Microsoft Secondary PC: Do boje o repasovaný počítač

V České republice se ročně prodá 120 tisíc repasovaných počítačů, ve světě je to pak každý desátý. A teď si představte, že by na každém z nich byl Windows XP Home, nebo Professional.
Microsoft Secondary PC: Do boje o repasovaný počítač

Není to tak dávno, co jste mohli doslova na každém druhém rohu objevit malý obchůdek s výpočetní technikou, který alespoň jednu polici vyhradil pro uživatelský bazar nebo repasované počítače. Podobné prodejny sice díky internetu a konsolidaci trhu spíše pomalu zanikají, to ale neznamená, že by polevovala poptávka po použitém zboží.

Ceny počítačů, notebooků a komponent jsou sice na historickém minimu – kdo by před pár lety řekl, že bude slušný domácí „laptop“ stát okolo 15 tisíc korun – přesto právě obchod s repasovanými počítači v roce 2007 představoval celou desetinu trhu a v době krize a logických úspor se toto číslo může snadno vyšplhat ještě o pár stupínků výše.

V Česku se každý rok prodá přes sto tisíc použítých počítačů

Jistě, použité počítače se prodávají v rozvojových zemích, kdo si je ale koupí u nás? Odpověď je nasnadě – mnoho koncových zákazníků, organizací i firem. Slovy čísel se u nás podle Microsoftu každoročně prodá na 120 tisíc repasovaných počítačů! Podobný desktop/laptop za pár tisícikorun může posloužit třeba dětem, na chalupě  nebo starší generaci, která jej využije leda pro základní komunikaci s rodinou. A pak jsou tu samozřejmě i menší firmy a provozy.

Při takových obratech je celkem logické, že se o tento segment trhu stále více začínají zajímat velcí softwaroví hráči v čele s Microsoftem. Ten na konci roku 2007 oznámil program Authorized Refurbisher Program, v rámci něhož začal prodejcům použitých počítačů (hanlivě řečeno bazarům) nabízet zvýhodněné OEM licence systémů Windows XP a to v domácí i profesionální verzi.

Refurbisher Program, zkráceně MAR, se těší popularitě především v USA a našlápnuto má i v Evropě nebo Asii. Určen je především pro větší firmy, ve verzi „Community“ pak i pro charitu, školství a neziskový sektor obecně.

Klepněte pro větší obrázek
Rodina Manongových z Malajsie a jejich staronový počítač
Zvláště rozvojové země jsou ideálním cílem repasovaných počítačů

Česko, Nigérie, Pákistán a Jihoafrická republika

V listopadu minulého roku přišel MAR oficiálně i do Česka a začal se orientovat především na malé podniky a nás – masu technoidních spotřebitelů, kteří touží po počítači s legálními Windows, ale z nejrůznějších důvodů nechtějí investovat do nového a nepoměrně dražšího železa. Zároveň platí, že repasovaný počítač s Windows posvěcený Microsoftem není žádný „šunt“. Zpravidla se jedná o značkový desktop, kterého se při hromadné a plánované obměně zbavila velká zahraniční firma. V tomto smyslu je MAR i určitou jistinou kvality.

MAR se v českém a maloobchodním pojetí jmenuje Secondary PC a jedná se o pilotní projekt, který skončí 31. května letošního roku, čili už za pár týdnů. Česká republika je v tomto smyslu určitý unikát, experimentu se totiž vedle ní účastní už jen Nigérie, Pákistán a Jihoafrická republika. To je poměrně nesourodá partička, my v ní ovšem naštěstí představujeme exemplární příklad vyspělého Západu – takovou roli často nedostáváme. Jakmile pilot skončí a vyhodnotí se čísla, Secondary PC by měl pokračovat a v rámci našeho regionu se rozšíří do okolních zemí střední a východní Evropy.

Původní deska, původní procesor a microsoftí historie

Na Secondary PC lze pohlížet ze dvou směrů. Z pohledu kupce a z pohledu prodejce. Program pro prodejce se jmenuje Secondary PC Pilot Program a v současné době u nás má osmnáct členů z Prahy, Brna, Ostravy a dalších měst.

Pokud se chce takový prodejce stát členem Secondary PC, musí samozřejmě splnit několik podmínek, které se nicméně na konci pilotu mohou změnit. V každém případě platí, že musí vykázat obrat alespoň dvacet repasovaných počítačů ročně (americký byznys MAR naopak pět tisíc), což je podmínka, kterou splní i malý střediskový počítačový bazar.

Tuzemští členové Secondary PC Pilot Program
Atom PC bazar - Jan LalákOpava
BoxedPraha
BramonKladno
C systemBrno
Correct ComputersPlzeň
Device AutomationBrno
Dovoz.czOstrava
Eurtech TradeBrno
GigacomputerBrno
KukuPraha
PC EuropeNový Jičín
PromocompPraha
TechnimaxŠumperk
UnicompPraha
VT DataVysoké Mýto

Nejvíce podmínek je ale kladeno na samotný repasovaný počítač. Aby na něj mohl být předinstalovaný Windows XP se zvýhodněnou OEM licencí, musí být nejméně rok starý, musí mít původní základní desku (pokud je zničená, je třeba ji vyměnit za stejný typ) a procesor. Z čistě existenčních důvodů ale může prodejce libovolně zvýšit kapacitu RAM a naštěstí i pevný disk. A ještě jedna podmínka na závěr, počítač už musel být dříve vybaven některou z licencí Windows.

Přečtěte si: Více se o podmínkách prodeje počítačů se speciální OEM licencí Secondary PC dozvíte ve smluvních podmínkách pro partnery projektu (PDF)

Klepněte pro větší obrázek
COA štítek informující o OEM licenci WIndows XP pro repasovaný počítač

Co to znamená v praxi? Dvanáctiměsíční lhůtou se Microsoft brání tomu, aby prodejci neprodávali výrazně zlevněné OEM licence s novými počítači (kdo by si pak kupoval klasické OEM?). A podmínka nalepeného COA (certifikát pravosti) štítku? S trochou nadsázky je to jakýsi věrnostní program a pomyslné „nebe“ pro odepsané počítače. Pakliže na nich byl v minulosti nainstalovaný legální Windows, mohou být repasovány v rámci MAR, resp. Secondary PC. Microsoft tak má určitou kontrolu nad „koloběhem OEM Windows v přírodě“ a zároveň znemožní instalaci zlevněných Windows na počítači, který byl prodán třeba s předinstalovaným Linuxem.

Windows XP za pár stokorun, ale bez instalačního média

Dobrá tedy, tolik k počítačům, co z toho všeho má ale zákazník, který plánuje koupi repasovaného počítače? Doposud si mohl koupit jen železo, použít stávající licenci, koupit si novou licenci, zvolit Linux a alternativy, případně porušit zákon a Windows si stáhnout třeba z internetu.

Secondary PC licence pro Windows XP Home SP3 a Professional SP3 je na první pohled zcela běžné OEM. Jsou tu ale dva rozdíly. Tato licence je mnohem levnější. Home verze se na e-shopech členů programu pohybuje okolo 900 korun, Professional je pak o několik set korun dražší (někteří marketingově nabízí licenci zcela zdarma a účtují si instalaci, aktualizaci atd.). Tím druhým rozdílem je stále častější praxe – na repasovaném počítači sice bude předinstalovaný Windows, a doma jej tedy bude stačit zapojit do sítě, nepočítejte ale s tím, že sebou dostanete i instalační médium.

Microsoft v tomto směru doporučuje vytvoření archivní kopie systémového diskového oddílu, ze které budete moci Windows v případě havárie obnovit. Druhou možností je samozřejmě opětovná návštěva prodejce. Tisková mluvčí českého Microsoftu Markéta Kuklová k tomu dodává: „V průběhu záruční doby se zákazník může na svého prodejce repasovaných počítačů obrátit kdykoliv a tolikrát, kolikrát je to nutné, a požádat o odstranění problému. Po skončení záruční doby záleží na dohodě mezi prodejcem a zákazníkem“.

Zde je nicméně důležité podotknout, že se musí jednat o člena programu Secondary PC Pilot Program. Pokud si počítač koupíte z druhé ruky, budete muset v případě omylem zfromátovaného disku kontaktovat původního prodejce.

Zbaví se repasovaný počítač nelichotivé nálepky?

Pojem repasovaný počítač má docela pejorativní nádech. V roce 2009 se nicméně nemusíte obávat, že vám prodejce nabídne nepoužitelný počítač. MAR ani Secondary PC se logicky neorientují na Windows Vista, kde by byly problémy s výkonem a Aero, na druhou stranu jsou to právě legendární „XPéčka“, která jsou stále tržní jedničkou, i když s nenávratně sestupnou tendencí.

Repasovaný počítač je nezřídka značkový a vzhledem k jeho ceně, která se pohybuje v řádu několika tisícikorun, i docela kvalitní. Prodejce sice nemůže vylepšit procesor nebo základní desku, může ale mašinu vyzbrojit alespoň větší kapacitou operační paměti a lepším diskem. Pokud to skousnete, dostanete Windows XP za pár stovek. Jsou sice docela éterická, chybí instalační médium, záložní obraz disku si dnes ale může udělat prakticky každý a to i zadarmo pomocí dostupných bezplatných programů.

Pokud Microsoft program v červnu vyhodnotí jako úspěšný a podle prvních zpráv se zdá, že tomu nic nebrání, bude projekt Secondary PC pokračovat i v příštím roce, a bude-li o něj zájem i v Evropě, možná se zlepší i nabídka a jednou se dočkáme snad i superlevné OEM licence pro Windows Vista, Manažeři Microsoftu se obrazně poplácají po zádech, že alespoň trochu zatočili s šedou ekonomikou pirátských instalačních médií a získali ještě přísnější dozor nad oběhem licencí v IT ekosystému a repasovaný počítač se díky poptávce zbaví ošklivé nálepky nevýkonného, nepoužitelného, rozbitého, umaštěného a neskutečně zastaralého stroje. Možná mu v tom pomůže i současná krize – možná ne. Co myslíte?

Diskuze (41) Další článek: Asus Eee PC Seashell s tenkou baterií, ale velkou výdrží

Témata článku: Hardware, Notebooky, Microsoft, Windows, Jihoafrická republika, Zahraniční e-shop, Zahraniční firma, PC, Původní procesor, Kuka, Nálepka, Použitý počítač, Repasovaný počítač, Tuzemský e-shop, Repasované notebooky, M/s, Současná krize, Neziskový sektor, Věrnostní program, Původní číslo, Opava, Domácí laptop, Ideální cíl, Pilot, Malajsie, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11