Microsoft představil nové Office: Dotyky, cloud, komunikace

Nová verze kancelářského balíku Office bude přizpůsobená Windows 8, dotykovým displejům a přinese řadu nových funkcí. Třeba integraci Skypu.

Živě.cz ze San Franciska: Microsoft na dnešní svolal do San Franciska novináře z celého světa k příležitosti oznámení novinky. Dopředu neprozradil, o co půjde, ovšem veškeré indicie celkem jasně směřovaly k představení nové verze kancelářského balíku Office. Jsme na místě a o představených novinkách vás budeme hned informovat.

Klepněte pro větší obrázek

Kancelářský balík Office je vedle operačního systému Windows jeden z hlavních pilířů nabídky Microsoftu. Word, Excel a PowerPoint jsou dnes standardem pro tvorbu dokumentů, tabulek či prezentací, Outlook je pak synonymem pro poštovního klienta. Patnáctá verze Office bude přizpůsobena Windows 8, ale Microsoft přitom nesmí přílišnými změnami uživatelského prostředí překvapit klíčové uživatele z řad firem. Bude velmi zajímavé sledovat, jak si s tím poradí.

Představení nových Office 2013 probíhalo od 21:00 hodin večer, nyní už akce skončila. Z akce jsme zaznamenali průběžný textový přepis nejdůležitějších informací.

Office 2013: Dotyky, cloud, komunikace

20:45 Na místě už je pěkně rušno. Pohled do programu prozrazuje, že mluvit dnes bude přímo šéf Microsoftu Steve Ballmer.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer na programu... Úvodní přednáška bude mít 45 minut. 

20:50 Sice Microsoft stále nic oficiálně neprozradil, ale už i z výzdoby předsálí je jasné, že půjde o Office.

Klepněte pro větší obrázek
Před začátkem. Vypadá to jako na sjezdu ČSSD, oranžová zjevně bude barvou nových Office 15.

21:00 Pokud rozumíte anglicky, můžete sledovat živý videopřenos z akce na webu Microsoftu.

21:05 Steve Ballmer přichází...

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer zahájil tiskovku

A začíná docela široce o Windows 8, kompletně novém portofoliu Microsoftu, ale postupně se dostal až k tomu, co čekáme - Office. Potvrzuje, že dnes bude řeč o nové generaci Office.

21:10 Ballmer zatím mluví dost obecně, nicméně nové Office 15 prý budou představovat zatím největší vývojový skok v historii Office. A The Verge zatím vyšlo se zprávou, že nové Office nebudou spolupracovat se systémy Windows XP a Windows Vista. Potřeba bude Windows 7 nebo 8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer

21:13 Ballmer potvrzuje: dotykové prostředí, design Windows 8, podpora také na Windows 8 RT, tedy stroji s ARM procesory, poběží také na Windows Phone 8. Programy budou úzce vázány na cloud.

21:15 Pochopitelně je součástí nové generace i „Office jako služba“ pro firmy, tedy Office 365:

Klepněte pro větší obrázek

21:15 A je tu konečně čas praktických ukázek, Steve Ballmer je na pódiu vystřídán. Ukázka bude probíhat na tabletu s dotykovým displejem. Office jsou tomu přizpůsobeny, program reaguje na různá dotyková gesta.

Klepněte pro větší obrázek
První ukázka Office

21:20 Začneme s prezentacemi. Tam se můžete s dotykovými gesty vyřádit - přecházení snímků, přibližování a další hračky. Nové prostředí pro přehrávání na druhém monitoru, vše vypadá jednodušší, přehlednější a vše můžete snadno ovládat prstem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prezentace v novém, vše půjde snadno ovládat prsty. Na druhém snímku si však můžete všimnout, že se do snímku čmáralo dotykovým perem.

21:25 V Outlooku je opět všechno připraveno na ovládání prsty. Otevírání e-mailu, odpovědi, třídění... Na první pohled chybí v nabídce Ribbon, je však jen schován v horní liště.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Outlook

Přepracován je také adresář či kalendář, stále se ukázky týkají především ukázce možností ovládání přes dotykový displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nového Outlooku v praxi

21:28 OneNote a opět ukázka, co všechno se dá čmárat do poznámek skrze dotykový displej.

Klepněte pro větší obrázek
Nový OneNote

21:31 Následuje ukázka, jak se dá na dotykovém displeji tvořit – velkou roli bude hrát terčový ovladač. Po označení textu jím budete měnit formát, velikost či barvu textu (viz na obrázku níže vpravo nahoře)

Klepněte pro větší obrázek
Tvorba skrze dotykový displej
Klepněte pro větší obrázek
A terč pro změnu formátování ještě v detailu. Zde v režimu změny barvy písma.

21:33 Nové Office – mimochodem oficiálně nazývané Office 2013 – budou přímo navázané na SkyDrive. Zůstane ale samozřejmě možnost ukládat dokumenty lokálně.

Klepněte pro větší obrázek
Procházení uložených dokumentů ve Wordu
Klepněte pro větší obrázek
Vložili jsme obrázek Ryby uložené na SkyDrivu do dokumentu ve Wordu. Prstem. Hurá, to jsme vždycky potřebovali.

21:35 A samozřejmě nechybí bohatá nabídka sdílení. Nejen mezi dalšími uživateli, ale také na sociální sítě, nebo na blogy...

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení v Office 2013

21:37 Co se bude určitě mnohým líbit, to je přenášení nastavení skrze SkyDrive. Na všech svých počítačích budete mít Office úplně stejně nastaveny, stačí se přihlásit.

21:40 A samozřejmě, Office budou i na mobilech s Windows Phone. Díky synchronizaci skrze SkyDrive tam budete mít všechny své dokumenty či poznámky... Ale to už funguje už teď.

Klepněte pro větší obrázek
Office na mobilu

21:42 Teď už něco jen pro firmy – nový SharePoint. Nově umí přímou komunikaci mezi uživateli.

21:44 Ale zpět k novinkám zajímavým pro všechny – v novém Office bude integrovaný Skype. Přímo ze seznamu kontaktů v Outlooku můžete někomu zavolat.

Klepněte pro větší obrázek
V Office 2013 je integrován Skype

21:46 A nakonec došlo krátce i na Excel. Bude mít víc „vlastní inteligence“, zkrátka chytré funkce, které vám dají nahlédnout, jak pravděpodobně budete chtít pokračovat. To budeme muset ještě prozkoumat podrobněji později.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Nový Excel

21:48 Ukázka přechází z malého tabletu k velké dotykové obrazovce, výrobek firmy Perceptive Pixel, kterou Microsoft před týdnem koupil.

Klepněte pro větší obrázek
Tento pán není rosnička z televize, ukazuje nejnovější technologie Microsoftu – aplikace počasí z Windows 8 na obří dotykové obrazovce.  

21:50 Následuje ukázka Office na obřím dotykovém displeji. Třeba v podobě videokonference, nebo editace prezentace. To by se mohlo ve firmách líbit.

21:52 Na pódiu je zpátky Steve Ballmer a shrnuje novinky. Office 2013 jsou připraveny na nová zařízení a nové možnosti ovládání skrze dotykové displeje, cloud, sdílení a přímou komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní čtyři směry inovací v nových Office 2013

V závěrečné řeči Ballmer shrnuje, že Office 2013 by měly pokrýt všechny potřeby pro práci od tvorby až po organizaci a komunikaci. Nezáleží přitom, kde jste a jaké zařízení zrovna máte k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek
Nové ikonky!

21:58 Nové Office si můžete vyzkoušet, k dispozici je verze Consumer Preview: http://office.com/preview

Konec přednášky.

Diskuze (209) Další článek: Kompletní díly tabletu Google Nexus 7 stojí tři tisíce korun

Témata článku: Software, Microsoft, Hlavní pilíř, Office, První ukázka, Microsoft Outlook, Přímé sdílení, Office 2007, Microsoft Excel, Office 2013, Živý videopřenos, Živý snímek, Office 2010, Nový Outlook, Dotyk, Skydrive, Dotykový displej, Program televize dnes, Přímý pohled, Bohatá nabídka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů