Microsoft | Datacentra

Microsoft ponořil servery do exotické kapaliny. Vře už při 50 °C

Microsoft už roky experimentuje s kapalinným chlazením svých serverů. Ponořil je hluboko pod mořskou hladinu a teď se na svém tiskovém webu pochlubil s dvoufázovou technologií od 3M. Chladí s ní sadu serverů, které se starají třeba o vnitropodnikovou poštu.

Redmondská korporace tentokrát servery ponořila do speciální kapaliny na bázi fluorových uhlovodíků (PFC). 3M je vyvíjí pod obchodním názvem Fluorinert. Specialitou této tekutiny je to, že se jedná o bezpečný elektrický izolant/dielektrikum, takže do ní můžete bezpečně ponořit holé základní desky serverů podobně jako do chladících olejů aj.

Klepněte pro větší obrázek
Rackové servery ve vřící kapalině. Není to ale voda a nemá tedy 100 °C

Druhou a už naprosto klíčovou vlastností Fluorinertu je velmi nízká teplota varu, která podle dokumentace 3M začíná už na 50 °C (PDF). Díky tomu se začne kapalina vařit už ve chvíli, kdy se procesory zahřejí bootováním operačních systémů.

Unikající bublinky páry putují k povrchu mnohem rychleji než proudící kapalina, takže i rychleji odvedou teplo. Jakmile se pára na hladině uvolní, na víku kádě zkondenzuje a už zase jako ochlazená kapalina spadne do kádě.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoufázový chladící systém na bázi olejů z fluorovaných uhlovodíků

Microsoft s touto dvoufázovou technologií zatím jen experimentuje, už nyní ale sleduje úspory na spotřebě energií o 5 až 15 procent, což zní poměrně nadějně. Na stranu druhou, fluorované uhlovodíky patří mezi skleníkové plyny, a tak je s nimi třeba zacházet opatrně. 

Diskuze (26) Další článek: Routery s Wi-Fi 6 do 3 000 Kč: Výsledky srovnávacího testu

Témata článku: Technologie, Microsoft, PDF, Servery, Datacentra, vodní chlazení, Ekologie, Server, PFC, Pára, Kapalina, Chlazení, UhlovodíkZaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo nebo se slevou: kompletní edice Horizon Zero Dawn zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: kompletní edice Horizon Zero Dawn zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět