Linux | Windows 10 | Surface

Microsoft se opravdu změnil. V reklamě říká, že tahákem nového Surfacu je Linux

Redmondská společnost včera uvedla novou generaci počítačů Surface a spolu s nimi i trochu té elektronické bižuterie. V reklamním videu na laptop Surface Book 3 se překvapivě jako jedna z výhod objevila zmínka o možnosti spustit Linux, a to hned jako první softwarová vychytávka hned po představení hardwaru.

Počítač samozřejmě standardně poběží na Windows 10 Pro. Na videu v čase 1:20 je však vidět terminálové okno s Ubuntu a zadaným příkazem htop (správce procesů).

Linuxové systémy si vývojáři a nadšenci mohou do Desítek instalovat od roku 2016. Microsoft tehdy představil nové rozhraní Windows Subsystem for Linux a vybrané distribuce (Ubuntu, Debian, openSUSE…) běžely na jakémsi virtuálním jádru, které v reálném čase překládal systémová volání z Linuxu na Windows. Od loňska již funguje WSL 2 se skutečným linuxovým jádrem připraveným Microsoftem.

Na Surfacy je samozřejmě možné Windows 10 zcela zrušit a nainstalovat plnohodnotnou linuxovou distribuci. Microsoft ale takovou možnost oficiálně nedoporučuje ani nepodporuje. Na GitHubu se sdružila komunita fanoušků sdílících zkušenosti s provozem a podle všeho řada věcí kvůli chybějícím ovladačům nefunguje.

Za éry Steva Ballmera byl Linux v Microsoftu považován za sprosté slovo. Současné vedení v čele se Satyou Nadellou jej ale plně respektuje. Či přímo miluje, jak tvrdí sám Nadella. Kromě WSL totiž Microsoft vyvíjí i vlastní systém pro IoT postavený na Linuxu a je též velkým přispěvatelem do kernelu. Tyto systémy lze již pár let hostovat v jeho cloudové platformě Azure. Pro Linux také= vyvíjí různý software (Skype, Edge, Visual Studio Code). A open source komunitě poskytl bezplatný přístup k desítkám tisíc svých patentů.

Diskuze (43) Další článek: Koncem roku přibude na oběžné dráze další český satelit. Vynést ho má raketa Falcon 9

Témata článku: Software, Notebooky, Microsoft, Windows, Linux, Počítače, Windows 10, Edge, GitHub, Skype, Ubuntu, Debian, Steve Ballmer, Surface, Visual Studio, Distribuce, Azure, WSL, Surface Book, Bižuterie, Satyou Nadellou, Řek, Tahák, Jádro, Komunita25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět