Microsoft přestal nabízet zdarma TrueType fonty

Doposud bylo možné si z webu Microsoftu stáhnout několik TrueType fontů pro volné osobní využití. Microsoft je nyní přestal nabízet s tím, že kdo je chtěl mít, už je má jistě stáhnuté.
Microsoft několik let nabízel na svých stránkách tzv. FontPack, zdarma šířenou sadu TrueType písem pro použití v běžné práci i na webových stránkách. Web nebyl jediným zdrojem těchto písem, Microsoft je přidává ke každému současnému operačnímu systému a současně se instaluje i s Internet Explorerem. Tato písma by tak měla být široce dostupná i bez toho, aby si je uživatelé museli stahovat z webu.

Nyní, přesněji již 12. srpna, Microsoft pozastavil webovou distribuci těchto písem. Oficiální důvod je sice tak trochu podivný – kdo je chtěl mít stáhnuté, již je jistě stáhnuté má – pravděpodobnějším důvodem je porušování licenčních podmínek pro využívání písem. Nabízená TrueType písma prý byla distribuovaná často i s komerčními aplikacemi jiných firem, což podmínky Microsoftu zakazují. Ačkoli Microsoft oficiálně podporoval jen Windows a MacOS (balík byl dostupný jako EXE a HQX) byly písma z tohoto balíku k dispozici i třeba na Linuxu. Linuxové distribuce podporovaly přímo stažení těchto písem od Microsoftu při instalaci a řada programů i mimo internetových prohlížčů spoléhala na tyto kvalitní písma.

Tento krok Microsoftu tak neuvítají především uživatelé Linuxu, na Windows ta písma jsou zcela běžně dostupná. Microsoft ale pochopitelně nikdo nenutí Linux podporovat a stejně tak nabízet nějaká písma k volnému stažení. Distribuce nových řezů byla důležitá před pár lety, kdy chtěl Microsoft rozšířit základní množinu písem využívaných na webu. Nyní jsou tato písma standardně součástí systému a distribuce Internet Exploreru, takže všichni zákazníci MS je prostě už mají.

Tento krok byl ale paradoxně mohl pomoci linuxové komunitě najít motivaci pro vývoj vlastních písem a formátů pro písma. Nabízí se také, aby firmy prodávající distribuce koupily licence na některá písma.

Diskuze (26) Další článek: Athlony 2400+ a 2600+ již tento měsíc

Témata článku: , , , , , , , ,