Microsoft šlápne s FireWire na plyn

Hlavní manažer Microsoftu pro hardwarovou strategii Windows, Carl Stork, naznačil v rozhovoru pro firemní PressPass výraznou orientaci společnosti na technologii IEEE 1394, čímž se zvýší šance Firewire při souboji s USB 2.0.
Hlavní manažer Microsoftu pro hardwarovou strategii Windows, Carl Stork, naznačil v rozhovoru pro firemní PressPass výraznou orientaci společnosti na technologii IEEE 1394, čímž se zvýší šance Firewire při souboji s USB 2.0. Microsoft už konečně došel k závěru, že penetrace zařízení s rozhraním IEEE 1394 dosáhla kritického množství. Po podpoře FireWire sběrnice ve Windows 98 SE, Windows ME a Windows 2000 nabídne MS ještě masivnější podporu FireWire ve Windows XP. Důvody jsou nasnadě: Místo čekání na neustále odkládané USB 2.0, jehož aktuální tržní podíl je nulový, se v Redmondu rozhodli vsadit na osvědčeného koně ze stáje Apple. Microsoft má stále větší problémy přimět uživatele k upgrade. A pouze vylepšené uživatelské rozhraní k tomu rozhodně stačit nebude. Producent Windows potřebuje povzbudit stávající uživatele Windows všech verzí k přechodu na XP a také přilákat další potenciální uživatele. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je přidávat nové vlastnosti a funkce.

Standard FireWire sice pomalu, ale zato spolehlivě ovládá stále větší část trhu se spotřební elektronikou (consumer electronics - CE). Zde jej pod názvem i.Link masivně prosazuje nebo spíše již prosadil jeden z dominantních hráčů tohoto sektoru – japonský gigant Sony. Protože marketing Microsoftu hledá a musí hledat stále nové tržní oblasti, je jeho orientace na konvergenci sektoru spotřební elektroniky a sektoru počítačů stále zřetelnější. Je tedy úplně logické, že se rozhodl vsadit na i.Link, který již mají tisíce uživatelů ve svých videokamerách i jinde, než se spoléhat na něco, o čem se sice hodně mluví, ale fakticky to nikdo nemá – USB 2.0.

Podrobné informace o vztahu Microsoftu k IEEE 1394 jsou zveřejněny na webu společnosti. Dle mého skromného názoru je jedním z nejzajímavějších prvků využití FireWire to, co MS označuje jako TCP/IP Networking over IEEE 1394. Pro uživatele osobních počítačů to znamená, že pomocí FireWire sběrnice budou moci nejen připojovat k PC periferie a spotřební elektroniku, což lze již dnes, ale budou moci vytvářet velmi rychlé a přitom nenákladné FireWire počítačové sítě. Ty zpočátku nabídnou hned čtyřnásobek rychlosti současného FastEthernetu – 400 Mbit/s proti 100 Mbit/s – a navíc snazší možnosti konfigurace. Po nástupu IEEE 1394b by přenosová rychlost mohla na optických vláknech vzrůst až osminásobně: na 3,2 Gbit/s!!! Technologii IP-over-1394 podporují již Windows ME a samozřejmě bude součástí Windows XP.

Rozkvět FireWire na konkurenční platformě paradoxně vítá i Apple, která vybírá za používání FireWire licenční poplatky. Právě tyto licence byly mimo jiné důvodem pro vývoj USB 2.0 konkurenčními firmami.

No a co z toho plyne pro USB 2.0? Možná ho to zpomalí, ale těžko ho to zastaví. Jakmile bude USB 2.0 podporováno čipsety a dostane se na základní desku, tak zde prostě bude. A všimli jste si, kdo v tomhle boji Intel podporuje? Sice mlčky, ale o to důsledněji tak činí Hewlett-Packard. Zatímco ostatní výrobci periferií – typicky tiskáren, skenerů a vypalovaček – uvedli aspoň některé modely s podporou 1394, HP stále tvrdě tlačí paralelní port, USB 1.1, případně SCSI u výkonnějších skenerů a vypalovaček. O FireWire ani slovo, jak kdyby ho u HP nikdy neviděli.

I v českém počítačovém tisku se v poslední době objevila řada spekulací na téma, že USB 2.0 převálcuje FireWire. Otázkou je, zda vůbec nějaký duel bude. Zatím to vypadá na, řekněme, smírnou koexistenci. Konečně, naznačuje to sám Intel, duchovní otec a propagátor USB 2.0.

Diskuze (4) Další článek: Cookies jsou odmítnuty v méně než jednom procentu případů

Témata článku: , , , , , , , , ,