Microsoft podporuje rozvoj Perlu firmou ActiveState

Open Source komunita se obává, že Microsoftu nejde moc o šlechetné cíle a skrývá se za tím něco víc.
Open Source komunita se obává, že Microsoftu nejde moc o šlechetné cíle a skrývá se za tím něco víc. Microsoft před týdnem uzavřel dohodu s firmou ActiveState na vylepšení Perlu pro Windows. Ta stála za první portací Perlu do Windows a v současnosti se právě řešeními na bázi Perlu zabývá.

Perl je oblíbený skriptovací jazyk šířený v rámci projektu Open Source, který si svou popularitu získal i jako prostředek pro tvorbu www stránek. Současnosti existuje volně šířený Perl pro Windows, dohoda mezi Microsoftem a ActiveState by se měla zaměřit na doplnění těch vlastností, které na Windows verzi chybí, nemělo by se tedy jednat o doplnění proprietárních neveřejných částí, kterými by se Perl pro Windows odlišil od jiných portů Perlu.

Novými vlastnostmi by měla být pořádná implementace funkce fork() ,která naklonuje běžící interpreter a vytvoří nový ve stejném procesu. Cílem je mít stejný ekvivalent ohledně výkonu jako na unixových systémech. Dalším novinkou by měl být nový instalační program Microsoftu, který splňuje požadavky na aplikace pro Windows 2000. Vylepšení by se měly promítnout i do podporuy Unicodu a tedy lepší podpory cizích jazyků. Implementace bude sice specifická pro Windows ale rozhraní bude společné pro všechny varianty Perlu. Poslední vylepšení jsou ohledně použití Perlu ve spojení s IIS/ASP a týkají se lepšího cacheování zkompilovaných skriptů.

ActiveState se zaručuje, že veškeré úpravy budou dány k dispozici k v volnému použití a většina bude dostupná v rámci Open Source. Části nezveřejněné do Open Source se týkají instalačního modulu a modulů ActivePerlu – PerlScript nebo Perl for ISAPI, ty se budou dát volně používat.

Microsoft si od tohoto vylepšování Perlu slibuje lepší funkčnost svého balíku Services for UNIX, ActiveState zase lepší předpoklady pro rozvoj Perlu. Ostatní vývojáři z Open Source komunity ale nervózně přešlapují na místě. Pochopitelně je hezké, že Microsoftu jde o lepší Perl, ale strach je tu z jeho hesla „embrace and extend“, tedy strach z takového vylepšení Perlu, které bude vyžadovat pro svou práci Windows. Přesně tímto již utrpěla Java a Microsoft umí velmi dobře tvrdit, že za tím nebyly žádné špatné úmysly. V tomto okamžiku je zatím důležité, že úpravu Perlu nečiní sám Microsoft, ale firma, která má s portací Perlu do Windows zkušenosti a v minulosti prokázala, že výsledky své práce dává k dispozici jako Open Source. Microsoftu navíc jde o lepší provázání jeho Windows se světem Unixu, proto potřebuje kompatibilní Perl, který bude shodný na obou platformách.

Váš názor Další článek: Microsoft to s CE myslí vážně

Témata článku: Software, Microsoft, Open source, Programování, Volná tvorba, Podpor, Perl, Rozvoj, Source


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně