Microsoft | Patenty | Zvuk

Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

Jak ukázaly záznamy amerického Úřadu pro patenty a ochranné známky, Microsoft vymyslel velmi netradiční přístroj. Nechal si totiž patentovat otvírací zařízení s funkcí záznamu a přehrávání prostorového binaurálního zvuku.

Patent byl publikován ve čtvrtek 15. listopadu pod názvem „Hinged computing device for binaural recording“. Ten vypovídá o tom, že půjde o „otevírací“ zařízení s panty, vybavené dvěma mikrofony, schopnými paralelně zaznamenávat zvuk. Spekuluje se o tom, že by se mohlo jednat malý skládací počítač Andromeda se dvěma displeji.

Otvírací tablet má simulovat hlavu

Z obrázků, jež jsou součástí dokumentace, plyne, že půjde o zařízení velikosti tabletu, které se bude otevírat podobným způsobem jako knížka. Hlavní devizou má být dvojice mikrofonů, které jsou umístěny tak, aby odpovídaly poloze a podmínkám, jež mají uši na hlavě posluchače.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft si patentoval rozkládací zařízení s binaurálním nahráváním

V popisku k přihlášce Microsoft konstatuje, že běžné stereofonní nahrávky neberou v úvahu vzdálenost a polohu uší posluchače. Právě tento nedostatek má eliminovat nezávislé nahrávání dvěma mikrofony, zachycujícími zvuk podobně, jako ho vnímá člověk. Právě proto má zařízení otvírací provedení, kterým dokáže napodobovat úhly lidského sluchového ústrojí.

Posluchač, který si pak vyslechne takto pořízený záznam například v kvalitních sluchátkách, by měl získat pocit realistického prostorového zvuku, jako by skutečně naslouchal přednášejícímu.

Není to úplná novinka

Microsoft v přihlášce uvádí, že v každé části „knížky“ bude instalován jeden mikrofon. Jejich záznam bude následně zpracován do binaurální nahrávky. Dále uvádí, že skládací zařízení bude mít také „fotoaparát pro zachycení jedné nebo více charakteristik obličeje pro přizpůsobení binaurálního audio toku pro uživatele“.

Jde víceméně o velmi podobnou metodu, jakou můžeme znát z binaurálních nahrávek, pořízených pomocí umělé hlavy (takzvané „dummy head“) s nainstalovanou dvojicí mikrofonů v místě uší. Z takové nahrávky lze pak při poslechu pocitově určit směr, typ prostoru a polohu mluvčího vůči posluchači či pozici hudebních nástrojů na scéně.

Integrace této technologie do přenosného zařízení by mohla výrazně snížit náklady na pořizování tohoto typu zvukových nahrávek. Cílem je umožnit nahrávání nejen mluveného slova, ale i hudby. Redmondský gigant své technologii věří natolik, že zmiňuje dokonce schopnost pořizování záznamů koncertů vážné hudby.

Microsoft konstauje, že tradiční zařízení s jedním nebo dvěma mikrofony nemohou dosáhnout podobné kvality záznamu kvůli pevně umístěným mikrofonům a nedostatečnému systému pro následné zpracování zvuku.

Diskuze (5) Další článek: Instagramu unikala hesla uživatelů přes nástroj pro stažení dat. Chybu už opravil

Témata článku: Hardware, Microsoft, Patenty, Zvuk, Následné zpracování, Mluvené slovo, Ucho, Hlavní deviza, Poloha, Zvuková nahrávka, Záznam, Posluchač, Mikrofon, Skládací zařízení, Kvalitní sluchátko, Nahrávání, Tradiční zařízení, Úplná novinka, Andromeda, Vážná hudba, Americký úřad, Pořízený záznam, Zařízení, Hudební nástroj, Nahrávka


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 36

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 80

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů