Microsoft si předchází výrobce počítačů: jenom oni mohou už prodávat Windows Me

Je běžné, když assembleři dostali operační systém dřív, ale celosvětové datum prodeje dříve bylo pro všechny stejné a svaté.
Zajímavá novinka v obchodní politice Microsoftu: zatímco celosvětově ohlášené datum dostupnosti Windows Me v krabicové verzi je stanované na 14. září, výrobci PC už dostali tento produkt k instalování na své počítače, ovšem s tím, že jej již mohou začít prodávat.

Oficiální zdroje tvrdí, že důvody jsou v tom, že o tento produkt je velký zájem (což je zřejmě pravda) a to, že v USA je začátek září jedním z vrcholů sezóny, neboť školáci se vracejí do škol (pravděpodobně američtí školáci nedostávají pouze dárek za dobré vysvědčení, ale i za úspěšné přežití prázdnin). Výrobci počítačů toho už využili – nejrychlejší byla asi firma Gateway, která už začala přijímat závazné objednávky od poloviny srpna a od třetího týdnu v srpnu již začala dodávat první počítače! Je zajímavé, že Microsoftu nijak nevadí trošku kuriózní situace, kdy produkt, který už bude tři týdny naprosto běžně na trhu, bude „slavnostně odhalen“. Logika věci by spíše doporučovala opačný postup…

Je možné, že celá záležitost má ještě další skrytější příčiny. Jednou může být to, že nová Windows mají ze začátku vždycky kupu problémů s chybami a nekompatibilitami (neexistující ovladače, nefungující multimediální programy i komponenty atd.). Tyto časné problémy tak mohou tentokrát nést na svých bedrech výrobci PC, neboť Microsoft „oficiálně“ uvede systém později. Druhou příčinou – pokud už ale neslyšíme trávu růst – může být stoupající zájem o Linux. Výrobci počítačů jsou dnes intenzivně oslovování producenty linuxových distribucí, aby svůj systém předinstalovávali na své stroje – firmy to nabízejí samozřejmě zdarma a ještě se zavazují k určité technické podpoře na svůj účet. To určitě zkušeným výrobcům počítačů nezní špatně a řada z nich (např. Dell) se už odhodlala k tomu, že na některých modelech je předinstalovaný Linux, na jiných Windows. Microsoft tak možná tímto krokem činí svým hardwarovým partnerům úlitbu, když je preferuje před krabicovým prodejem. Firma bude každopádně muset být k výrobcům počítačů vlídnější než dříve a zapomenout na své někdejší mírně monopolizační manýry – pak by nemusela v soupeření s Linuxem dopadnout špatně, na její straně je stále převaha v šíři produktů i snadnosti jejich používání.

Diskuze (29) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Microsoft, Windows, Dobré vysvědčení, Neexistující ovladač, Zajímavý dárek, Výrobce, Americká škola, Zajímavý krok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů