Microsoft | Zvuk | Patenty

Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

Jak ukázaly záznamy amerického Úřadu pro patenty a ochranné známky, Microsoft vymyslel velmi netradiční přístroj. Nechal si totiž patentovat otvírací zařízení s funkcí záznamu a přehrávání prostorového binaurálního zvuku.

Patent byl publikován ve čtvrtek 15. listopadu pod názvem „Hinged computing device for binaural recording“. Ten vypovídá o tom, že půjde o „otevírací“ zařízení s panty, vybavené dvěma mikrofony, schopnými paralelně zaznamenávat zvuk. Spekuluje se o tom, že by se mohlo jednat malý skládací počítač Andromeda se dvěma displeji.

Otvírací tablet má simulovat hlavu

Z obrázků, jež jsou součástí dokumentace, plyne, že půjde o zařízení velikosti tabletu, které se bude otevírat podobným způsobem jako knížka. Hlavní devizou má být dvojice mikrofonů, které jsou umístěny tak, aby odpovídaly poloze a podmínkám, jež mají uši na hlavě posluchače.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

V popisku k přihlášce Microsoft konstatuje, že běžné stereofonní nahrávky neberou v úvahu vzdálenost a polohu uší posluchače. Právě tento nedostatek má eliminovat nezávislé nahrávání dvěma mikrofony, zachycujícími zvuk podobně, jako ho vnímá člověk. Právě proto má zařízení otvírací provedení, kterým dokáže napodobovat úhly lidského sluchového ústrojí.

Posluchač, který si pak vyslechne takto pořízený záznam například v kvalitních sluchátkách, by měl získat pocit realistického prostorového zvuku, jako by skutečně naslouchal přednášejícímu.

Není to úplná novinka

Microsoft v přihlášce uvádí, že v každé části „knížky“ bude instalován jeden mikrofon. Jejich záznam bude následně zpracován do binaurální nahrávky. Dále uvádí, že skládací zařízení bude mít také „fotoaparát pro zachycení jedné nebo více charakteristik obličeje pro přizpůsobení binaurálního audio toku pro uživatele“.

Jde víceméně o velmi podobnou metodu, jakou můžeme znát z binaurálních nahrávek, pořízených pomocí umělé hlavy (takzvané „dummy head“) s nainstalovanou dvojicí mikrofonů v místě uší. Z takové nahrávky lze pak při poslechu pocitově určit směr, typ prostoru a polohu mluvčího vůči posluchači či pozici hudebních nástrojů na scéně.

Integrace této technologie do přenosného zařízení by mohla výrazně snížit náklady na pořizování tohoto typu zvukových nahrávek. Cílem je umožnit nahrávání nejen mluveného slova, ale i hudby. Redmondský gigant své technologii věří natolik, že zmiňuje dokonce schopnost pořizování záznamů koncertů vážné hudby.

Microsoft konstauje, že tradiční zařízení s jedním nebo dvěma mikrofony nemohou dosáhnout podobné kvality záznamu kvůli pevně umístěným mikrofonům a nedostatečnému systému pro následné zpracování zvuku.

Diskuze (5) Další článek: Instagramu unikala hesla uživatelů přes nástroj pro stažení dat. Chybu už opravil

Témata článku: Hardware, Microsoft, Zvuk, Patenty, Úplná novinka, Hlavní deviza, Hudební nástroj, Vážná hudba, Tradiční zařízení, Záznam, Mluvené slovo, Posluchač, Pořízený záznam, Podobná metoda, Ucho, Podobná kvalita, Mikrofon, Následné zpracování, Zvuková nahrávka, Nahrávka, Podobný způsob, Zařízení, Nahrávání, Americký úřad, Kvalitní sluchátko


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí