Microsoft se dává dohromady s Ericssonem, ten sedí na dvou židlích

Za nevinnou zprávičku lze označit strategické partnerství Microsoftu se švédským dodavatelem mobilních telefonů a sítí Ericssonem. Mohly by to však také znamenat převrat mezi výrobci budoucích mobilních telefonů.
Za nevinnou zprávičku lze označit strategické partnerství Microsoftu se švédským dodavatelem mobilních telefonů a sítí Ericssonem. Mohly by to však také znamenat převrat mezi výrobci budoucích mobilních telefonů.

Microsoft v poslední době čelí útokům ze všech stran a také na všechny strany rozdává rány. Za nevinnou zprávičku lze označit jeho strategické partnerství se švédským dodavatelem mobilních telefonů a sítí Ericssonem. Mohly by to však také znamenat převrat mezi výrobci budoucích mobilních telefonů.

Strategické porady vedení Microsoftu musejí v poslední době silně připomínat ty opravdu horké v Pentagonu – útok na firmu je veden ze všech směrů, Microsoft navzdory tomu se žene silou svých prostředků a marketingu do oblastí, kde jej považují za předem vyřízeného a do všeho ještě akcionáři chtějí, aby pokračoval v dosavadním růstu zisků.

Jednou z nejkontroverznějších oblastí, kam Microsoft v posledních letech a měsících vstoupil, jsou mobilní komunikace. Speciálně pro mobilní telefony a kapesní počítače vyvinul speciální operační systém (Windows CE), skupuje podíly v mobilních a kabelových operátorech a se společností Qualcomm (severoamerický mobilní operátor) založil dokonce vznosně nazvanou společnost Wireless Knowledge, která si neklade za cíl nic menšího než ovládnutí severoamerického trhu s bezdrátovými datovými službami. Že by byl zatím Microsoft nějak úspěšný se říct nedá – konstatování „Windows CE se zatím neprodávají podle předpokladů“ je velmi optimistické a jeho spojenci (Motorola, Qualcomm) postupně přecházejí do tábora jeho úhlavní konkurence (kdo jí není…) – do sdružení Symbian.

A právě členem tohoto sdružení, které si klade za cíl vyvinout operační systém a prohlížeč pro budoucí inteligentní (smart, featured) telefony, je mimo Nokie, Psionu či Motoroly právě Ericsson. Oznámené strategické partnerství si podle oficiálních prohlášení klade za cíl dostat na displej mobilních telefonů e-maily a web, totéž jako Symbian. Ericsson se na tomto poli velmi snaží, přesto (nebo právě proto), že se mu příliš nedaří. I když je pořád ještě třetím největším producentem mobilních telefonů a v posledním půlroce největším dodavatelem technologií GPRS. Velmi iniciativní je i v případě WAPu.

Ericsson bude dodávat právě technologie GPRS a komunikační infrastrukturu (to dělá i teď), ale Microsoft mu dodá nový Mobile Internet Explorer, ohlášený před několika dny, který by měl kromě obligátního WAPu (který se stále více jeví jako umírající větev vývoje) podporovat i HTML (ne v plné současné podobě).

O co vlastně těmto společnostem jde? Vůbec to není pár natěšených mobilistů, kteří šáhnou po prvním telefonu s WAPem nebo kvalitním prohlížečem, aby vyzkoušeli nové technologie (Jen pro ten pocit…). Nejsou to ani miliony uživatelů mobilních telefonů, kteří utratí měsíčně svých pár stovek za hovory a šetří na další týdny. Jde tu především o velké podniky. Ty potřebují umožnit svým zaměstnancům bezdrátově (mobilně, odkudkoliv) vstoupit do svého informačního systému, přečíst si e-maily, naplánovat jim schůzky a mít nad jejich prací kontrolu. A na to současný WAP nestačí. Microsoft se nikdy netajil tím, že řešením je XML a jen tak mimochodem i BackOffice…

Nyní spolu s Ericssonem připravují produkty, založené na BackOffice, kterými ovládnou tu důležitější část mobilního Internetu – poskytování dat a služeb. Otázka prohlížeče (vzpomínáte na doby, kdy jediný produkt podporující možnosti MS HTML byl jen Internet Explorer?) není vůbec důležitá – z ní zisk nepoplyne. A pokud bude existovat jen jeden, který bude podporovat ty služby, které chcete používat, budete čekat na řešení založené na otevřených standardech nebo GPL modelu?

Od tohoto partnerství můžeme čekat, že pořádně zahýbe světovou mobilní scénou. Vráží totiž klín mezi dosavadní spojence Symbinau, který se zdá být zatím nejsilnějším protivníkem Microsoftu na svém trhu. Přinese také nové technologie a produkty (ale nedělejme si iluze, že nejdříve budou v Evropě, i přes náskok GSM), o kterých se zatím jen mluví a pro realizaci chybí pořádný tlak – vlastně ochotu je nutné zpočátku řádně zadotovat. Jestli to bude řešení špatné nebo dobré je těžké říct, nicméně od Ericssonu a Microsoftu můžeme v nejbližších týdnech čekat pár překvapení týkajících se technologie Bluetooth, WAPu a implementace datových technologií do mobilních telefonů. Rozhodně však nečekejte to, že si budete číst Živě na svém mobilním telefonu – o to zatím vůbec nejde.

Váš názor Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Největší producent, Partnerství, Eri, Dodavatel technologií, Telefon, Poslední doba, Švédská služba, Mobilní telefony, Umírající část, Eric, Ericsson, Sed, M/s, Poslední výrobceVědci z NASA odhalili, co by se stalo, kdyby lidstvo v 80. letech nepřestalo používat freony

Vědci z NASA odhalili, co by se stalo, kdyby lidstvo v 80. letech nepřestalo používat freony

** V roce 1987 byl podepsán Montrealský protokol ** Jeho cílem bylo ukončení používání freonů ** Vědci zkoumali, co by se stalo, kdyby lidstvo s freony neskončilo

Karel Kilián
OzonGlobální oteplováníNASA
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux