Microsoft Surface: 20 let experimentů s Tablet PC

Bude tablet Surface jen zoufalý výstřel Microsoftu? Možná, nikdo ale nemůže popřít skutečnost, že má za sebou dvacet let aktivního vývoje. Microsoft není tabletový nováček.

Když se objevily první zprávy o hybridním tabletu Surface od Microsoftu, konkurence se do redmondské firmy ostře opřela a tvrdila, že tento experiment nemůže skončit dobře, Microsoft totiž není žádný hardwarový výrobce. V zářijovém článku jsme vám připomněli, že to není tak úplně pravda, Microsoft totiž hardware vyrábí už třicet let a zdaleka ne vždy se jednalo pouze o webkamery, myši a klávesnice. Tatáž firma vyráběla také akcelerační čipsety (!) pro první počítače standardu IBM PC a dokonce i paměťově-výpočetní moduly pro Apple (zde je z dnešního úhlu pohledu jeden vykřičník málo).

Microsoft tedy rozhodně má přinejmenším „historické know-how“, jak zpracovat nějaký ten průmyslový design a osadit ho tištěným spojem.

Jenže hardware je jen jednou stranou mince. Pak je tu ještě software. Umí vlastně Microsoft dělat dotykové ovládání? Vždyť jeho Windows lidé ovládají odjakživa klávesnicí a myší a s dotykovým ovládáním iOS a Androidu toho má pramálo společného. A Metro? To je beztak jen narychlo sešitý barevný kočkopes.

Jistě, takové přirovnání leckoho napadne, ale Microsoft není úplným nováčkem ani na poli dotyků. On s nimi dokonce pracuje poměrně dlouho, jen k tomu odjakživa používal pero stylus.

Windows XP Tablet PC Edition 

Pokud bychom měli zamířit do raného období dotykového ovládání Windows, jistě každého napadne Windows XP Tablet PC Edition, tedy verze legendárního operačního systému z podzimu roku 2002. Tou dobou Microsoft a jeho partneři okupovali trh s tablety, ty ale ještě nebyly pro každého. Byly velmi drahé a oslovily hlavně profesionály všeho druhu počínaje geodety v terénu a konče byznysmeny, kteří chtěli čmárat po rezistivním displeji tužkou. Tablet tu v každém případě byl už v době, kdy byl Apple v Česku poměrně exotickou a pro mnohé zcela neznámou firmou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tablet PC s Windows XP a tabletový režim s virtuální klávesnicí a polem pro psaní elektronickým perem (Zdroj: Wikipedie, Microsoft)

Windows for Pen Computing

Jenže chyba lávky. Windows XP Tablet PC Edition rozhodně nebyl první tabletový systém Microsoftu. Firma totiž měla něco podobného už deset let před tím. Jmenovalo se to Windows for Pen Computing a byla to sada nástrojů, na které se začalo v Redmondu pracovat už v roce 1991. Se softwarovou klávesnicí, na kterou se dalo ťukat perem, si tedy Windows rozuměl už ve verzi 3.1. Byla to doba, kdy si mnohé české rodiny včetně naší kupovaly osmibitové československé Didaktiky a kdy do českých domácností teprve mířil jednoduchý DOS „od kamaráda na disketě“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Virtuální klávesnice ve Windows 3.1 a jeden z prvních komerčně úspěšných tabletů ThinkPad 700T (IBM 2521) z roku 1992, tedy 18 let před příchodem iPadu (Zdroje: winhistory.dethinkpads.com)

Windows for Pen Computing se v roce 1995 dočkal verze 2.0 a stal se základním kamenem pro budoucí tabletovou verzi Windows XP a embedovaná dotyková Windows v nejrůznějších handheldech a strojích. Nadstavba obsahovala vedle softwarové klávesnice také režim psaní stylusem včetně učení a další optimalizaci.

Codex + InkSeine = Courier

Posuňme se nyní v čase opět do 21. století a to do relativně nedávné doby krátce před vydáním Windows 7. Tehdy se v laboratořích Microsoftu pracovalo na něčem, co později dalo život konceptu Courier.

Tablet iPad ještě nebyl na světě a pro Microsoft byl stylus stále naprosto klíčovou záležitostí. Výzkumná divize Research tedy dostala zelenou na rozvoj jeho dalšího využití mimo jiné v rámci projektu InkSeine.

InkSeine je aplikace pro Windows, která je vytvořená pro ovládání stylusem. Jedná se o demo na tvorbu nejrůznějších poznámek, které připomíná třeba OneNote. Více napoví video níže.

InkSeine: Pero bylo stále důležitější než dotyk prstu

Zhruba ve stejné době v Research existoval další experiment, který dostal jméno Codex a nejednalo se o nic jiného než o tablet, který se skládá ze dvou displejů a připomíná tak knihu nebo třeba diář. No a to jsme už na cestě k mytologickému Courieru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Codex: V jednom okně máte třeba prohlížeč a v tom druhém poznámkový blok. Konstrukčně vyřešený multitasking pro dvě aplikace, na který v současnosti navázal třeba androidí tablet Sony Xperia Tablet P.

Courier nikdy nespatřil světlo světa, jednalo se totiž pouze o dvoudisplejovou studii tabletu se zcela novým uživatelským rozhraním, které při troše představivosti připomínalo současné Metro z Windows 8. Pokud si tedy odmyslíte dlaždice a budeme se bavit hlavně o grafickém rozhraní samotných programů.

Courier: Prst začíná hrát hlavní roli

Ö Courieru se mluvilo a psalo už v roce 2008, tedy dvě léta před příchodem prvního jablečného tabletu iPad. Namísto hotové placky, která by navázala na tradici Tablet PC, jsme se však dočkali Windows 7 s vylepšeným ovládáním, použitelnější softwarovou klávesnicí a psaním textu stylusem. Na trhu se objevila další várka desktopových okenních tabletů včetně HP Slate 500, do kterého tehdy mnozí vkládali jisté naděje i z důvodu relativně nižší ceny. HP ale vyrobilo jen pár kousků a Microsoft tedy stále nevstoupil do otevřeného boje s tehdy novou a velmi atraktivní platformou iPad.

Surface staví na dvaceti letech pokusů (a omylů)

Současný tablet Surface v armové a x86 verzi tak není pouhý experiment, ale součást hlubší historie a strategie, která se začala psát vlastně už před více než dvaceti lety. Právě Surface by měl konečně vstoupit do přímého boje s iPadem, naučil se totiž ovládat nepřesné kapacitní dotyky prstem, ale zároveň se nevzdal ani redmondské tradice ovládání přesným polohovacím zařízením – ať už myší, nebo perem.

První upotávka na Surface z letošního jara

Leckdo by mohl namítnout, že je to chyba a nezkušenost Microsoftu, který tak nejde zcela ve stopách iPadu, a vedle dotykového Metra nabízí v rámci Windows 8 i klasický desktop. Jenže ona to není nezkušenost, ale právě letitá tradice zařízení pod společným označením Tablet PC. Surface a jemu podobní, kteří se na podzim dostanou na trh, si od iPadu vypůjčují pouze některé inovace UI pro kapacitní displej, stojí ale na základech s mnohem hlubší historií než tablet z Cupertina.

Základní armový Surface za 500 dolarů

Zůstává snad jediná otázka, tedy zdali se nebudou tyto tablety inspirovat v minulosti i svou cenou. Verze s procesory x86 se může vyšplhat docela vysoko, poněvadž tyto tablety už rozhodně nekonkurují přímo Androidu a iPadu, ale spše klasickým notebookům a ultrabookům. Androidu a iPadu bude chtít konkurovat levnější armová varianta s Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek
Předobjednávky armového Surfacu v plném proudu

Právě armová verze s jednodušími WIndows RT se na trhu objeví jako první. V USA si ji lze už dnes objednat od 499 dolarů, tedy po přepočtu za méně než 10 tisíc korun. Tato verze má 32GB úložiště, ale je bez krytu s klávesnicí. Za něj si připlatíte dalších sto dolarů. Nejvyšší armová verze s 64GB úložištěm a klávesnicí Touch Cover pak bude stát 699 dolarů.

Uvnitř všech armových Surfaců bude tikat Nvidia Tegra 3 T30 se čtyřjádrovým procesorem Cortex-A9 1,4 GHz a 520MHz grafikou ULP GeForce. K dispozici dále budou 2 GB RAM, plnohodnotný USB 2.0 port, čečka SD karet a především 10,6"  displej s rozlišením 1 336 × 768 px. Operační systém doplní také Office 2013.

Tabletům s Windows 8 Pro pomůže Haswell

Nový živočišný druh hybridních tabletů s mobilním i desktopovým prostředím tak má zajímavou konkurenční výhodu. Skrze Metro a ARM může soupeřit se současným paradigmatem tabletu tak, jak jej před dvěma lety definoval iPad. No a skrze desktop a x86 může směle útočit na ten zbytek současného trhu s PC. V nástupu této třídy placek by mohla Microsoftu pomoci i chystaná procesorová architektura Haswell od Intelu, která slibuje nižší spotřebu a její ULV varianty by se už mohly obejít i bez větráčků. Pokud se to Intelu podaří, skokem dorovná výhodu, kterou dnes drží konkurenční architektura ARM.

Bude to ale stačit? Neskončí to stejným fiaskem jako Windows Phone, který se díky brutální síle a variabilitě Androidu prosazuje tak žalostně pomalu?

Diskuze (85) Další článek: Konečně oficiálně: Apple 23. října pořádá tiskovku, ukáže toho víc

Témata článku: Historie, Microsoft, Tablety, Surface, Současný tablet, Xperia, Peru, Codex, Hardwarový výrobce, Tab, Současný Android, Let, První experiment, Architektura arm, Microsoft Surface, Jediná otázka, Klávesnice k tabletu, Ovládání stylus, Zelený experiment, Cover, Windows Tablet, Pero, Hotová předobjednávka, Klávesnice k pc, Courier, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky