Microsoft označil Google za monopol

Microsoft veřejně kritizuje Google za jeho praktiky při dominantním postavení na trhu internetového vyhledávání a reklamy. Boj se začíná přiostřovat.
Microsoft označil Google za monopol

Boj mezi Microsoftem a Google v oblasti internetového podnikání se přiostřuje. Největší softwarová firma světa v pátek veřejně napadla svého soka a obvinila ho z monopolních praktik především v oblasti vyhledávání na internetu. Vice prezident Microsoftu Dave Heiner se přímo na oficiálním blogu společnosti vyjádřil, že jeho firma nepovažuje praktiky Googlu za správné a bude nyní na antimonopolních úřadech, zda rozhodnou jinak.

Heiner svým prohlášením doslova pobouřil celou odbornou společnost, která Microsoft okamžitě neváhala označit za pokryteckou společnost a příspěvky přímo pod blogovým příspěvkem na softwarového molocha zrovna nepějí ódy. Podle Heinera je špatné to, že Google ovládá drtivou většinu vyhledávání. Algoritmus indexovacího robota je totiž vytvořen tak, aby se učil od uživatelů. Čím více dotazů zpracuje, tím více se toho dokáže naučit a v lidové mluvě „si dá jedna a jedna dohromady“. To pak vede ke zlepšování výsledků hledání, lepší relevanci a řazení.

A právě to se Microsoftu nelíbí. Heiner tvrdí, že Google má tyto výsledky lepší, protože ho používá mnohonásobně více lidí a robot tak může pracovat s mnoha dotazy. Bing by podle něho dokázal to samé, bohužel ale nemá k dispozici tolik uživatelů, aby se mu dostalo potřebných informací. I to je mimo jiné důvod, proč Microsoft uzavřel spolupráci s Yahoo (tu už schválily úřady v USA a EU). Jeho robot tak ve Spojených státech získá o dalších zhruba 20 procent uživatelů více.

Heiner rovněž poukázal na určité nekalé a agresivní praktiky, které Google používá při svém obchodování. V textu však neuvedl ani jeden konkrétní příklad, pouze se odkázal na určité „malé i velké“ společnosti, od jejichž zástupců to údajně slyšel. V tomto ohledu poukázal i na spor Googlu se službami jako Foundem či Ciao (vlastněný Microsoftem). Ty jsou toho názoru, že Google záměrně filtruje výsledky hledání v cenách tak, aby se jejich odkazy neobjevovaly na lukrativních pozicích.

Microsoft nicméně není sám, kdo Google považuje za monopolní hrozbu. Obamova vláda v čele s šéfkou antimonopolního úřadu Christine Varney už firmu nějakou dobu na severoamerickém trhu kontroluje. I tak má ale Google v Americe mnohem menší podíl ve vyhledávání, než například v Evropě. Vedle Yahoo a Bingu mu tam patří zhruba 65 procent trhu, na starém kontinentě je to pak přes 90 procent. Google už dříve upustil od partnerského paktu s Yahoo právě kvůli obavám z antimonopolních řízení. Místo toho pak do hry vstoupil Microsoft.

Živě.cz komentuje

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Dave Heiner v blogovém příspěvku přiznává, že Microsoft je až ten poslední, kdo může někomu vyčítat vysoký tržní podíl na základě obchodního úspěchu. Pouze mu prý vadí, že Google ve veliké míře nutí obchodní partnery přistoupit na jeho hru a nutí je dělat to, co Google považuje za dobré. Zároveň do této hry pak nevpouští žádnou konkurenci, prostě to nedovolí. Stejně tak prý uzavírá materiály pro sebe (například knihy v Google Books) a nechce k nim nikoho dalšího pustit.

Na jednu stranu je to opravdu pravda. Google ovládá tak zásadní internetové trhy (vyhledávání a reklama), že mnoho jeho obchodních partnerů prostě musí do tohoto vlaku nastoupit za podmínek, které si největší internetová firma nadiktuje. Není na výběr, ne v takovém zacílení na koncové klienty. Na druhou stranu však není pravdou, že by Google nenabízel takové obchodní modely a přístup ke službám, na kterých by partneři byli škodní. Naopak, i když Google na svých partnerech v mnohém parazituje, ve výsledku se jedná o výhodnou symbiózu.

Microsoft je v tomto skutečně neuvěřitelně pokrytecký a jde zde pouze a jedině o to, že potenciál zisků z internetu je obrovský a Microsoft ani v nejmenším v současné situaci nemá šanci ukousnout ten zásadní tržní podíl. Microsoft prostě zaspal dobu, nyní vše dohání a logicky se o to bude snažit různými cestami. Toto je jedna z nich.

Vždyť Microsoft je ta společnost, která minulý rok zaplatila rekordní pokutu Evropské komisi kvůli monopolu (a v minulých letech na ty samé výdaje vynaložila značné části svého rozpočtu). Vždyť Microsoft je ta společnost, která opakovaně prohrává soudní spory o porušení patentů. Microsoft je ten, kdo uzavírá komodity pro sebe a s výrobci počítačů nasmlouvává instalaci Windows. A takto bych mohl pokračovat možná až do onoho pověstného nekonečna...

Microsoftu ale v budoucnu do bot poteče ještě více. Google chystá svůj operační systém Chrome OS, přímo se tak s redmondskými utká v další oblasti. Stejné pole působnosti skýtají i mobilní telefony či hostované služby, ale narozdíl od Microsoftu má Google jedno navíc - vizi, která firmu posouvá dál, nutí jí dělat prozíravé kroky a ne pouze dohánět konkurenci a těžit z tržního podílu nahnaného v minulosti. Workflow je v Googlu rovněž naprosto jiná a složení týmů a jejich motivace přesně ukazují to, proč je Google tak rychlý a inovativní. Microsoft je obrovský hegemon plný chaosu, kde levá ruka neví, co dělá pravá.

Diskuze (92) Další článek: VarujemeVás.cz před nebezpečím

Témata článku: Microsoft, Byznys, Google, Internet, Monopol, Nejmenší procento, Books, Vysoká pokuta, Relevance, Ciao, Christine, Dave, Antimonopolní řízení, Indexovacího robot, Google+, Google Books, Pokrytec, Rekordní podíl, Rekordní pokuta, Velká motivace, Chaos


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11