Microsoft před rozvodem s Javou?

Před třemi měsíci prohrál Microsoft soudní spor o pravost Javy se společností Sun. Skoro to ale vypadá, že Microsoft Javu opustí.
Před třemi měsíci prohrál Microsoft soudní spor o pravost Javy se společností Sun. Verdikt soudu zněl do devadesáti dnů upravit Internet Explorer 4.0, Windows 98, Windows NT 4.0 a Visual J++ 6.0 tak, aby splňovaly požadavky čisté Javy. Limit vyměřený soudem běží. Operační systémy a internetový prohlížeč jsou produkty zásadního charakteru a o jejich úpravě není diskuse. Otazník visí nad dalším osudem vývojového prostředí Visual J++; představitelé Microsoftu uvažují o tom, zda-li se nucená inovace vyplatí; souběžně je vyvíjena alternativy jazyka C++ s filosofií Javy. Zamýšlí snad Microsoft upustit od vývoje Visual J++ a definitivně se rozejít s vývojovým prostředím pro Javu?

Živě komentuje: Rozporuplné Visual J++ stačil Microsoft uvést na trh loni na podzim ještě před ukončením soudního sporu. Pro programátory je bezesporu kvalitním vývojovým nástrojem, avšak jeho Java není ta pravá. Sun dokázal, že výsledný kód generovaný tímto prostředím lze bezproblémově spustit pouze na platformě Windows. To je zásadní provinění proti filosofii Javy – nezávislosti.

Microsoft opatrně přemýšlí, jak dál, z řad firmy vyvstávají pochybnosti o tom, zda se vyplatí provést inovaci vynucenou soudem. To, že kolem vývojového prostředí panuje určitá nejistota, potvrzuje i fakt, že nebyly oznámeny plánované upgrady a updaty Visual J++ 6.0 v souvislosti specifikací Java 2 představené na konci loňského roku společností SUN.

Počátkem tohoto měsíce se obrátili představitelé společnosti na soudce Ronalda H. Whita (rozhoduje spor mezi Microsoftem a Sunem) o vyjádření zda může Microsoft produkovat nezávislou vývojovou technologii s podobnou nebo stejnou filosofií jakou má Java. V souvislosti s touto žádostí je zajímavý i fakt, že Microsoft intenzivně pracuje na vytvoření alternativního jednoduchého objektově orientovaného jazyka a jednoduchostí a elegancí Javy. Mělo by se jím stát upravené C++ s kódovým označením COOL (C++ object oriented language). Jeho rysem je provázanost s Windows 2000 a Component Object Model+ (COM+).

Java si vydobyla silnou pozici v oblasti IT, proto je pro Microsoft obtížné rozhodnout se jak dál pokračovat s odsouzeným Visual J++. Nikdo s představitelů společnosti si netroufne nahlas říct: „Definitivně opouštíme Javu“, avšak ze souvislostí je patrné, že zvažovány všechny možnosti.

Váš názor Další článek: Souborová hlídka

Témata článku: Microsoft, Elegance, Zásadní inovace, Cool, Ronaldo


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně