Microsoft si pohrává s myšlenkou přinést do Windows části z verze 10X. Třeba plovoucí Start

Letos se dočkáme velké vizuální změny v rámci Windows 10, označované názvem „Sun Valley“. Ta má přinést lehce pozměněný vzhled a i nové prvky. Jednou z velkých změn by měl být i návrat k zakulaceným prvkům.

V aktuální verzi Windows 10 máme již druhou verzi Fluent Designu, který přináší nejen stíny, ale i průhlednost, tedy spíše efekt mléčného skla, do jednotlivých částí aplikací. Microsoft jej postupně přidává do všech aplikací a v rámci Windows se jím řídí všechny moderní aplikace a součásti. Přesto se ale letos na podzim dočkáme aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto by mohl vypadat nový Start podle zdrojů webu Windows Central

Největší změnou by mělo být zjednodušení některých prvků, zároveň ale třeba taková aplikace Budíky a hodiny v nejnovější verzi ukazuje, že se chce Microsoft zaměřit i na jednu z častých výtek – přílišné plýtvání místem na desktopech. Prvky jsou zde více u sebe a na obrazovku se vejde více informací.

Sun Valley by měl přinést i částečné sjednocení s Windows 10X. Ty jsou odděleným, značně zjednodušeným, systémem i s novým vzhledem. Ten zřejmě, alespoň prozatím, nebude překopírován přímo do klasických Desítek. Podle informací Windows Central se ale dočkáme integrace některých prvků, jako je třeba plovoucí nabídka Start a možná i nového notifikačního panelu.

Zpět k Vistám a Sedmičkám

Web Windows Latest zároveň přináší informace o tom, že bychom se měli dočkat i jednoho designového návratu. Osmičky totiž před lety přišly se striktně ostrými rohy, což Desítky převzaly. Nyní by ale mělo dojít k opětovnému zakulacení podobně, jako tomu bylo u Vist i Sedmiček.

Klepněte pro větší obrázek 
Windows se možná dočkají návratu kulatých rohů (Zdroj: Windows Latest)

Nepůjde o tak výrazný prvek, přesto se ale jedná o znatelný odklon od současného vzhledu. Ukazuje se tak, že design (nejen) operačních systémů funguje ve spirále, kdy se k jednotlivým nápadům vždy s lehkou obměnou vrací. Podobně je tomu ale třeba i u Applu s jeho nejnovější verzí macOS, kdy nové ikony přináší prvky, které odkazují na předchozí verze vzhledu.

Nové Windows 10 bychom měli mít k dispozici již na podzim, jednotlivé části by se ale mohly již dříve objevit v rámci programu Windows Insider, kde již Microsoft ukázal právě novou aplikaci Budíky.

Diskuze (34) Další článek: Intel na desktopech končí s SSD řady Optane. V omezené formě budou jen pro mobilní zařízení

Témata článku: Software, Microsoft, Apple, Windows, Windows 10, Operační systémy, Windows Insider, Fluent Design, Windows 10X, Design, Vista, Windows Central, Windows Latest, Vzhled, Desítka, Verze, Budík, Aplikace, Start, Windows část, Prvek, Sun Valley, Web Windows Latest


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety