Microsoft | Windows 10 | Windows 10X

Microsoft si pohrává s myšlenkou přinést do Windows části z verze 10X. Třeba plovoucí Start

Letos se dočkáme velké vizuální změny v rámci Windows 10, označované názvem „Sun Valley“. Ta má přinést lehce pozměněný vzhled a i nové prvky. Jednou z velkých změn by měl být i návrat k zakulaceným prvkům.

V aktuální verzi Windows 10 máme již druhou verzi Fluent Designu, který přináší nejen stíny, ale i průhlednost, tedy spíše efekt mléčného skla, do jednotlivých částí aplikací. Microsoft jej postupně přidává do všech aplikací a v rámci Windows se jím řídí všechny moderní aplikace a součásti. Přesto se ale letos na podzim dočkáme aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto by mohl vypadat nový Start podle zdrojů webu Windows Central

Největší změnou by mělo být zjednodušení některých prvků, zároveň ale třeba taková aplikace Budíky a hodiny v nejnovější verzi ukazuje, že se chce Microsoft zaměřit i na jednu z častých výtek – přílišné plýtvání místem na desktopech. Prvky jsou zde více u sebe a na obrazovku se vejde více informací.

Sun Valley by měl přinést i částečné sjednocení s Windows 10X. Ty jsou odděleným, značně zjednodušeným, systémem i s novým vzhledem. Ten zřejmě, alespoň prozatím, nebude překopírován přímo do klasických Desítek. Podle informací Windows Central se ale dočkáme integrace některých prvků, jako je třeba plovoucí nabídka Start a možná i nového notifikačního panelu.

Zpět k Vistám a Sedmičkám

Web Windows Latest zároveň přináší informace o tom, že bychom se měli dočkat i jednoho designového návratu. Osmičky totiž před lety přišly se striktně ostrými rohy, což Desítky převzaly. Nyní by ale mělo dojít k opětovnému zakulacení podobně, jako tomu bylo u Vist i Sedmiček.

Klepněte pro větší obrázek 
Windows se možná dočkají návratu kulatých rohů (Zdroj: Windows Latest)

Nepůjde o tak výrazný prvek, přesto se ale jedná o znatelný odklon od současného vzhledu. Ukazuje se tak, že design (nejen) operačních systémů funguje ve spirále, kdy se k jednotlivým nápadům vždy s lehkou obměnou vrací. Podobně je tomu ale třeba i u Applu s jeho nejnovější verzí macOS, kdy nové ikony přináší prvky, které odkazují na předchozí verze vzhledu.

Nové Windows 10 bychom měli mít k dispozici již na podzim, jednotlivé části by se ale mohly již dříve objevit v rámci programu Windows Insider, kde již Microsoft ukázal právě novou aplikaci Budíky.

Diskuze (34) Další článek: Intel na desktopech končí s SSD řady Optane. V omezené formě budou jen pro mobilní zařízení

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Apple, Operační systémy, Windows 10, Design, Windows Insider, Windows 10X, Fluent Design, Web Windows Latest, Windows Latest, Aplikace, Desítka, Windows Central, Start, Prvek, Vista, Vzhled, Sun Valley, Verze, Část aplikací, Budík, Windows část, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru