Microsoft | Datacentra | Datová centra

Microsoft otestoval datové centrum na mořském dně. Zjištěné výhody předčily očekávání

Projekt Microsoft Natick, jehož cílem je prověřit možnost umístění datových center na mořské dno, byl zahájen již v roce 2014. Dlouholetý experiment nyní dospěl ke svému závěru a dle oficiální zprávy potvrdil životaschopnost tohoto nápadu.

Firma počátkem léta vytáhla svůj kontejner, jež byl od roku 2016 umístěn na dně moře v hloubce 35 metrů poblíž skotského souostroví Orkneje. Následující měsíce strávila studiem datového centra a vzduchu, který obsahoval. Výsledky nakonec předčily očekávání.

Datová centra na mořském dně

Jedním z hlavních motivů myšlenky umísťovat servery na mořské dno je snížení nákladů na chlazení, neboť jsou umístěny v přirozeně chladnějším prostředí. Kromě ekonomického hlediska nelze přehlížet ani ekologický dopad – téměř polovina elektřiny nutné k provozu pozemních serverových farem je využívána k chlazení hardwaru.

Experiment tyto předpoklady prokázal, a navíc ukázal že servery umístěné v podmořském datovém centru vykazovaly až osmkrát vyšší spolehlivost než jejich protějšky na souši. Odborníci nyní budou zkoumat, co přesně způsobilo vyšší míru spolehlivosti. Pokud to bude možné, hodlají své poznatky aplikovat na pozemní serverové farmy.

Na souši hraje roli řady proměnných, které mohou přispívat k selhání zařízení. Jmenovat můžeme například korozi způsobenou kyslíkem a vlhkostí, kolísání teploty a tlaku, ale i chyby lidí, kteří vyměňují vadné součástky.

Další výhody pod hladinou

K dalším výhodám patří vyšší energetická účinnost, což je způsobeno sníženou potřebou chlazení. Oblast Orknejí je zásobována stoprocentně obnovitelnou elektřinou ze solárních a větrných elektráren, která více než dostačovala pro provoz datového centra této velikosti pod vodou.

Experiment tak ukázal, že flexibilní nasazení datových center v pobřežních oblastech po celém světě by mohlo být způsobem, jak budovat nová při zachování nízkých nákladů na energii a provoz. Tato centra by moha být blíže k zákazníkům, čímž by se snížila nutnost směrování požadavků na centralizované farmy.

Microsoft z výše uvedených důvodů považuje podvodní datová centra za spolehlivá, praktická a udržitelně využívající energii. Koncept vnímá jako po všech stránkách proveditelný: logisticky, ekologicky, ekonomicky i prakticky.

Diskuze (30) Další článek: Detailní srovnání specifikací: V čem se liší nový iPad 8 a iPad Air 4?

Témata článku: Technologie, Microsoft, Elektřina, Úložiště, Datacentra, Datová centra, Dno, Orkneje, Mořské dno, Centrum, Chlazení, Výhoda, Očekávání, Datové centrum, Farma


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně