Microsoft | Testy | Tablety | Surface Pro

Microsoft Surface Pro 7: konečně s USB-C a českou klávesnicí

  • Na pohled mezigenerační změny téměř nepoznáte, je tu ale USB-C
  • Nové procesory s rychlejší grafikou ještě čekají na dobré ovladače
  • České popisky na klávesnici mají stejnou kvalitu, jako ty originální

Trvalo to mnoho generací, ale konečně i Microsoft Surface Pro nabízí USB-C. Letošní už sedmá generace Microsoft Surface Pro vypadá popravdě na pohled stále stejně jak ty předchozí. Lehké a pevné hořčíkové tělo tabletu s výklopným stojánkem se za ta léta na trhu už stalo etalonem výkonného počítače v těle tabletu.

Microsoft Surface Pro 7

Core i5-1035G4 ● Iris Plus (48 jader) ● 8 GB LPDDR4x ● 12,3" 2736 × 1824 (3:2) IPS lesklý dotykový + pero (jas 413 nits, dE 1,41) ● 128 GB SSD ● USB 3.0, USB-C, audio, Surface konektor ● 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.0 ● 45,8 Wh ● 29,2 × 20,1 × 0,85 cm ● 0,78 kg (1,1 kg s klávesnicí a stylusem)

tablet Surface Pro: 27 990 Kč
klávesnice Type Cover CZ/SK: 3 790 Kč
Surface Pen: ​2 290 Kč
Surface Arc Mouse: 1 899 Kč

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Surface Pro se celé roky zásadně nemění, není k tomu moc důvod

Stále zůstává skvělý displej s poměrem stran 3:2, který je pro práci rozhodně lepší jak jinde všudypřítomný 16:9, nemění se ani provedení magneticky přichytávané klávesnice.

USB-C pro monitor i nabíjení

Přesto, ač zůstává prakticky vše při starém, představuje sedmá generace docela revoluci. Microsoft se konečně podvolil tlaku celého světa a místo jednoúčelového miniDisplayportu dal na bok univerzální USB-C. Není to sice Thunderbolt 3, ale umí výstup obrazu přes levně dostupné redukce a především přes USB-C můžete Surface Pro nabíjet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Napájecí adaptér se připojuje magnetickým konektorem. Přímo na adaptéru je USB konektor pro nabíjení

Stále zůstává široký Surface konektor s magneticky přichytávaným napájecím kabelem. Microsoft je tak mezi výrobci hardwaru poslední, kdo nabízí takto bezpečné napájení, které při zakopnutí o kabel nestrhne celý počítač. Současně ale nejen naše vlastní zkušenosti potvrzují, že tento kabel v případě Surface Pro dlouhodobě nevydrží.

Umístění konektoru dolů na pravé straně namáhá přívodní kabel, který po pár letech neustálého ohýbání přestává fungovat. Díky USB-C to nemusíte řešit. Můžete použít libovolnou silnější USB-C nabíječku, teď při psaní této recenze mi třeba Surface nabíjí adaptér pro Nintendo Switch. Navíc můžete Surface Pro připojit přes USB-C přímo k modernímu monitoru, který jej zpětně bude nabíjet. Právě USB-C bude klíčovou motivací, proč přejít ze staršího Surface Pro nebo zvolit Surface oproti konkurenci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reproduktory míří přímo dopředu štěrbinou podél displeje. Vypínač a ovládání hlasitosti najdete na horní hraně. Pod výklopným stojánkem se schovává slot pro microSD

10. generace Core s rychlejší grafikou

Samozřejmě Surface Pro jako každý slušně vychovaný nový počítač nabízí aktuální procesory Core 10. generace. I základní verze s Core i5 přitom obsahuje výkonnější grafiku Iris Plus. V případě Core i5 má sice méně výpočetních jader jak u Core i7, ale i tak je výkon grafiky lepší jak u předchozí generace.

Stále ale platí, že na hry to vhodné není. Nové integrované grafiky Intelu jsou zhruba o třetinu pomalejší jak Nvidia MX250 a zatím mají značně nevyladěné ovladače.

Dokonce na nich nejedou ani testy 3DMarku, u kterého bychom řekli, že ho Intel zná. Nová výkonnější a také neoptimalizovaná grafika se také nejspíš podílí na vyšší spotřebě. Sedmá generace Surface Pro vydržela o několik hodin méně přehrávání filmu nebo úsporné kancelářské činnosti jak předchozí šestá generace. Paradoxně tento kancelářský tablet víc odpovídal výdrži herního notebooku s výkonnějším procesorem řady H a grafikou GTX 1650. Microsoft své počítače Surface ale pravidelně aktualizuje, takže spolehlivost grafiky a spotřeba se nejspíš ještě vyladí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice Type Cover s povrchem z Alcantary je stále skvělá, nyní nabízí i české popisky

Konečně česky

Českého uživatele ale potěší další podstatná novinka – originální klávesnice Microsoftu pro Surface Pro (a také Surface Go) jsou nyní dostupné s českým popisky. Nejde o nějaké obyčejné nálepky, ale speciálním laserem vykreslené znaky.

Protože vnitřní materiál klávesy je průhledný a kryje ho barevný krycí povrch, laser odstraní tuto krycí vrstvu a odhalí světlé vnitřní tělo klávesy. Díky tomu podsvícení kláves funguje i na tyto nově vyznačené popisky a ty odolávají opotřebení stejně jako ty původní. České popisky kláves vznikají dodatečně v brněnské firmě Artax, a protože mají už stroje zkalibrované na Microsoft Type Cover, zvládnou popisky přidat i na již prodané klávesnice včetně těch pro Surface Go (570 Kč za kus).

Klávesnice Type Cover se pro nový Surface Pro nemění, látku připomínající povrch okolo kláves je stále příjemný na dotek a současně skvěle odolává znečištění. Pevné tělo a přesné klávesy oceníte při psaní i mimo stůl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní kameru na běžných noteboocích nenajdete,
ta přední tady navíc umí přihlašování obličejem

Bez pera to jde, ale s ním získává Surface smysl

Surface Pro se prodává bez klávesnice i stylusu, ale popravdě z toho bohatého příslušenství si klávesnici i stylus nejspíš dokoupíte. Jen tak totiž získáte kompletní zážitek. Váš pocit ze Surface Pro totiž neurčuje číslo z benchmarku procesoru, rozlišení displeje nebo nabídka konektorů. Rozhoduje perfektní sladění všeho dohromady.

Špičkový přesně nastavený displej s IR kamerou pro snadné přihlašování nemá standardní rozlišení a úhlopříčku, které by pro Microsoft vyšly levněji. Microsoft definoval parametry displeje tak, aby nejlépe odpovídaly pohodlné práci a až poté hledal, kdo mu to vyrobí.

Klepněte pro větší obrázek
Funkci tlačítka na stylusu si můžete nastavit

Stylus, který se pevně přichytí na levý bok displeje, není jen přesný, díky tlačítku na horní straně probudíte počítač nebo spustíte vybrané aplikace. Současně funguje jako guma, takže stačí v ruce otočit stylus, nemusíte hledat tlačítko pro mazání na liště.

Naměřili jsme

  Surface Pro 7 Asus Zenbook 14 Surface Pro 6
procesor Core i5-1035G4 Core i5-8265U Core i5-8250U
grafika Iris Plus (48) GeForce MX250 UHD Graphics 620
paměť 8 GB DDR4 8 GB DDR4 8 GB DDR3
3DMark
Time Spy 695 1 004 385
PCMark 10
Celkem 4 008 4 020 3 496
Essentials 8 544 8 426 7 209
Productivity 6 484 6 394 5 643
Creation 3 154 3 275 2 851
Unigine
Heaven Extreme [FPS] 12,3 18,2 6,7
Valley Extreme HD [FPS] 7,8 16,2 4,6
Další
v-ray benchmark 2494/14 4325/31  
Cinebench R20 1 041 1 256  
Crystal Disk Mark
sekv. čtení [MB/s] 1 676,3 1 731,8 1 626,0
sekv. zápis [MB/s] 427,9 1 458,2 830,2
4KB čtení [MB/s] 287,6 868,3 593,6
4KB zápis [MB/s] 309,3 412,5 298,8
Výdrž
Film 6:46 11:10 10:40
Kancelář bez Wi-Fi 8:57 12:40 12:58

Při práci také oceníte naprosté ticho i při vyšší zátěži. Uvnitř Surface Pro s Core i5 totiž není ventilátor a vše se chladí pasivně. Přirozená cirkulace žene teplý vzduch vzhůru do horní hrany tabletu. Po několika minutách plné zátěže se procesor drží na frekvenci 1,5 GHz s teplotou pod 70 stupňů a nedochází k dalšímu snižování výkonu. Ticho pro soustředění se na práci je tu prostě důležitější, než výkon při renderování videa.

Tvrdohlavost Microsoftu, s jakou se bránil zavedení USB-C, doposud hodně nabourávala to zmiňované „perfektní sladění všeho dohromady“. Tablet Surface Pro i notebook Surface Laptop jsme nejen my v recenzích vždy pochválili s výtkou na adresu chybějícího USB-C. Český zákazník také musel žít bez českých popisků na klávesnici. To vše se u nové generace Surface Pro mění. Surface Pro, zvlášť po doplnění o klávesnici a stylus, stále není levný, ale propojení unikátního hardwaru se softwarem stejného výrobce dokáže poskytnout lepší zážitek, než konkurence poskládaná z univerzálních komponent.

Diskuze (45) Další článek: Česko má svého státního chatbota. Jmenuje se Lev a je stejně hloupý jako telefonní automat

Témata článku: Microsoft, Testy, Notebooky, Video, Intel, Wi-Fi, Surface, Tablety, Surface Pro, Surface Laptop, Microsoft Surface, Surface go, Klávesa, Cirkulace, Creation, Iris Plus, Nintendo Switch, Productivity, Procesor, Displej, Stylus, Alcantara, Popisek, Grafika, Disk MarkCetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály