Microsoft Project chce pěkně povyrůst

Program, který byl dosud hlavně stolním softwarem, by se chtěl stát podnikovým systémem pro řízení rozsáhlých projektových prací.
Zajímavý posun učinil jeden ze softwarových produktů od Microsoftu, který patřil – alespoň vedle programů jako Word a Excel – do druhé řady: Microsoft Project. Program se dosud vyvíjel ve směru vylepšování a doplňování funkcí i občasného překreslení ikonek, podobně jako další kancelářské produkty od Microsoftu; nyní ale ve verzi 2002 dochází k jeho razantnímu přetvoření na produkt spadající do „podnikové“ (enterprise) oblasti. Project se má stát plnohodnotným nástrojem pro tvorbu a řízení rozsáhlých projektů, na kterých participuje větší množství osob, a má se používat na manažerskou správu projektového portfolia. Nový Project obsahuje, jak si budeme muset od Microsoftu nyní stále častěji zvykat, už funkce platformy či iniciativy .NET, jako je podpora XML a SOAP.

Microsoft Project se dnes používá především pro tvorbu a řízení jednodušších a jednotlivých projektů, obvykle jen pro potřebu projektového manažera, případně pro prezentaci hezky vypadajících projektových plánů pro docílení spokojenosti vrcholného managementu. Ten si prohlédne barevné „chlívečky“, ze kterých míří šipečky správným směrem, a nabude dojmu, že vše půjde jako na drátku; pak jsou mu prezentovány grafy dokonalého vytížení jednotlivých pracovníků (resources) a je ještě spokojenější, že se jeho zaměstnanci v práci nebudou flákat a že jim nebude dávat peníze zadarmo. Pak následuje realizační fáze a po jejím ukončení vypadá původní projektový soubor, jako kdyby byl vytvářen pro něco úplně jiného, co s realitou nemá mnoho společného.

I když mírně přeháním, je pravdou, že Microsoft Project zatím pro projektové řízení opravdu velkých a náročných prací vhodný nebyl – existují k tomu jiné softwarové nástroje od jiných firem, obvykle také o řád až dva dražší (příkladem jsou programy firmy Primavera Systems) Nyní chce do této kategorie zamířit právě Microsoft Project, i když ceny zase tak smrtící nejsou: rozpadá se do více vydání, verze Standard má stát 600 dolarů, Professional 1000 dolarů a serverové vydání s pěti klientskými licencemi 1500 dolarů. Produkt je také přepracován na „look and feel“ společný s Office XP, což je drobnost, která potěší – dosud bylo jeho ovládání jiné a pro uživatele zvyklé na standardy Office nebylo dvakrát příjemné.

Ceny tedy, jak u Microsoftu bývá zvykem, nejsou nesmyslně vysoké – samozřejmě je otázkou, zda bude Microsoft Project už nyní svými funkcemi schopen konkurovat jiným podobným produktům používaných na úrovni velkých firem. Je ovšem nutné připočíst, že serverová verze vyžaduje také jakýsi serverový operační systém (od Microsoftu), a že po databázové stránce potřebuje SQL Server (od Microsoftu); SQL Server pak také musí běžet na nějakém serverovém operačním systému (od Microsoftu). Ono se to naskládá – ale podnikové aplikace nikdy a nikde nejsou levné, srovnatelné varianty na jiných platformách jsou zatím stále výrazně dražší, pokud ovšem nesvěříte svůj osud a svá data do rukou produktům free software.

Nejvýraznějším novým rysem Projectu je jeho centralizace na podnikový server s možností správy tzv. portfolia projektů. Vrcholní manažeři firem, jejichž podnikáním jsou vlastně pouze jednotlivé „projekty“ (např. stavebnictví, výroba unikátních, neopakujících se předmětů a zařízení), tak mohou jednotlivé projekty sloučit do portfolia a sledovat celé skupiny projektů a vytížení firemních zdrojů – lidských, materiálových, strojových časů, financí a podobně.

Microsoft díky novému Projectu poodhalil vůbec i své plány v oblasti ERP. Firma nyní vlastní dvě společnosti produkující ERP produkty „středního kalibru“: Great Plains Software se slušnou pozicí na americkém trhu a Navision-Damgaard s obdobně dobrou výchozí pozicí na trzích evropských zemí. Je ale nyní zřetelně vidět, že Microsoft nepohlcoval tyto společnosti ani tak kvůli jejich programům, jako spíše kvůli tržním podílům, implementátorům, partnerům a zákazníkům – hodlá evidentně přijít s vlastní řadou „Microsoft ERP“ produktů, kterých bude rodinka a kam bude Microsoft Project 2002 (a jeho následovníci) také patřit. Jaké budou další programy, se zatím neví, stejně jako to, jak moc využije firma základu, který mu poskytuje Navision nebo produkty od Great Plains Software. V oblasti ERP produktů Microsoft zatím nemíří až úplně na špičku – chce zaujmout silné postavení hlavně u firem střední velikosti. To je určitě chytrá strategie, protože tento segment neobsluhuje gigant typu SAP (moc velké sousto i pro Microsoft), ale desítky, celosvětově i stovky dodavatelů spíše střední velikosti, s domácími i zahraničními produkty – pro Microsoft určitě podstatně menší překážky, zejména když do boje zapojí svou dokonalou marketingovou a obchodní mašinérii a nebude šetřit na výdajích.

Váš názor Další článek: OpenOffice 1.0 CZ Release Candidate 1

Témata článku: Microsoft, Velké portfolio, Velký plán, Podnikový server, Chytrá funkce, Soap, Project, Jednotlivý produkt, Vytížení, Velký posun, Look, Lidský pracovník, Lidská práce


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní