylo užitečnější.

MP3 přežije
Jedno je ale i při splnění těchto podmínek patrné. MP3 nebude vymýcen. Je snadný na používání, účinný a většině běžných posluchačů bohatě postačuje. MS Audio 4.0 (když už píšu pořád dokola ten dlouhý název, zdá se mi nešikovný, no třeba se ujme MSA4) je zde hlavně pro elektronické kontrolované šíření komerčních nahrávek. Navíc tento formát má naději na život o to větší, že bude přímo podporován operačním systémem.

MP3 své poslední slovo ale také ještě neřeklo, chystají se nové formáty na jeho základě a další vylepšení. Dá se ale říci, že koncem letošního roku budeme výrazně chytřejší. Datový formát pro elektronický prodej hudby by měl existovat, na výběr by mělo být snad i mezi několika formáty.

Diskuze (7) Další článek: Od Sybase celé Studio

Témata článku: Microsoft, MP3, Boj, Obrovská spousta, Formát, Dlouhý název, M/s, Šíření, Elektronický formát


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně