Microsoft | Windows 10 | Microsoft Store

Microsoft Store by se konečně mohl naplnit. Otevře brány všem aplikacím

Microsoft Store, původně Windows Store, je v systému již od dob Windows 8, nikdy se ale příliš neuchytil. Hlavním důvodem přitom bude nutnost pro vývojáře nahrát upravenou verzi aplikace. Toto omezení by ale mělo nově odpadnout, a obchod se tak otevřít všem.

Myšlenka centrálního obchodu s aplikacemi pro Windows není nijak nová. Jedno místo, kde uživatel najde všechny potřebné aplikace, je naprostým zvykem na telefonech, kde máme Play Store, App Store a další obchody s aplikacemi. Na počítačích s Linuxem najdete vlastní repozitáře, které slouží právě k tomuto účelu, a na macOS se Apple snaží prosadit s Mac App Store, byť zde se o větším úspěchu dá mluvit snad až v poslední době.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá Microsoft Store nyní

Původně byl ale Windows Store omezený jen na moderní aplikace, které přišly ve Windows 8. A všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Podobné omezení se přeneslo i do Desítek, byť Microsoft nakonec otevřel dveře i pro ostatní aplikace. Vývojář je ale stále musí zabalit do formátu MSIX a je nutné využívat aktualizační mechanismus obchodu.

Konečně jednotné místo pro programy

Podle informací Windows Central se ale na podzim dočkáme revoluční změny. Microsoft totiž chystá otevřít brány pro všechny a vývojáři budou moci nahrát přímo .exe či .msi soubory. Využít také budou moci vlastní aktualizační servery a dokonce nebude povinné využít nativní funkci pro nákupy uvnitř aplikací.

Ve finále tak tvůrci budou moci využít výhodu centrálního obchodu aniž by Microsoft měl podíl z nákupu uvnitř aplikace. To by přitom byla naprostá výjimka – všechny centrální obchody s aplikacemi si berou poměrně velké podíly jak z ceny prodaného softwaru, tak i in-app nákupů.

Pokud tedy Microsoft opravdu s přepracovaným obchodem přijde, bude znamenat naprostou revoluci a zároveň několikátý pokus v řadě. S ohledem na odstraněná omezení by to ale zrovna tento mohl být úspěšný.  Společně s otevřením ale musí přijít i tolik potřebný redesign – současná podoba Microsoft Store je poněkud nepřehledná a ani nezapadá do současných Windows. V rámci podzimních Windows 10 „Sun Valley“ má přijít velká designová změna celého systému a tak se snad promítne i zde.

Diskuze (30) Další článek: Visual Studio 2022 zvládne naprosto šílený kousek. Načte 300 000 zdrojových souborů, aniž by se zhroutil vesmír

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Windows, Linux, Windows 10, Aktualizace, Microsoft Store, Operační systémy, App Store, Play Store, Desítka, Omezení, Windows Store, Aplikace, Obchod, Windows Central, Sun Valley, Brána, Vývojář, Mac App Store25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět