Microsoft | Strojové učení

Microsoft smazal svoji obří databázi obličejů. Technologie na ní trénovali i Číňané

Foto: Pixabay
Microsoft smazal svoji obří databázi obličejů. Technologie na ní trénovali i Číňané | Foto: Pixabay

Microsoft se dlouhodobě netají názorem, že technologie na rozpoznávání obličejů by měly být více regulované. Podle něj jsou snadno zneužitelné a dokonce tento názor prosazoval loni před americkým Kongresem. Odmítl rovněž prodat své systémy kalifornské policii. A nyní v tichosti smazal svoji gigantickou databázi MS Celeb, na které rozpoznávání obličejů trénoval.  

Šlo o soubor více než 10 milionů obličejů od 100 tisíce lidí, na kterém se systémy strojového učení vyvíjely. Databáze vznikla v roce 2016 a Microsoft ji inzeroval jako největší svého druhu na světě. K vývoji systémů na rozpoznávání obličejů ji používaly jak soukromé firmy, tak armádní složky. 

MS Celeb sebou ale nesla určité etické otázky, především proto, že lidé, kteří se v databázi objevili, k tomu nedali souhlas. Soubor byl složen primárně z fotografií celebrit a veřejně známých osobních (odtud jméno MS Celeb), plus byly použity fotografie s volnou licencí, tudíž se s ní pracovalo se smyslu „zúčastnění se s tím musí smířit“. 

Tento přístup se postupně ukázal jako problematický a navíc deník The Financial Times (FT) zjistil, že v databázi se vyskytly i obrázky soukromých osob nebo novinářů, což v Evropě odporuje GDPR. Upozornil také, že soubor využívali například i čínské firmy typu SenseTime k vývoji systémů, které Peking používá ke sledování, ale i zadržování obyvatel. 

Microsoft nicméně neuvedl, že by smazání MS Celeb s tímto problémem souviselo. Firma pro FT sdělila, že databáze původně sloužila k výzkumným účelům a zaměstnanec, který ji měl na starosti, již ve firmě nepracuje. To by vysvětlovalo, proč se Microsoft smazáním nikde veřejně nechlubil - šlo o běžný interní proces. 

Ii když je MS Celeb nyní smazaná, stále ji vlastní lidé, kteří si ji stáhli v dřívější době. Její zbytky budou na internetu existovat ještě dlouho. 

Diskuze (8) Další článek: ELONOVINKY: Práce na lodi Starship pokračují a SpaceX chystá nové prorotypy

Témata článku: Technologie, Microsoft, Internet, Umělá inteligence, Evropa, Strojové učení, Policie, Peking, Rozpoznávání obličejů, Obličej, Technolog, Číňan, Vývoj systémů, Databáze, Kongres, Rozpoznávání


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11