Microsoft představil Windows 10

Den premiéry nové verze operačního systému Windows je tady. Mnoho detailů už známe předem, ostatní podstatné informace bychom se měli dozvědět dnes. Sledujte od 19:00 online!

Microsoft na dnešní den svolal tiskovou konferenci, na které dle textu pozvánky uslyšíme, co nového připravil pro Windows a firmy. Je už prakticky jisté, že dojde k oficiálnímu odhalení nové verze operačního systému Windows a dá se očekávat, že prezentace bude zacílena především na podniky. Ačkoli informace o novém systému zajímají i širokou veřejnost, Microsoft více než kdy jindy potřebuje přesvědčit právě firmy, aby neváhaly s přechodem na nejnovější verzi.

Klepněte pro větší obrázek 
Stručná pozvánka toho moc neprozrazuje. 

Akce se koná v USA a Microsoft bohužel nenabídne online videopřenos z akce. Musíme se tak obrátit na americké zdroje a přítomné novináře, kteří budou online reportovat přímo z akce. Nejzajímavější informace budeme průběžně publikovat níže v aktualizovaném streamu. Začínáme v 19:00 našeho času!


Konec.

20:00 Závěrečný blok otázek a odpovědí přinesl několik doplňujících informací:

  • Windows 10 je zároveň název pro příští verzi systému Windows Phone. Už se to nebude rozlišovat. 
  • Nové jméno s přeskočenou devítkou prý odpovídá pokroku, který systém udělal. Prý sami uznáme, že si takový název zaslouží. No, uvidíme...
  • Zatím žádné informace o cenách upgradu, nebo zda bude Windows 10 zdarma, na to je ještě brzy. 

19:50 Co bude dál? Začátkem příštího roku prý uslyšíme více o tom, jak se Windows 10 staví k běžným spotřebitelům. Dubnová konference Build pak bude zaměřená na vývoj unverzálních aplikací. Windows 10 se finálně na trh dostanou někdy poté. 

19:45 Od zítřka začíná "Windows Insider program". Bude uvolněno Technical preview, tedy ukázková verze Windows 10, pro desktopy a notebooky, nedlouho poté pro servery.

19:44 Demo končí. Dnes to tedy byla taková malá ochutnávka některých konkrétních změn uživatelského prostředí, které měly vyslat vzkaz - nemusíte se bát, že by vaši zaměstnanci neuměli pracovat s Windows 10. Zamakali jsme na uživatelském prostředí a pokud umíte pracovat s Windows 7, budete umět pracovat s Windows 10.

19:40 Prezentace se věnuje docela maličkostem. Až po půl hodině přichází na řadu inovace týkající se ovládání skrze dotykové displeje. Charm zatím zůstane zachován, ale ledacos se změní. Třeba přehled spuštěných aplikací při vytáhnutí prstem z levého okraje displeje. 

A také už vidíme, jak se změní úvodní obrazovka start v celoobrazovkovém režimu určeném právě pro dotykové displeje. Vidíme tu rychlý přístup k seznamu všech aplikací a také hlavní panel z desktopu. 

Klepněte pro větší obrázek 
Nová výchozí obrazovka pro dotykové displeje (zdroj: The Verge)

19:32 To by bylo k modernizaci a vylepšení desktopu a možností práce s myší, teď následuje něco pro "power usery" používající klávesnici. Vylepšen bude příkazový řádek! Peklo zamrzlo, nyní bude možné do příkazového řádku kopírovat texty, typicky adresářové cesty, přes Ctrl+V z desktopu.

19:30 Více pracovních ploch potvrzeno. Přepínání aplikací vypadá docela přehledně, můžete se snadno přepínat mezi plochami, tak mezi aplikacemi na nich umístěných.

Klepněte pro větší obrázek 
Plocha už nebude jen jedna a rozvržení spuštěných programů na plochách bude mít nové možnosti (zdroj: The Verge)

19:28 Multitasking - nově bude přehlednější pohled na spuštěné aplikace. Američtí novináři se shodují, že to vypadá jako přepínání programů na OS X (Expose).

19:25 Další ukázka se týká současného běhu moderních a desktopových aplikací. Moderní aplikace lze nově spouštět v okně, se kterým se pracuje stejně jako s desktopovým - lze ho přichytávat k okrajům atd. Moderním aplikacím se nově říká "univerzální" aplikace. 

Klepněte pro větší obrázek 
Moderní poštovní aplikace z Windows 8 v okně. A bez Modernmixu... (zdroj: The Verge)

19:22 Zásadně bylo přepracováno vyhledávání. Je v nabídce start, kde jinde... Vyhledává mezi aplikacemi, daty na disku a také na webu. Prostě univerzální vyhledávací nástroj, něco jako Spotlight na OS X. Nicméně univerzální vyhledávač je už ve stávajícím Windows, tak čekáme vylepšení a zrychlení.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové univerzální vyhledávání ve Windows 10 (zdroj: The Verge)

19:20 Začalo se s ukázkou nového uživatelské prostředí. Prezentace se ujal Joe Belfiore, hned na začátku ale upozornil, že prezentovaný software je stále ve značně ranné zkušební verzi a některé věci se mohou ještě změnit. 

O pokroku Windows 10 říká, že pokud bychom Windows 7 přirovnali k první generaci Priusu, tak Windows 10 budou jako Tesla. 

Klepněte pro větší obrázek 
Tohle už známe - nová nabídka start s dlaždicemi (zdroj: Geekwire)

19:15 Nový systém bude kompatibilní se všemi nejrozšířenějšími podnikovými systémy a admistrátoři v něm najdou všechny tradiční nástroje pro správu. Microsoft se při vývoji Windows 10 zaměřil právě na to, aby po všech stránkách vyhověl firmám. A dnes je chce s novým systémem předběžně seznámit, aby se firmy mohly začít připravovat na migrace. 

19:10 Windows 10 konečně přinese to, oč se Microsoft dlouho snaží - jednocení všech platforem. Jeden systém bude pro všechna zařízení od mobilu, přes tablety a notebooky po stolní počítače. Bude jeden společný store a společné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek 
Windows 10 - jeden systém všude a společné aplikace (zdroj: The Verge)

19:07 Ale rychle k novému systému. Hned v úvodu si ujasníme jeho jméno - bude to Windows 10! Opravdu, Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek 
Tak hned na začátek velké překvapení - nový systém se jmenuje Windows 10 (Zdroj: The Verge)

19:00 Úvodního slova se ujímá šéf divize Windows Terry Myerson a samozřejmě na začátku řekne nějaká ta čísla. Tak třeba, že Windows používá přibližně 1,5 miliardy lidí na celém světě. 

Klepněte pro větší obrázek 
Terry Myerson (zdroj: The Verge)

18:55 Za pět minut začnáme. Na místě už se plní sál pozvanými novináři a dalšími hosty. Jedná se o poměrně komorní akci pro přibližně 50 lidí. Videostream se skutečně nekoná, našim primárním zdrojem proto bude americký web The Verge, sledovat rovněž budeme Geekwire nebo PCadvisor. Pokud umíste anglicky, můžete je sledovat přímo.

16:30 Než akce začne, můžete si zkrátit čas prostudováním všech informací o připravovaných novinkách, které se na veřejnost dostaly předčasně neoficiálními cestami:

Diskuze (209) Další článek: AMD uvádí nové ovladače grafických karet Catalyst 14.9

Témata článku: Software, Windows, Windows 10, Operační systémy, Tipy, Insider Preview, Event, Nejzajímavější informace, Nový zdroj, Běžný spotřebitel, Notebooky bez os, Spuštěný program, Malá ochutnávka, Prius, Windows Live, Neoficiální cesta, Primární zdroj, The Verge, Terry, Live, Ochutnávka, Univerzální aplikace, Nová akce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší