Microsoft před porotou: špatný týden pro giganta

Mnoho psů, zajícova smrt? Druhý týden před porotou vypovídali svědci hned ze čtyř velkých amerických počítačových firem a Microsoft bude mít plné ruce práce s obranou.
Druhý týden soudu s firmou Microsoft nebyl evidentně pro softwarového giganta příznivý. Za žalobu se střídá jedna firma za druhou a každá si přikládá polínko. Na rozdíl od prvního týdne, kdy se celkem neuměle snažila dokázat své poškození firma Netscape, byli druhý týden vyslechnuti svědci od America Online, Sun, TCI a Apple a působili daleko přesvědčivěji. Případ Netscape asi pro Microsoft velkou hrozbou nebude, protože výsledkem vyostřeného soupeření je to, že obě firmy žijí a celkem úspěšně podnikají, pro uživatele jsou náhle prohlížeče zdarma a vyvíjejí se daleko rychleji než dříve - to by dokonce mohlo vejít do dějin jako blahodárný důsledek konkurence, nikoli drtící výsledek monopolismu.

Svědectví TCI (zřejmě nejvýznamnější americká kabelovka) ukazuje na to, že se Microsoft - a zde je poprvé hodně personalizován Bill Gates - obával toho, že mu Internet vyklouzne z rukou přes kabely, že bude na jedné straně provozovatel, na druhé straně uživatel u set-top boxu a microsoftí software ani tam, ani onde. Před porotu se dostal Gatesům e-mail, ve kterém se staví proti stále poměrně nevýznamné firmě @Home ("At Home") a chce ji "pohřbít" a "rozdrtit". Microsoft rovněž následně investoval miliardu dolarů do kabelovky jménem Comcast, aby si i v tomto trhu zabezpečil svou pozici. Je proto možné, že u soudu bude muset poprvé vystoupit i sám Bill Gates, aby toto objasnil - Gates předtím mnoho hodin vypovídal, výpověď je zaznamenaná na videu a bude u soudu použita, ale možná toto jeho svědectví nebude stačit.

Soud se vleče pomaleji, než se očekávalo - v prvních dvou týdnech nebylo proti očekávání Gatesovo svědectví projednáváno, nyní následuje další odklad, protože bude vypovídat šéf inženýr firmy Apple a další velká postava počítačového světa Ave Tevanian (ten už v předběžném prohlášení obvinil Microsoft ze "sabotáží" týkajících se formátu a programu QuickTime; dále, že se podobně monopolisticky snažil vytlačovat z trhu firmy Avid a Truevision a jejich produkty). V prvních dvou týdnech se podařilo dokončit výslech pouze dvou svědků žaloby - Jima Barksdale z Netscape a Davida Colburna, viceprezidenta America Online. Jenomže za žalobu bude svědčit dvanáct lidí, za obhajobu dalších dvanáct - což by při tomto tempu vypadalo na tříměsíční proces. Odklady Microsoftu pomáhají a jeho právníci se samozřejmě budou snažit vyslýchat svědky co nejdéle - ale on si nevymyslel ani tuto kauzu, ani povolání dvanácti svědků proti sobě.

Váš názor Další článek: Čipové karty lze programovat ve Windows

Témata článku: Microsoft, Apple, Gigant, Týden, Druhá strana, Tempus, Gates, Comcast, America Online, Americký inženýr

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost