Microsoft rovněž přichází se standardem pro domácí sítě

Domácí sítě potřetí, počtvrté, podesáté... tentokrát podle Microsoftu.
Už se nemohlo mlčet. Když konkurenční firmy prolomily bobříka mlčení a odtajnily své, už jistě dlouho chystané standardy pro „domácí networking“, nemohl si jej nechat pro sebe ani Microsoft, neboť by to vypadalo, že žádný nemá nebo že teprve nyní něco v reakci na konkurenci vymýšlí. Na přední světové výstavě spotřební elektroniky (Consumer Electronics Show v Las Vegas), kde s podobnými ideami přišly další firmy, ohlásil Microsoft technologii nazvanou „Universal Plug and Play“ – a k podpoře se přihlásily firmy jako Compaq, HP nebo Intel. Microsoft – stejně jako konkurenci – o tomto standardu zatím moc neprozradil, uvedl, že se jedná o standard propojující zařízení s nejrůznějšího typu a nejrůznější inteligencí, od chytré ledničky až po osobní počítač. Podstatným odlišením Microsoftu je to, že firma vše staví okolo Windows 2000, což má být nervové centrum takovéto domácí sítě – znamená to tedy, že domácnost bude řízena operačním systémem osobního počítače (a dalšími aplikacemi), a že tyto přístroje budou na chodu tohoto počítače víceméně závislé.

Živě komentuje: během jediného týdne se jakoby z ničeho vynořily tři velké iniciativy, tři mocné aliance a řada ještě nerozhodnutých gigantů. Pravda, Sun definoval svůj standard ušitý pro domácí sítě („Jini“) už mnohem dříve, ale není přesně jasné, kdo je součástí jeho aliance, kdo jej masívně podporuje. Druhou skupinou jsou firmy v oblasti spotřební elektroniky, zejména trio Matsushita, Sony a Philips, které to chce zkusit po svém a vytvořit standard, který nebude závislý na jednom či druhém výrobci s počítačového světa, ale který budou moci kontrolovat sami. Třetím je pak Microsoft se svými věrnými partnery ze světa PC; z komunikační oblasti se k Universal Plug and Play hlásí zatím Lucent. Nejisté je Cisco, nejistá je firma IBM, nejisté jsou desítky dalších menších a větších výrobů.

I když si zatím v obchodě chytrou ledničku a osvětlení řízené počítačem koupit nemůžete, probíhá na tomto poli skrytá, ale zuřivá bitva o to, kdo bude určovatelem a tvůrcem standardů. Ta firma (či ta aliance) shrábne nejvíce peněz, protože si pro sebe vyblokuje nejlukrativnější a současně nepostradatelnou část tohoto trhu (a představme si, že by měl Microsoft nějakých 20 000 Kč z každé domácnosti za „domácí operační systém“!) a nechá ostatní už jen sbírat oříšky. Lze očekávat skutečný souboj titánů a pravděpodobně i zmatený, nekompatibilní trh – nelze předpokládat, že by se soupeřící firmy nějak brzy domluvily.

Váš názor Další článek: Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Témata článku: Microsoft, Windows, Podobná bitva, Sony Vegas, Ideo, Domácí síť, Trio, Universal, Plug, Idea, Standard, Spotřební elektronika

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů