Microsoft | Windows 11 | Windows Insider

Microsoft se snaží vyřešit nepříjemné problémy s hlavním panelem ve Windows 11

Hlavní panel (v angličtině označovaný jako „taskbar“) je jednou z nejkontroverznějších změn, které přinesly Windows 11. Hned po představení nové verze operačního systému se na něj snesla vlna (mnohdy oprávněné) kritiky. Dobrou zprávou je, že Microsoft naslouchá zpětné vazbě a testovací sestavení již obsahují opravy některých nepříjemných chyb, informuje Windows Latest.

Na rozdíl od předchozích verzí systému Windows je hlavní panel ve Windows 11 zjevně založen na moderním kódu XAML a využívá prvky WinUI. Dle vývojářů byl napsán znovu doslova od základu a nepodporuje funkce, jako je přetahování myší. Uživatelé navíc nemohou měnit umístění hlavního panelu z výchozího spodního zobrazení, což některým, jež měli panel nahoře nebo na boku, vadí.

Hlavní panel – zdroj nespokojenosti

Uvedená omezení hlavního panelu systému Windows 11 mohou být nesporně frustrující, ale existuje ještě celá řada dalších známých problémů. Systém Windows 11 například obsahuje chybu, kvůli které může hlavní panel při pokusu o přepnutí metody zadávání začít blikat.

Další chybou je, že se popisky hlavního panelu (vyskakovací okna, která se zobrazují po najetí kurzorem myši na položku) mohou zobrazit na zcela neočekávaném místě. Uživatelé také hlásili chybu, kdy se při příliš rychlém najetí kurzorem na ikony v rohu hlavního panelu nezobrazí nápověda.

Tím ale problémy ještě zdaleka nekončí. Další chybou je zobrazování nesprávných informací v systémové oblasti. Týká se to například ukazatele stavu nabití baterie u notebooků, který v některých případech zobrazuje hodnoty vyšší než 100 %.

Oprava je na cestě

Microsoft naštěstí provedl v operačním systému změny, jejichž cílem je zlepšení spolehlivosti hlavního panelu. Oprava je v současné době k dispozici pouze v předběžných testovacích sestaveních, ale pokud se osvědčí, mohla by se objevit i ve stabilní verzi v rámci připravovaných aktualizací.

„Nápověda ikony baterie by již neměla neočekávaně zobrazovat procenta vyšší než 100,“ uvedl mimo jiné Microsoft v poznámkách k vydání sestavení Windows 11 Build 22523. Jedná se o aktuální testovací verzi nabízenou od 15. prosince uživatelům participujícím na programu Windows Insider.

Microsoft zároveň interně testuje podporu „drag-and-drop“ na hlavním panelu. Podle zdrojů obeznámených s vývojem se má ve Windows 11 22H2 vrátit možnost vytváření zástupců oblíbených aplikací jejich přetažením na hlavní panel. Microsoft však tuto hojně požadovanou funkci přidá do testovacích sestavení pravděpodobně až za několik měsíců.

Diskuze (67) Další článek: Není to SSD, ale grafika. ASRock vyrobil jednoduchou kartu pro slot M.2

Témata článku: Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 11, Windows Insider, Windows Latest, Přetahování, Pro, Uživatelé, Nepříjemný problém, Sestavení, Operační systém, Angličtina, Představení, Panel, Operační systémy na Heureka.cz