Microsoft | Aktualizace | Excel

Microsoft přidal do Excelu 14 nových funkcí pro práci s textem a mnoho dalších vylepšení

Vývojáři Excelu ani o prázdninách nezaháleli a připravili spoustu novinek, které koncem srpna představili na blogu. Nové funkce jsou dostupné jak ve webové verzi tabulkového procesoru, tak i v desktopových aplikacích pro operační systémy Windows, macOS, Android a iOS.

Patrně nejzásadnější novinkou je přidání čtrnácti nových funkcí pro práci s textem a poli. Vývojáři jim věnovali samostatný článek, ve kterém je podrobně rozebírají. Dvě nové funkce TEXTBEFORE a TEXTAFTER umožňují vypisovat text z buňky pouze do, nebo od určitého bodu. K dispozici je také funkce TEXTSPLIT, jež umí rozdělit text z jedné buňky do dvou nebo více buněk.

Vylepšený MS Excel

Další funkce se týkají dynamických polí, která jsou v Excelu relativní novinkou. Nové funkce umožňují kombinovat, měnit tvar nebo velikost polí, díky čemuž by mělo být možné uspořádat data tak, aby byla přehlednější.

Novinkou je také možnost formátování jen části textu v buňce. K nastavení formátování až na úroveň jednotlivých znaků lze použít pás karet nebo klávesové zkratky. Je samozřejmě otázkou, jaké výhody přinese toto vylepšení v praktickém životě.

možnost formátování jen části textu v buňceMožnost formátování jen části textu v buňce

V nabídce pro řazení a filtrování přibyla nová možnost řadit seznamy podle barvy buňky, fontu, nebo ikony. Beta testeři pak mohou vyzkoušet novou funkci IMAGE, která vloží do buňky obrázek ze zdrojového umístění spolu s alternativním textem. Obrázky tak se tak mohou stát plnohodnotnou součástí listu, místo aby se „vznášely“ nad ním.

Možnost řadit seznamy podle barvy buňky, fontu, nebo ikony 
Možnost řadit seznamy podle barvy buňky, fontu, nebo ikony

Lepší propojení

Další užitečnou funkcí, kterou mohou zatím zkoušet jen uživatelé zapojení v kanálu CC Preview pro Insidery, je zobrazení provedených změn. Díky této novince lze zobrazit, jaké úpravy byly v sešitu provedeny, včetně podrobností o tom kdo, kde a kdy co změnil, spolu s předchozí hodnotou buňky pro možnost rychlého vrácení zpět.

V Excelu pro web a pro Windows lze nově vytvořit tabulku PivotTable, která se přímo připojí k interaktivnímu produktu pro vizualizaci dat Power BI. Hlavním přínosem má být bezproblémová analýza dat mezi platformami. Nově lze také upravovat soubory obsahující starší datová připojení, jako jsou textové dotazy, webové dotazy nebo seznamy SharePoint.

Pokud nejste členy testovacího programu Office Insider, budete si muset na některé z těchto funkcí muset počkat. Pravděpodobně budou k dispozici v příštím měsíci nebo dvou. Během čekání můžete odesílat náměty na nové funkce nebo hlasovat pro jiné nápady prostřednictvím služby Microsoft Feedback.

Diskuze (16) Další článek: Hackeři zaútočili na ruskou aplikaci. Poslali stovky moskevských taxíků k hotelu Ukrajina a způsobili dopravní kolaps

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,