Microsoft se smaží už druhý týden: America Online v útoku

V soudu století se po Netscape a Sunu střídá třetí firma za žalobu: provider America Online. Podaří se jí prolomit obranu Microsoftu?
V polovině druhého týdne přišel na řadu další pán na holení: America Online. Tento gigantický provider (14 miliónů uživatelů a roste) má pozici v americkém Internetu, jakou nemá nikdo jiný - a rozhoduje, čím budou jeho zákazníci prohlížet Internet. Microsoft proto (podle svědectví lidí z AOL) nastoupil na tuto firmu s "nabídkou, která se neodmítá" - s právem distribuovat Windows 95, pokud ovšem budou k tomu dávat jen MSIE a zavrhnou Navigator. Což je silná podpora pro argument žaloby - že Microsoft použil svůj jeden "de facto monopol" k vybudování monopolu jiného. Microsoft se hájí, že rozhodnutí AOL bylo dáno právě tím, že MSIE je "technologicky lepší" - a je na soudu, aby rozhodl.

Živě komentuje: na sporu s AOL jsou pozoruhodné hned dvě věci. První je ta tenká linka mezi legálním a nelegálním podnikáním v USA - není špatné "mít monopol", je špatné "zneužívat monopol". To znamená: není nelegální mít monopol na Windows 95, ale je nelegální zneužívat tento monopol k budování jiných monopolů. Toto je citlivé vnímání problematiky monopolismu a tuším, že například u nás není veřejností vůbec takto vnímáno - jsou paušálně odsuzováni všichni, kteří mají monopol, například i prezident republiky, protože jich u nás víc není (to není myšleno jako hloupý žert - všimněte si, kolik článků v novinách či relací v televizi komentuje určité výsady prezidenta či jiného "jediného" úřadu s tím, že to je jaksi nedemokratické, aby jeden cosi měl a jiný ne. Nemá ale otázka znít, zda toho nezneužívá?)

Druhý prvek sporu je ještě zajímavější: America Online je přímým konkurentem Microsoftu, nebo alespoň brzy bude. Jednání sice nedopadlo ve prospěch Microsoftu, je ale stejně zajímavé, že se o něm dlouho rokovalo - je vidět, že se v moderním byznysu stále prosazuje styl jednání, kdy si s konkurentem jednu ruku podávám a ve druhé si už na něj chystám nůž.

Váš názor Další článek: Už mám zase pomalý počítač...

Témata článku: Microsoft, Windows, USA, Televize živě, America Online, Špatná věc, Monopoly, Druh, Americký prezident, Silný argument, Druhý týden, President, Týden, Online televize, Televize online

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší