Microsoft | Windows 11 | Příslušenství

Microsoft počítače zpřístupní všem. Nové příslušenství pomůže těm, kteří nemohou používat myš a klávesnici

Před čtyřmi lety Microsoft navrhl unikátní ovladač Xbox Adaptive Controller pro hendikepované. Sada velkých tlačítek, dotykových ploch a joysticků měla otevřít videohry těm, kteří běžné ovladače používat nemohou. Obdobné příslušenství teď firma uvádí i pro počítače. Tzv. Adaptive Accessories zastoupí myši a klávesnice.

Myš Adaptive Mouse je v jeho podání modulární. Sestává ze základního bloku s optickým senzorem, dvěma tlačítky a kolečkem, která se připojuje pomocí USB-C, ale funguje i bezdrátově. Standardně je čtvercový modul, který lze používat samostatně, ale Microsoft počítá, že se uloží do těla myši. Jedno takové nabídne sám, zbytek ale nechá na představivosti uživatelů. Pomocí 3D tiskáren si budou moci vyrobit myš ve tvaru, jaký jim vyhovuje nejvíce.

Místo klávesnice pak vyrobil Adaptive Hub, k němuž se připojít až čtyři Adaptive Buttons. Ty budou běžně k dostání ve třech provedeních – jako dvoutlačítkový spouštěč, joystick nebo osmisměrný ovladač. I u Adaptive Buttons půjde měnit horní části tak, aby se tvarem co nejlépe přizpůsobily hendikepovaným.

Samotné ovladače toho ale moc nezmůžou. Microsoft se proto snaží z Windows 11 udělat systém, kterým půjde lidem s různými typy postižení co nejvíce naproti. Je možné jej ovládat hlasem. Nevidomí zároveň mohou využít předčítání všech textů, neslyšící pak zase přepis řeči na text pomocí živého titulkování. A těm s poruchou pozornosti zase pomůže režim soustředění. Nástroje pro práci s řečí a textem jsou ale bohužel dostupné jen v angličtině.

Diskuze (6) Další článek: Šéf Roskosmosu obvinil Elona Muska z podpory fašistických sil na Ukrajině

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 11, Klávesnice, Příslušenství, Počítač, Tlačítko, Myši, Joystick, Ovladač, Videohra, Xbox Adaptive Controller, KLA, Klávesnice na Heureka.cz