Microsoft Project 98 počeštěn, nikoli však lokalizován

Separátní aplikace nahradí většinu angličtiny češtinou.
Ne všechny produkty Microsoftu jsou lokalizované do češtiny; pro firmu je měřítkem určitá úroveň prodeje v počtech kusů a obratu, a pokud program danou bariéru nepřekoná, lokalizován nebude. Tato pravidla byla řadu let docela striktně dodržována jen s pár výjimkami, které Microsoft na lokálním trhu chtěl či potřeboval prosadit bez ohledu na vyšší (lokalizační výdaje); nyní se ale objevuje zajímavá výjimka, či spíše určitý „hybrid“.

Program Microsoft Project, který právě patří k oněm hraničním (ani velkým, ani malým) produktům, se dočkal „počeštění, nikoli lokalizace“. Jak si to vysvětlit? Nejedná se o vytvoření speciální české verze produktu; program se nadále šíří v originální krabici, ale byla vytvořena separátní aplikace, která provede záměnu jednoho souboru a tím dojde k plně českému uživatelskému rozhraní včetně menu a několika českých průvodců. Některé části produktu (zřejmě nápověda? pozn. Živě) zůstanou nepočeštěné; součástí aplikace je zato slovník terminologie řízení projektů a několik šablon. Nadstavba je však k dispozici pro nové uživatele zdarma a jak uvádí tisková zpráva, získá ji bezplatně každý, který si program koupí na území České republiky u svého oblíbeného prodejce software.

Živě komentuje: roztomilá formulace nám nedovolí se nezeptat, zda ten uživatel, který si bude kupovat program u svého neoblíbeného prodejce software, bude muset zaplatit. Tak to dopadne, když se do věcné tiskové zprávy motají povinné marketingové recitace. Platí však, že stávající uživatelé zaplatí za nadstavbu 200 Kč/Sk, což je skutečně minimální manipulační poplatek, za který počeštění určitě stojí.

Jsme zvědaví, zda toto neúplné počeštění bude znamenat nový trend – a domníváme se, že by bylo rozumné, aby se tak stalo. Plná, standardní lokalizace prováděná podle direktiv Microsoftu (rozsáhlé testování v zahraničí, překlad obsáhlého Helpu, překlad a tisk manuálu) je skutečně nesnesitelně drahá a vyplatí se dnes jen u operačních systémů a základních produktů Microsoft Office; zbytek produktů pak musí zůstat v originále, což ovšem podstatně snižuje jeho prodejnost. Typickým příkladem je například Encarta: české verze by se nepochybně prodalo o dva řády výše, pokud by se ovšem podařilo zavést několik úprav (například neumísťovat Sněžku do Svitav a nepsat, že se slovenský prezident jmenuje Gyula Horn). Počet těchto hraničních aplikací u Microsoftu ale rychle vzrůstá – jen u dvoutisícové řady máme Microsoft Publisher a Picture-It!, v budoucnu půjde určitě o vzrůstající množství internetových aplikací a dokonce zřejmě i aktivity online, tj. o „internetové stránky“. I zde by limitované počeštění velmi pomohlo k užívání, přičemž by uživatelé v klidu snesli to, že ne vše na ně hovoří jejich rodným jazykem.

Váš názor Další článek: SPIS v přímém přenosu

Témata článku: Software, Microsoft, Drahá verze, Rozsáhlé testování, Česká aplikace, Separátní aplikace, Počest, Malý produkt, Minimální úprava, Vzrůstající množství, Sněžka, Horn, Vzrůstající trend, Určitá úroveň, Česká lokalizace


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně