Microsoft před soudem, den druhý

Druhý den: útočí Netscape, Microsoft se zuřivě hájí. Existoval nátlak na firmu Compaq? Existoval návrh tajné smlouvy s Netscape na rozdělení internetového světa?
Samozřejmě nehodláme věnovat přelíčení s Microsoftem pozornost každý den; prach, který se vystřílí ze začátku, je ale hodně silný. Celé to ale podstatně přesahuje rozměr nějakého soudního sporu - v prakticky každé důležité události počítačového světa devadesátých let Microsoft byl zapleten, pokud v ní dokonce nehrál hlavní roli a tak je spor jakousi "kronikou závěru tisíciletí", snažící se řešit mnohem důležitější otázky, než jestli někdo dělal to nebo ono.

Nejdříve k vlastnímu dění. Za svědka obžaloby promluvila další výrazná osobnost moderního softwarového světa, šéf Netscape Jim Barksdale. Ten tvrdil, že Microsoft vyhrožoval Compaqu odebráním práva licencovat (předinstalovávat) Windows, pokud bude nadále na pracovní ploše zobrazovat logo Netscape; nemohl pro to však přinést žádný důkaz. Podstatnější roli ale zřejmě bude hrát ověřenější případ, a to, navrhovaná dohoda mezi Microsoftem a Netscape o "rozdělení světa". Netscape měla vyrábět prohlížeč jen pro svět mimo Windows 95, Microsoft by jí za to umožnil poměrně exkluzívní nahlížení do dalšího vývoje uživatelského rozhraní svých operačních systémů. Firma Netscape toto údajně odmítla, protože považovala (zřejmě právem) svět Windows za nejvíce lukrativní. Microsoft toto popírá a poukazuje na nedostatek důkazů. Barksdale požaduje, aby Microsoft separoval Internet Explorer z operačního systému a příště mu bylo zakázáno vytvářet "exkluzívní smlouvy".

Druhý den se ale nesl spíše ve znamení protiútoku Microsoftu; firma tvrdí, že žaloba "oplývá mnoha slovy a chybí jí podstata", a že se pouze soustřeďuje na "démonizování Billa Gatese, nikoli na podstatu, na to, zda firma jednala nelegálně".

Živě komentuje: pokud by měl být triumfem žaloby skutečně postup Microsoftu ve válce browserů, pak by si Microsoft zasloužil vyhrát. Postupoval proti Netscape tvrdě, ale: a) zlepšil podmínky pro konečné uživatele, neboť jeho prohlížeč je zdarma, b) naprosto nepřipravil Netscape o kanál, vždyť tímto kanálem je Internet sám, c) dokonce ani nevyráběl své produkty nekompatibilní s Netscape Navigatorem a s firmou Netscape a konsorciem W3C trvale spolupracuje na definování nových internetových standardů. Browser definitivně je součástí operačního systému, je to bazální technologie umožňující přístup k Internetu a jeho prohlížení. Opět se ukazuje, jak pozdě tento soud přichází - pokud se Microsoft dopouštěl nefér praktik a nátlaků (viz výše - Compaq, Netscape), proč se tyto firmy nebránily už v roce 1995? Nicméně, je skoro jasné, že toto ústřední bod žaloby nebude; spíše se jedná o objasnění, co vše se válce browserů dělo.

Perlička na závěr; komentování soudního procesu se věnovala Česká televize. Jako obvykle se zpožděním, a jako obvykle nepřesným, zavádějícím způsobem. Místo "prohlížeč" používala výraz "prohledávač", což je, jak jistě uznáte, něco naprosto jiného. Gates byl zásadně označován jako "miliardář Gates", přičemž slovo "miliardář" vyslovovala zřejmě socialismem odkojená redaktorka s hnusem, jako kdyby označovala jeho zásadní charakterovou vadu. A jméno firmy komentátor vyslovoval jako "Máájkrosoft"; ta firma se ale vážně nepíše "My-crosoft".

Váš názor Další článek: Operace se zdařila, přenos nespadl

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Soudy, Browser, Soud, Den D, Den, Výrazný nedostatek, Televize živě, Zásadní role, Česká televize živě, Druh


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 43

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5