Microsoft | Strojové učení

Microsoft smazal svoji obří databázi obličejů. Technologie na ní trénovali i Číňané

Foto: Pixabay
Microsoft smazal svoji obří databázi obličejů. Technologie na ní trénovali i Číňané | Foto: Pixabay

Microsoft se dlouhodobě netají názorem, že technologie na rozpoznávání obličejů by měly být více regulované. Podle něj jsou snadno zneužitelné a dokonce tento názor prosazoval loni před americkým Kongresem. Odmítl rovněž prodat své systémy kalifornské policii. A nyní v tichosti smazal svoji gigantickou databázi MS Celeb, na které rozpoznávání obličejů trénoval.  

Šlo o soubor více než 10 milionů obličejů od 100 tisíce lidí, na kterém se systémy strojového učení vyvíjely. Databáze vznikla v roce 2016 a Microsoft ji inzeroval jako největší svého druhu na světě. K vývoji systémů na rozpoznávání obličejů ji používaly jak soukromé firmy, tak armádní složky. 

MS Celeb sebou ale nesla určité etické otázky, především proto, že lidé, kteří se v databázi objevili, k tomu nedali souhlas. Soubor byl složen primárně z fotografií celebrit a veřejně známých osobních (odtud jméno MS Celeb), plus byly použity fotografie s volnou licencí, tudíž se s ní pracovalo se smyslu „zúčastnění se s tím musí smířit“. 

Tento přístup se postupně ukázal jako problematický a navíc deník The Financial Times (FT) zjistil, že v databázi se vyskytly i obrázky soukromých osob nebo novinářů, což v Evropě odporuje GDPR. Upozornil také, že soubor využívali například i čínské firmy typu SenseTime k vývoji systémů, které Peking používá ke sledování, ale i zadržování obyvatel. 

Microsoft nicméně neuvedl, že by smazání MS Celeb s tímto problémem souviselo. Firma pro FT sdělila, že databáze původně sloužila k výzkumným účelům a zaměstnanec, který ji měl na starosti, již ve firmě nepracuje. To by vysvětlovalo, proč se Microsoft smazáním nikde veřejně nechlubil - šlo o běžný interní proces. 

Ii když je MS Celeb nyní smazaná, stále ji vlastní lidé, kteří si ji stáhli v dřívější době. Její zbytky budou na internetu existovat ještě dlouho. 

Diskuze (8) Další článek: ELONOVINKY: Práce na lodi Starship pokračují a SpaceX chystá nové prorotypy

Témata článku: Technologie, Microsoft, Internet, Umělá inteligence, Evropa, Strojové učení, Policie, Obličej, Rozpoznávání obličejů, Databáze, Rozpoznávání, Kongres, Vývoj systémů, Číňan, Peking


Určitě si přečtěte

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 86

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch