Linux | Windows 10 | Surface

Microsoft se opravdu změnil. V reklamě říká, že tahákem nového Surfacu je Linux

Redmondská společnost včera uvedla novou generaci počítačů Surface a spolu s nimi i trochu té elektronické bižuterie. V reklamním videu na laptop Surface Book 3 se překvapivě jako jedna z výhod objevila zmínka o možnosti spustit Linux, a to hned jako první softwarová vychytávka hned po představení hardwaru.

Počítač samozřejmě standardně poběží na Windows 10 Pro. Na videu v čase 1:20 je však vidět terminálové okno s Ubuntu a zadaným příkazem htop (správce procesů).

Linuxové systémy si vývojáři a nadšenci mohou do Desítek instalovat od roku 2016. Microsoft tehdy představil nové rozhraní Windows Subsystem for Linux a vybrané distribuce (Ubuntu, Debian, openSUSE…) běžely na jakémsi virtuálním jádru, které v reálném čase překládal systémová volání z Linuxu na Windows. Od loňska již funguje WSL 2 se skutečným linuxovým jádrem připraveným Microsoftem.

Na Surfacy je samozřejmě možné Windows 10 zcela zrušit a nainstalovat plnohodnotnou linuxovou distribuci. Microsoft ale takovou možnost oficiálně nedoporučuje ani nepodporuje. Na GitHubu se sdružila komunita fanoušků sdílících zkušenosti s provozem a podle všeho řada věcí kvůli chybějícím ovladačům nefunguje.

Za éry Steva Ballmera byl Linux v Microsoftu považován za sprosté slovo. Současné vedení v čele se Satyou Nadellou jej ale plně respektuje. Či přímo miluje, jak tvrdí sám Nadella. Kromě WSL totiž Microsoft vyvíjí i vlastní systém pro IoT postavený na Linuxu a je též velkým přispěvatelem do kernelu. Tyto systémy lze již pár let hostovat v jeho cloudové platformě Azure. Pro Linux také= vyvíjí různý software (Skype, Edge, Visual Studio Code). A open source komunitě poskytl bezplatný přístup k desítkám tisíc svých patentů.

Diskuze (43) Další článek: Koncem roku přibude na oběžné dráze další český satelit. Vynést ho má raketa Falcon 9

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,