Microsoft předhonil Oracle… ale jen v oblasti Windows

Výsledek není špatný, ale přes svou enormní snahu Microsoft zatím úspěchy v nejnáročnějších databázových oblastech nemá.
Analýza společnosti Gartner Group tvrdí, že v roce 2000 Microsoft poprvé v historii předhonil firmu Oracle v tržním podílu databází – jenomže pouze na bázi operačního systému Windows. Zatímco v roce 1999 měl Microsoft 35,2 % a Oracle 40,4 %, v roce 2000 si obě firmy první dvě příčky vyměnily, i když náskok Microsoftu je zatím velmi těsný – 38 % vs. 37,3 %.

Dosažení prvního místa se asi vždy považuje za úspěch a důvod ke gratulaci – v tomto případě to ale spíše lze označit za průměrný či víceméně očekávaný výsledek, nikoli za nějaký obrovský triumf. Důvodů je několik a nejsou nijak tajuplné. Předně – toto je „domácí“ platforma Microsoftu; když firma dodává do podniků svá řešení postavená na Windows NT/2000 prostřednictvím svých integrátorů, jde platforma SQL Serveru spolu téměř automaticky jako databázové řešení. Dále – databáze Oracle je poměrně výrazně dražší a je historicky optimalizovaná pro Unix. A konečně – typické rozdělení trhů databázových (SQL) aplikací je, že „zdola nahoru“ kraluje Microsoft, „shora dolů“ pak Unix a na něm právě Oracle. Dolní část (cenová, výkonová, i včetně hardware) pak patří celkem bezproblémově Microsoftu, horní pak dodavatelům unixových serverů a po softwarové stránce je zde nejsilnější Oracle – pokud si tedy už někdo zvolí ono „levnější“ řešení na platformě serveru od Intelu, dává logiku, že si zde právě zvolí i SQL Server. A dále nesmíme pominout grandiózní vývojové úsilí, které Microsoft v posledních pěti letech do vývoje SQL Serveru vložil – výsledek je slušný, ale ne závratný.

Microsoft i Oracle jsou komerční firmy a měřítkem úspěchu nejsou nějaké tržní podíly, ale peníze – a zde v databázové oblasti Oracle vede s obrovským náskokem. Microsoft má roční obrat 24,6 miliard dolarů a dosahuje poměrně nekřesťanského profitu 10,07 miliardy; Oracle trží 10,97 miliardy při ještě necudnějším zisku 6,6 miliardy (čistá marže 60 %!!). Jenomže Microsoft má své Windows, Office a desítky dalších produktů včetně myší a Barnieho; Oracle má především databáze, potom finanční software a pak služby systémové integrace, tedy násobně méně produktů, a také naprosto nedisponuje oním „customer lock-in“, tedy schopností „uzamknout“ zákazníka do sítě svých produktů tak, že skutečně nemá příliš mnoho šancí než používat výlučně paletu produktů od jedné firmy, nechce-li mít jakési problémy. Oracle má konkurentů tolik, až to není pěkné – a dosahuje vyšší marže než Microsoft a zisku, který je na úrovni dvou třetin zisku Microsoftu.

Diskuze (7) Další článek: Napster se připojuje k MusicNet

Témata článku: Microsoft, Windows, Oracle, Očekávaný výsledek, Windows +, Oblast, Rozdělená stránka, Obrovské peníze, Window, Profit, Win +


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu