Microsoft představil OneNote, poznámkový blok na druhou

Nový člen rodiny Office by neměl sloužit k vytváření poznámek pro ostatní, ale pro vás osobně.
V rámci úvodní přednášky představil Bill Gates mimo jiné i zajímavé doplnění programů z rodiny Office. Microsoft OneNote by se nejspíše měl jmenovat Notepad, stejnojmenný program je ale již ve Windows obsažen. OneNote je totiž přesně poznámkovým blokem, chytrým prostředím, do kterého sypete svým individuálním stylem poznámky ze schůzek či přednášek. Stejně jako na papír píšete texty a kreslíte obrázky, i do OneNote můžete libovolně kombinovat vstupy. Cílem byla maximální variabilita v možnostech psaní, nemusíte se držet žádného daného principu, jen své metody papírových poznámek převedete na počítač. OneNote, ačkoli podporuje rozpoznávání psaného písma, není svázán s Tablet PC. Využijete jej na stolním počítači i notebooku. Texty prostě jen zadáváte z klávesnice a obrázky malujete pomocí myši.

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí OneNote je složitější než Notepad, je ale cíleno na jednoduchou organizaci poznámek. Jednotlivé poznámky lze řadit jakoby do sešitů se samostatnými listy. Při využití ve škole tak každému předmětu bude odpovídat jeden sešit, do kterého budete na jednotlivé stránky psát poznámky. OneNote slouží především k individuálním poznámkám. Zatímco Word slouží k tvorbě dokumentů, které hlavně dáváte k dispozici jiným, OneNote je o poznámkách pro vás samotného. Vaše klikyháky a kryptické obrázky nemusíte nikomu ukazovat, důležité je, abyste jim porozuměli vy sami. Pochopitelně můžete poznámky z OneNote poslat komukoli přes e-mail, primárním nasazením jsou ale osobní poznámky.

Proti papírovému bloku má OneNote pochopitelně výhodu v lepším prohledávání, možnosti kopírování poznámek do jiných aplikací a posílání poznámek kolegům.

Na trhu by se měl OneNote objevit v půlce příštího roku, nestihne tedy zřejmě zařazení mezi standardní aplikace plánovaného balíku Office 11. Bude nicméně na rozdíl od Office 11 schopen provozu i na Windows 9x. Prodávat se tedy bude zpočátku spíše samostatně a podle jeho úspěchu se rozhodne o zařazení do standardního balíku.

Diskuze (14) Další článek: AMD snižuje ceny až o 54 procent

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, OneNote, One, Poznámkový blok, Standardní klávesnice, Onen, Druh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů