Linux | Windows 10 | Surface

Microsoft se opravdu změnil. V reklamě říká, že tahákem nového Surfacu je Linux

Redmondská společnost včera uvedla novou generaci počítačů Surface a spolu s nimi i trochu té elektronické bižuterie. V reklamním videu na laptop Surface Book 3 se překvapivě jako jedna z výhod objevila zmínka o možnosti spustit Linux, a to hned jako první softwarová vychytávka hned po představení hardwaru.

Počítač samozřejmě standardně poběží na Windows 10 Pro. Na videu v čase 1:20 je však vidět terminálové okno s Ubuntu a zadaným příkazem htop (správce procesů).

Linuxové systémy si vývojáři a nadšenci mohou do Desítek instalovat od roku 2016. Microsoft tehdy představil nové rozhraní Windows Subsystem for Linux a vybrané distribuce (Ubuntu, Debian, openSUSE…) běžely na jakémsi virtuálním jádru, které v reálném čase překládal systémová volání z Linuxu na Windows. Od loňska již funguje WSL 2 se skutečným linuxovým jádrem připraveným Microsoftem.

Na Surfacy je samozřejmě možné Windows 10 zcela zrušit a nainstalovat plnohodnotnou linuxovou distribuci. Microsoft ale takovou možnost oficiálně nedoporučuje ani nepodporuje. Na GitHubu se sdružila komunita fanoušků sdílících zkušenosti s provozem a podle všeho řada věcí kvůli chybějícím ovladačům nefunguje.

Za éry Steva Ballmera byl Linux v Microsoftu považován za sprosté slovo. Současné vedení v čele se Satyou Nadellou jej ale plně respektuje. Či přímo miluje, jak tvrdí sám Nadella. Kromě WSL totiž Microsoft vyvíjí i vlastní systém pro IoT postavený na Linuxu a je též velkým přispěvatelem do kernelu. Tyto systémy lze již pár let hostovat v jeho cloudové platformě Azure. Pro Linux také= vyvíjí různý software (Skype, Edge, Visual Studio Code). A open source komunitě poskytl bezplatný přístup k desítkám tisíc svých patentů.

Diskuze (43) Další článek: Koncem roku přibude na oběžné dráze další český satelit. Vynést ho má raketa Falcon 9

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Notebooky, Linux, Počítače, Windows 10, Edge, GitHub, Ubuntu, Skype, Visual Studio, Surface, Steve Ballmer, Debian, Komunita, Surface Book, Distribuce, Azure, Satya Nadella, Říka, Bižuterie, Tahák, Jádro, Satyou Nadellou, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Europarlament chce zakázat napevno integrované baterie. Prosazení opatření zřejmě urychlí válka na Ukrajině

Europarlament chce zakázat napevno integrované baterie. Prosazení opatření zřejmě urychlí válka na Ukrajině

** Nejdřív monopol aplikačních obchodů, potom univerzální konektor ** EU chce brzy prosadit i uživatelsky vyměnitelné baterie ** Výrobci mají čas na přípravy do příštího roku

Martin Chroust
EUBaterieSmartphony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Fanoušek si z atomovky limitované edice Fallout postavil funkční herní počítač
Michal Maliarov
FalloutHardware
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět