Microsoft překvapivě ustoupil v soudu s Calderou

Malá softwarová firma se zřejmě domohla náhrady ve výši okolo stopadesáti miliónů dolarů!
V době probíhajícího „velkého“ soudu s Microsoftem se objevilo hned několik dalších žalob ze strany jiných firem, amerických států či právníků v tzv. class-action (druh žaloby, kdy žalující strana dokáže „zobecnit“ provinění, kterého se někdo dopustil směrem k velkému množství drobných poškozených, a zastupuje je takříkajíc en-bloc; příkladem class-action může být třeba únik exhalací, který zamoří město a poškodí tisíce lidí. Class-action jsou dnes v USA často používané žaloby a jsou pro firmy docela nebezpečné, protože vlastně se už nejedná o spor „jednoho človíčka vůči gigantické firmě“, ale spor, který vede šikovný a drahý právník deklarující, že zastupuje velké množství lidí, žádající tím pádem i velké odškodné, a který je tak velké firmě důstojným právním soupeřem).

Jednou z těchto žalob byl i spor s firmou Caldera; tato firma je dnes asi nejznámější kvůli své distribuci Linuxu, nicméně Caldera byla v minulosti už jednou silným protihráčem Microsoftu, neboť šířila DR-DOS (v roce 1996 jej koupila od Novellu) – tento operační systém byl v začátku devadesátých let místy docela úspěšnou konkurencí MS-DOSu. Microsoft se údajně dopustil toho, že do prvních verzí Windows zabudoval „háčky“, které činily jejich chod nad DR-DOSem problematickým; Caldeře se podařilo zajistit některá svědectví, které zřejmě tuto činnost prokazují.

Microsoft se mohl i v tomto případě – který už je dnes minimálně šest-sedm let starý a tudíž velice těžko prozkoumatelný – tvrdě bránit. Místo toho ovšem ustoupil a firmě Caldera zaplatil (v mimosoudním vyrovnání) blíže nespecifikovanou sumu; ve svém povinném finančním zpravodajství uvádí, že případ sníží výnos na akcii asi o tři centy, což by napovídalo asi 150 mil. dolarů (téměř 5 miliard korun!); spekuluje se ale i o tom, že skutečná cena mohla být až 400 mil. dolarů (15 miliard Kč). Microsoft tedy ustoupil a vliv na tento ústup má určitě i současná situace: veřejné mínění je v těchto případech proti němu (i kdyby jen „psychologicky“, z pohledu „David proti Goliášovi“), hrozí mu rozdělení a, což je horší, i řada dalších podobných žalob, i kdyby měly být podávány firmami jen z důvodu zviditelnění. V případě soudu s Calderou by totiž před soudem musela defilovat opět celá řada hlavních představitelů firmy, a ti se tam (nejvíce to platí o Billu Gatesovi) necítí a nevystupují vůbec dobře. Když je tedy nejviditelnější konkrétní případ antimonopolního vystupování Microsoftu nyní smeten ze stolu a když nyní „nikdy neexistoval“, budou se prosazovat hůře i ostatní žaloby proti Microsoftu a trošku horší to bude i s tlakem amerického ministerstva spravedlnosti vůči softwarovému gigantovi.

Váš názor Další článek: Boj o domény vypukne 4. února

Témata článku: Windows, Microsoft, Soudy, Nespecifikovaná cena, Nebezpečná situace, Drahý právník, Soud, Action, Finanční zpravodajství, Žalující strana, Velké množství, Velký háček, Silný vliv, Velký sporNejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy