Windows 11 | Warez

Microsoft spustil hon na pirátské kopie Windows 11. Chce mazat i odkazy s návody, jak je nainstalovat

Před týdnem na web unikla jedna z testovacích verzí nových Windows a okamžitě se stala žhavým zbožím na nejrůznějších úložištích a torrentech.

Pohled do jednoho z registrů s hlášeními DMCA napovídá, že si to v Redmondu rozhodně nechtěli nechat líbit a únik opravdu nebyl součástí žádného guerillového marketingu, aby se o Windows 11 mluvilo v internetových kuloárech ještě více.

Stačí se podávat třeba do registru Lumen, který vzniká při Harvardově univerzitě, a vyhledat si slovíčko Microsoft jako zúčastněné osoby. Tedy osoby, kterou hájí zpravidla nějaká právní služba, která zasílá provozovatelům webů žádost o smazání odkazu na zjevný warez podle americké legislativy DMCA. U nás platí obdobný princip.

f44b105d-6ad1-4eec-ad87-0fd7d4513e4d
Microsoft žádá odstranění Windows 11 z úložiště Google Drive. Míru pirátského zneužití umocňuje zmínkou o článku na webu The Verge, ve kterém se nacházel odkaz

Lumen už eviduje hromadu žádostí Microsoftu (v zastoupení) o výmaz hromady odkazů z pirátských úložišť i těch zcela legitimních. Jedna z hojně odkazovaných kopií Windows 11 se nacházela třeba na službě Disk Google a firma jej po nahlášení okamžitě smazala. V hlášení je mimochodem citovaný i The Verge, který odkaz na tuto kopii použil ve svém článku.

Další odkazy vedly na Mediafire, Archive.org, Drop a hromadu dalších a zpravidla anonymních úložišť.

23dd059e-cc1b-4a4b-b87f-903bf80cd8e5
Beebom sdílel návod, jak nainstalovat Windows 11. Microsoft žádá smazání odkazu na článek indexovaný ve vyhledávači Google

Jak si všímá magazín TorrentFreak, Microsoft požadoval i mazání odkazů indexovaných v Googlu, které vedly na podrobné návody, jak Windows 11 stáhnout a úspěšně nainstalovat.

Potkalo to třeba magazín Beebom, který tak zároveň riskoval, že přijde nejen o jeden jediný odkaz na článek, ale že mu může vyhledávač snížit řadící skóre, protože napomáhá k šíření warezu.

Diskuze (48) Další článek: SN16: Prototyp Starshipu možná čeká „hypersonický letový test“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,