Microsoft se smaží už druhý týden: America Online v útoku

V soudu století se po Netscape a Sunu střídá třetí firma za žalobu: provider America Online. Podaří se jí prolomit obranu Microsoftu?
V polovině druhého týdne přišel na řadu další pán na holení: America Online. Tento gigantický provider (14 miliónů uživatelů a roste) má pozici v americkém Internetu, jakou nemá nikdo jiný - a rozhoduje, čím budou jeho zákazníci prohlížet Internet. Microsoft proto (podle svědectví lidí z AOL) nastoupil na tuto firmu s "nabídkou, která se neodmítá" - s právem distribuovat Windows 95, pokud ovšem budou k tomu dávat jen MSIE a zavrhnou Navigator. Což je silná podpora pro argument žaloby - že Microsoft použil svůj jeden "de facto monopol" k vybudování monopolu jiného. Microsoft se hájí, že rozhodnutí AOL bylo dáno právě tím, že MSIE je "technologicky lepší" - a je na soudu, aby rozhodl.

Živě komentuje: na sporu s AOL jsou pozoruhodné hned dvě věci. První je ta tenká linka mezi legálním a nelegálním podnikáním v USA - není špatné "mít monopol", je špatné "zneužívat monopol". To znamená: není nelegální mít monopol na Windows 95, ale je nelegální zneužívat tento monopol k budování jiných monopolů. Toto je citlivé vnímání problematiky monopolismu a tuším, že například u nás není veřejností vůbec takto vnímáno - jsou paušálně odsuzováni všichni, kteří mají monopol, například i prezident republiky, protože jich u nás víc není (to není myšleno jako hloupý žert - všimněte si, kolik článků v novinách či relací v televizi komentuje určité výsady prezidenta či jiného "jediného" úřadu s tím, že to je jaksi nedemokratické, aby jeden cosi měl a jiný ne. Nemá ale otázka znít, zda toho nezneužívá?)

Druhý prvek sporu je ještě zajímavější: America Online je přímým konkurentem Microsoftu, nebo alespoň brzy bude. Jednání sice nedopadlo ve prospěch Microsoftu, je ale stejně zajímavé, že se o něm dlouho rokovalo - je vidět, že se v moderním byznysu stále prosazuje styl jednání, kdy si s konkurentem jednu ruku podávám a ve druhé si už na něj chystám nůž.

Váš názor Další článek: Už mám zase pomalý počítač...

Témata článku: Microsoft, Windows, USA, Televize živě, Silný argument, Online televize, President, Televize online, Týden, America Online, Špatná věc, Druh, Druhý týden, Monopoly, Americký prezident

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost