Microsoft | Datacentra

Microsoft ponořil servery do exotické kapaliny. Vře už při 50 °C

Microsoft už roky experimentuje s kapalinným chlazením svých serverů. Ponořil je hluboko pod mořskou hladinu a teď se na svém tiskovém webu pochlubil s dvoufázovou technologií od 3M. Chladí s ní sadu serverů, které se starají třeba o vnitropodnikovou poštu.

Redmondská korporace tentokrát servery ponořila do speciální kapaliny na bázi fluorových uhlovodíků (PFC). 3M je vyvíjí pod obchodním názvem Fluorinert. Specialitou této tekutiny je to, že se jedná o bezpečný elektrický izolant/dielektrikum, takže do ní můžete bezpečně ponořit holé základní desky serverů podobně jako do chladících olejů aj.

Klepněte pro větší obrázek
Rackové servery ve vřící kapalině. Není to ale voda a nemá tedy 100 °C

Druhou a už naprosto klíčovou vlastností Fluorinertu je velmi nízká teplota varu, která podle dokumentace 3M začíná už na 50 °C (PDF). Díky tomu se začne kapalina vařit už ve chvíli, kdy se procesory zahřejí bootováním operačních systémů.

Unikající bublinky páry putují k povrchu mnohem rychleji než proudící kapalina, takže i rychleji odvedou teplo. Jakmile se pára na hladině uvolní, na víku kádě zkondenzuje a už zase jako ochlazená kapalina spadne do kádě.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoufázový chladící systém na bázi olejů z fluorovaných uhlovodíků

Microsoft s touto dvoufázovou technologií zatím jen experimentuje, už nyní ale sleduje úspory na spotřebě energií o 5 až 15 procent, což zní poměrně nadějně. Na stranu druhou, fluorované uhlovodíky patří mezi skleníkové plyny, a tak je s nimi třeba zacházet opatrně. 

Diskuze (26) Další článek: Routery s Wi-Fi 6 do 3 000 Kč: Výsledky srovnávacího testu

Témata článku: Technologie, Microsoft, PDF, Datacentra, Servery, vodní chlazení, Ekologie, Pára, Chlazení, Uhlovodík, PFC, Kapalina, ServerCliff Bleszinski se možná vrací do herního průmyslu s novým projektem

Cliff Bleszinski se možná vrací do herního průmyslu s novým projektem

CliffyB je zpět a doufejme, že s pořádným akčním nářezem ve stylu Gears of War.

Michal Maliarov
Spekulace
Dva zásadní průlomy v embryologii: Embrya z kůže a děti porozené ze zkumavky

Dva zásadní průlomy v embryologii: Embrya z kůže a děti porozené ze zkumavky

** Světová experimentální embryologie hlásí hned dva zásadní průlomy ** Počáteční stádia vývoje lze zajistit v laboratorních podmínkách po překvapivě dlouhou dobu ** Lidské embryo lze vytvořit z buněk kůže.

Jaroslav Petr
MedicínaEmbryoLidé
22 nejlepších filmů a seriálů o hackování a hackerech

22 nejlepších filmů a seriálů o hackování a hackerech

Vybrali jsme filmy a seriály, kde hraje hlavní roli hackování počítačů, narušení bezpečí a ohrožení soukromí. Někde se u filmové představy hackování možná zasmějete, jinde ale uvidíte reálné postupy.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Exkluzivity stojí Epic Store miliony, Timu Sweeneymu to ale nevadí
Michal Maliarov
Digitální distribuceByznys
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku