Microsoft | Microsoft Office | Klávesnice

Microsoft přidává na své klávesnice dvě nové klávesy: Office a „smajlíky“

Již od června tohoto roku kolovaly zvěsti, podle kterých Microsoft plánoval přidat na svou klávesnici tlačítko Office. Představené novinky Microsoft Ergonomic Keyboard a Microsoft Bluetooth Keyboard ukazují, že nové klaviatury mají hned dvě nové klávesy – kromě Office ještě jednu – pro práci s emotikonami.

Klávesa Office nahrazuje na pozici pravé tlačítko Windows a jejím úkolem je nejen spouštění aplikací kancelářského balíku (Office+W vyvolá Word, Office+X spustí Excel), ale i vyvolávání souvisejících funkcí – například založení nového dokumentu.

Klávesa pro smajlíky

Poměrně nečekanou novinkou je samostatné tlačítko s obrázkem smajlíka, situované vpravo od klávesy Office. Po jeho stisknutí se na počítačích s operačním systémem Windows 10 aktivuje nabídka emotikon (očekáváme nabídku, kterou vyvolá klávesová zkratka Win+. v nejnovější verzi Windows). 

Dedikovaná klávesa pro zadávání smajlíků působí na nové klávesnici jistě neobvykle, zejména proto, že Microsoft svým hardwarem míří především na firemní zákazníky. Dle jeho tvrzení však i v tomto segmentu míra používání emoji neustále roste.

Zatím jen od Microsoftu

V tuto chvíli není jasné, zda nová tlačítka přidají na své klávesnice i další výrobci periferií. Microsoft s nimi totiž má licenční smlouvu na používání loga, jejímž úkolem je zajistit, aby klávesa Windows vypadala na všech produktech stejně. Licenční program pro nová tlačítka však dosud nebyl zveřejněn.

Prodej nových klávesnic Microsoft byl zahájen v úterý 15. října. Ergonomická varianta Microsoft Ergonomic Keyboard, která se k počítači připojuje kabelem, má doporučenou cenu 59,99 dolarů, což je v přepočtu asi 1 700 Kč s DPH. Bezdrátová kompaktní verze Microsoft Bluetooth Keyboard stojí 49,99 dolarů, tedy asi 1 420 Kč s DPH.

Diskuze (17) Další článek: 5G bude za rok všude. Qualcomm prozradil, že svůj modem dodá více než 30 výrobcům telefonů a počítačů

Témata článku: Hardware, Windows, Microsoft, Microsoft Office, Excel, Klávesnice, Příslušenství, Tlačítko, Smajlík, Office, Klávesa, Office + X, Word, SVE, SMA, Office + WVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět