Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Tentokrát už to není staré prádlo: nejostřejší spory Apple a Microsoftu byly právě letos na jaře.
Třetí týden, třetí velká firma za žalobu: Apple Computer Corp. Soupeření mezi oběma firmami se už počítá na desetiletí, ale zhruba od třetí verze Windows už to byl jen Microsoft, který tržně vítězil na celé čáře. V devadesátých létech byl Apple silně na ústupu, ale Microsoft neustával ve svém úsilí - a podle svědků z Apple se právě zde dopustil nekorektního jednání. Pikantní ovšem na celém případu je, že Microsoft nedávno investoval do Apple nemalou finanční injekci (asi 180 mil. USD) a i dalšími kroky, jako byla rychlá portace Office na Mac, firmě výrazně pomohl. Dnes je Microsoft jedním z nejbližších partnerů Apple a zaměstnává nejvíc programátorů na Macy po firmě Apple samotné. A přesto je stále jejím konkurentem - ne v aplikacích, ale v operačním systému.

Nejdříve vypovídal Ave Tevanian, šéfinženýr Apple (dříve byl v této roli u Jobsova NeXT Computer, je označován za tvůrce OS NeXTStep). Tevanian vypovídal, že Microsoft zabudoval do svého operačního systému záludná chybová hlášení, která se objevovala, když se uživatel pokoušel programem QuickTime (od Apple) prohlížet multimediální soubory pod Windows. Tato hlášení měla podle Tevaniana odradit uživatele od používání tohoto programu, protože Microsoft měl s multimediálními přehrávači a prohlížeči vlastní plány (viz MediaPlayer). Microsoft se dále měl dopustit podobného hříchu jako u Netscape, když měl navrhnout Apple rozdělení trhu: vy si nechejte svůj a my si necháme ty ostatní. Apple odmítl, a Microsoft údajně vyhrožoval, že jej "vyžene z multimediálního trhu celou svou silou".

Microsoft tato svědectví odmítl - například s tím, že chybová hlášení byly důsledkem toho, že to programátoři u Apple špatně naportovali. Ve výslechu Tevaniana se asi Microsoftu podařilo skórovat - šéfinženýr musel uznat, že pro to, že chybové hlášení Microsoft nastrčil proti QuickTime záměrně, nemá žádné důkazy.

Ke slovu přišla i Gatesova videonahrávka. Bill Gates tvrdil, že rozhovory mezi Apple a Microsoftem se týkaly urovnání letitých patentových sporů. Nicméně jako pravděpodobné se zdá, že Microsoft skutečně vynucoval instalování Internet Exploreru jako primárního prohlížeče pro počítače Apple tím, že pokud firma nebude souhlasit, nebude žádná Office pro Mac.

A firma souhlasila.

Váš názor Další článek: EuroTel: novinek až nad hlavu

Témata článku: Microsoft, Apple, Soudy, Patentový spor, Třetí týden, Celá firma, QuickTime, Soud, Třetí firma

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost