Microsoft | Ransomware | Botnet

Microsoft porazil ransomwarový botnet Trickbot – k úspěšné likvidaci pomohl soudní příkaz

Microsoft ohlásil velké vítězství v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ve spolupráci s firmami FS-ISAC, ESET, Lumen Black Lotus Labs, NTT a Symantec se mu podařilo narušit nechvalně známý botnet Trickbot, který byl jedním z hlavních zdrojů celosvětové distribuce ransomwaru.

Microsoft v průběhu uplynulého týdne získal soudní příkaz, který mu umožnil zlikvidovat infrastrukturu back-endových serverů škodlivého botnetu. Na následných opatřeních se pak podíleli telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetových připojení po celém světě.

Vítězné tažení

Výsledkem těchto snah je stav, kdy je klíčová infrastruktura používaná provozovateli Trickbotu prakticky zcela odříznutá od internetu. V praxi to znamená, že tento botnet již nelze použít k zahájení nových infekcí nebo k aktivaci vypuštěného ransomwaru.

Vedoucí týmu Microsoft Security and Trust Tom Burt uvedl, že Trickbot infikoval během svého života odhadem milion zařízení po celém světě. Přestože přesná identita jeho operátorů zůstává neznámá, je pravděpodobné, že sloužil různým subjektům, včetně vlád a počítačových zločinců.

„V průběhu vyšetřování Trickbotu jsme analyzovali přibližně 61 000 vzorků malwaru,“ uvedl Burt na oficiálním blogu. „Je nebezpečný především díky tomu, že má modulární funkce, které se neustále vyvíjejí a infikují oběti pro účely operátorů poskytujících malware jako službu“.

Nebezpečný Trickbot

Operátoři mohli svým zákazníkům poskytnout přístup k infikovaným strojům a nabídnout jim mechanismus doručení mnoha forem malwaru, včetně ransomwaru. Kromě útoků na koncové počítače infikoval Trickbot také řadu dalších zařízení, jako jsou routery a spotřebiče chytré domácnosti, což dále rozšiřovalo rozsah a schopnosti celé sítě.

Kampaně využívaly k distribuci malwaru zejména metody spamování a phishingu. Příjemce přesvědčovaly o nutnosti otevřít škodlivý soubor nebo odkaz tak, že používaly jako lákadla název hnutí Black Lives Matter či onemocnění COVID-19.

„Na základě údajů, které vidíme prostřednictvím pokročilé detekce hrozeb v rámci Microsoft Office 365, byl Trickbot nejplodnější operací pro šíření škodlivého softwaru využívající návnadu s tématikou COVID-19. “ uvádí Burt.

Trickbot se poprvé objevil v roce 2016 jako nástupce bankovního trojského koně Dyre, jehož cílem bylo krást přístupové údaje k elektronickému bankovnictví. Během čtyř let z něj jeho operátoři vybudovali silný botnet, jehož schopnosti pak nabízeli dalším zájemcům.

Diskuze (16) Další článek: Ze dvou dnů na 3 hodiny. Let k ISS už trvá kratší dobu než cesta z Prahy do Ostravy

Témata článku: Microsoft, Internet, Microsoft Office, ESET, Ransomware, Malware, Botnet, Symantec, Operátor, Tom Burt, Matter, Soudní příkaz, NTT, Příkaz, TrickBot, Black Lives MatterSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows