Microsoft se stal největší firmou na světě (v jednom ohledu)

Finanční hvězda Microsoftu stoupá stále vzhůru, bez ohledu na Asii a Rusko; tam, kam se jiní šplhali dvě stě let, dorazil softwarový gigant za dvacet let.
Stalo se to, co jsem před několika měsíci předpovídal: i přes současné propady cen akcií na světových burzách předstihl v září Microsoft firmu General Electric v tzv. tržní kapitalizaci a stal se jakousi "nejcennější" firmou Ameriky. V památném dni 14. září dosáhl Microsoft tržní kapitalizace ve výši 261.2 miliardy dolarů, čímž předstihl General Electric o více než čtyři miliardy (257.4 mld.). Dalšími firmami v pořadí je petrolejářský gigant a nejziskovější firma Ameriky Exxon, následuje Merck (léčiva), Coca-Cola (sladká hnědá voda), Pfizer (rovněž léčiva), Intel, Wall-Mart (supermarkety), IBM a Philip Morris (tabák).

Co je to tržní kapitalizace? Firmy jsou kotované na světových burzách, kde jsou důležité dva údaje: počet akcií, které jsou v rukou akcionářů (tzv. shares outstanding) a cena každé akcie. Mění se obojí: počet akcií může novými emisemi či naopak zpětným odkupem maličko růst nebo klesat, cena akcie je určována nabídkou a poptávkou a může kolísat velice silně. Počet akcií se dále dramaticky mění, když firma provádí tzv. stock split, tedy kdy udělá "z každé akcie dvě" v okamžiku, kdy cena za akcii přesáhne určitou hodnotu, obvykle někde nad jedním stem dolarů. (Ovšem při stock splitu automaticky klesne cena akcie, tj. pokud měla firma před operací dvě stě akcií za sto dolarů, pak po ní má čtyři sta akcií za padesát, celková hodnota musí zůstat stejná). Vynásobením počtu akcií a ceny za akcii se tak dostáváme k tržní kapitalizaci - právě tolik by hypoteticky za firmu musel zaplatit ten, kdo by ji chtěl celou od akcionářů odkoupit, a právě tolik tvoří (rovněž hypoteticky) majetek, který mají akcionáři firmy prostřednictvím těchto akcií v rukou. Proč hypoteticky? Protože v okamžiku, kdyby se například velcí akcionáři (u Microsoftu je to typicky Bill Gates s necelými 20%, dále Paul Allen či Steve Ballmer) rozhodli prodat i jen několik procent firmy, znamenalo by to pravděpodobně okamžitý a velice prudký pád cen akcií, coby "emotivní" reakci trhu, ale také tím, že by se náhle ocitla obrovská převaha nabídky nad poptávkou. Tržní kapitalizace je tedy měřítkem, které je v USA velmi často používáno, ale je jasné, že se jedná o určitou iluzi obrovského balíku peněz - pokud by po něj někdo sáhl, rozplynul by se.

V každém případě je ale dosažení první příčky amerického (a zřejmě i světového) řebříčku Microsoftem důvodem k zamyšlení. Poprvé totiž na tomto piedestalu stanula firma, která stěží opustila teenagerský věk, což podle řady analytiků předznamenává tzv. "New Economy", ekonomiku, která není založena na stoletých tradicích, statisících zaměstnanců a desítkách obřích továren, ale spíše na myšlence a její bleskurychlé realizaci. Zatímco se známý americký sen, ve kterém přijede chuďas do USA a za pár let je milionářem, v poválečných letech uložil do starého železa, dochází nyní k jeho překvapivému zmrtvýchvstání.

Váš názor Další článek: Nové Aptivy od IBM vás poslouchají

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,