Příští rok tu bude nový Exchange orientovaný na bezpečnost a také nový Outlook s několika vylepšeními rozhraní.
Exchange 2000 je na trhu dva roky, ale stále řada Exchange serverů běží na starší verzi 5.5. Důvodem je mimo jiné nutný přechod na Active Directory, který znamená zásahy nejen do stroje s Exchange, ale vyžaduje i často upgrady firemních počítačů a reorganizaci sítě. Ostatně dle výzkumu firmy Radicati citovaného Microsoftem používá verzi 2000 zatím 41 procent uživatelů Exchange.
Nový Exchange, který přijde na trh v roce 2003 a má zatím kódové označení Titanium, by právě měl zjednodušit upgrade, byť Active Directory bude nadále patřit k jeho pilířům. Titanium by měl být více orientován na bezpečnost a řada jeho funkcí by měla být po instalaci vypnutá. U Microsoftu je tento trend více než patrný. Zatím byly produkty instalovány s plně zapnutou podporou všech funkcí, čímž se nahrávalo hackerům, nyní si administrátor bude muset zapnout ručně ty funkce, které opravdu potřebuje. Z hlediska nových funkcí by se mělo jednat o mírný upgrade verze 2000, něco jako z Exchange 5.0 na 5.5. Přechod z verze 2000 by měl být tak snadný jako z 5.0 na 5.5.
K vylepšením mimo bezpečnosti bude patřit důraz na mobilní zařízení, přímo v Exchange bude podpora pro přístup z bezdrátových zařízení či vzdálených notebooků, nebude tak nutné dokupovat Mobile Information Server. Měl by se také zmenšit objem dat, která si vyměňuje počítač s Exchange serverem, aby se zlepšil vzdálený přístup. Bude tu také podpora pro průběžné zálohování (Volume Shadow Copy) obsažené ve Windows .NET serveru a nástroje pro řešení problémů při nasazování systému.
Ještě na tento měsíc se pak chystá další Service Pack pro Exchange 2000, který by měl doplnit bezpečnostní záplaty a vylepšit rozhraní pro antivirové programy.
Nový Exchange server bude načasován k uvedení spolu s další verzí Office s označením Office .NET. Součástí nového Office bude pochopitelně i vylepšený Outlook, který bude mít několik novinek orientovaných na organizování e-mailů a úpravu uživatelského rozhraní. Z mého pohledu nejkontroverznější novinkou je přesunutí náhledového okna z dolní poloviny k pravému okraji okna. Jak vidíte na ukázkovém snímku obrazovky, mailů se na obrazovku moc nevejde a jsou příliš namačkány na sebe, doufám, že to půjde vrátit do současné podoby. Na druhou stranu, obsah náhledového okna lze dynamicky zmenšovat a zvětšovat, důraz je na podobu s vytištěným papírem, tomu odpovídá formát i vyhlazené písmo. Jinak se chystá několik zajímavých vylepšení. Maily půjdou organizovat do skupin stejně jako již dnes soubory na Windows XP nebo historie v Internet Exploreru. Odděleny tak budou dnešní maily, maily ze včerejška, minulého týdne a podobně. Stejně tak bude vylepšené vyhledávání s účinnějším hledáním napříč složkami. K dispozici budou nově vícebarevné vlaječky pro snadnější odlišení různých doplňkových úkolů. Ve stromu složek budou automaticky skrývány ty složky, které nebyly dlouho používány. Nový Outlook bude také schopen bez restartu přecházet mezi offline a online režimy, navíc ale také bude analyzována rychlost a kvalita připojení a podle toho se bude volit nejvhodnější pracovní režim. Z přepisu projevu na Fusion 02 se ale zdá, že pro tuto funkci bude nutný i nový Exchange.
Vylepšeno by mělo být i webové rozhraní Exchange, které by se mělo přiblížit funkčností normálnímu Outlooku. Ostatně nový Exchange bude již naplno využívat .NET technologie a tak je pochopitelné, že na webovém Outlooku .NET si dá Microsoft záležet.