Microsoft pět let P.G. (Po Gatesovi)

Před pěti lety oznámil Bill Gates, že odstoupí z pozice výkonného ředitele společnosti Microsoft a přenechá své místo Stevu Ballmerovi. Po pěti letech s novým šéfem Microsoft stále vládne trhu a čelí problémům kvůli své dominanci. Z Gatese se však stala ikona, Ballmer zásobuje média radikálními názory a komentáři.

Související odkazy

Slovník
Apache
hacker
Linux
Open Source
virus

Pro svět bylo načasování změny ve vedení Microsoftu překvapením, oznámení přišlo 13. ledna 2000, těsně po dokončení Windows 2000, ale hlavně v okamžiku, kdy Microsoft čelil hrozbě rozdělení na dvě nezávislé společnosti ve sporu s americkým ministerstvem spravedlnosti, které Microsoft obviňovalo ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Tento krok dokonce vyvolal kritiku, že kapitán opouští loď, která se dostala do bouře. Jak všichni víme, nepotopila se, k rozdělení Microsoftu nedošlo.

Čistý štít

Nový ředitel Microsoftu neznamenal jen změnu mediální tváře společnosti, o kterou se Steve Ballmer zasloužil svými emotivními projevy, ale hlubokou reorganizaci celé společnosti a její rozčlenění do sedmi obchodních jednotek. Během svého dosavadního působení ve funkci CEO (Chief Executive Officer) Ballmer prosadil také změnu odměňování zaměstnanců, dovedl Microsoft k výplatě první dividendy a rozšířil záběr společnosti směrem k mobilním zařízením i digitálnímu domovu. Za zády mu ale pořád stojí Bill Gates v pozici hlavního softwarového architekta.

I pod taktovkou Steve Ballmera ale Microsoft čelí problémům kvůli podezření ze zneužívání svého dominantního postavení. Aktuální je stále spor s Evropskou unií kvůli začlenění multimediálního přehrávače Windows Media Player do operačního systému Windows. Většinu soudních sporů Microsoft za posledních pět let urovnal a za cenu vysokých částek vyvázl s "čistým štítem", bez přiznání pochybení ve svých praktikách. Spor s EU je jedinou výjimkou, která ale stále ještě podléhá možnosti odvolání.

Peníze nemluví jednoznačně

Je těžké posoudit, zda je Microsoft pod vedením Steve Ballmera úspěšnější než v dobách, kdy pozici výkonného ředitele zastával Bill Gates. Hodnota akcií, která je pro podobné srovnávání často používána, klesla na téměř polovinu ve srovnání dnešní hodnoty s hodnotou akcií Microsoftu před pěti lety. Microsoft ale na druhou stranu zvýšil svůj obrat ze 23 miliard v roce 2000 na 36,8 miliardy v účetním roce 2004 a více než trojnásobné jsou také finanční rezervy společnosti.

Pod vedením Steve Ballmera Microsoft čelí mnohem větší konkurenci a problémům s bezpečností než před pěti lety, kdy byl vysokorychlostní internet v podstatě v plenkách. Hrozbou před pěti lety nebyl ještě ani Linux a Open Source hnutí. Práce na zvýšení bezpečnosti svého software stála Microsoft odložení nové generace Windows, další zvyšování bezpečnosti firma částečně řeší i nákupy bezpečnostních firem. Service Pack 2 pro Windows XP se povedl, většina objevených chyb se systémů s tímto balíčkem netýká. V posledních dnech potom Microsoft nabídl nástroj na odstraňování některých virů a zveřejnil testovací verzi software, který bojuje proti spyware. Přesto však v této oblasti zbývá hodně práce, kritiku Microsoft sklízí také za to, že při zvyšování bezpečnosti přehlíží starší, ale stále ještě rozšířené, verze svých systémů.

Linux a hackeři

S konkurencí v podobě Linuxu a Open Source si Microsoft dlouho nevěděl rady. I nadále patří Microsoftu drtivá většina trhu s operačními systémy pro osobní počítače a s kancelářskými aplikacemi, ale konkurence v podobě Open Source řešení často znamená snižování cen ve výběrových řízeních u velkých organizací nebo státních zakázek. Microsoftu také několikrát uškodil příliš agresivní přístup vůči Open Source komunitě. Steve Ballmer byl v této oblasti skutečně slyšet, jeho věta o čínských hackerech vyvíjejících Linux jen tak nezapadne.

Ale i zde se situace mění, místo útokům proti Open Source řešením obecně se nyní Microsoft soustředí na srovnávání svých produktů a služeb s konkrétními produkty konkurenčních firem. Tato změna strategie znamená kromě jiného také skutečnost, že Microsoft uznal Linux, OpenOffice.org, Apache, FireFox a řadu dalších aplikací a projektů za skutečné soupeře pro svá řešení. Jak se bude Microsoft prosazovat a zda uhájí své výsadní postavení, ukáže až čas, možná už příštích pět let.

Z šéfa filantropem

Změna ve vedení Microsoftu se dotkla samozřejmě i bývalého šéfa společnosti. Bill Gates se stále aktivně podílí na chodu společnosti, věnuje se zejména propagaci Longhornu a vizi digitálního domova. Stále více prostoru ale dostává charitativní činnost Billa Gatese a jeho manželky Melindy, kteří prostřednictvím své nadace poskytují značnou část svého majetku ve výši přibližně 46,6 miliardy dolarů na boj s nemocemi a podporu vzdělávání.

Diskuze (28) Další článek: Opera byla pro školy za dolar drahá, dostanou ji zdarma

Témata článku: Microsoft, Open source, Bill Gates, Pozice šéfa, Testovací záběr, Apache, Bill, Melinda Gates, Let, Poslední věta, Dominantní pozice, Většina trhu, Štít

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů