Windows 10 | Aktualizace | October 2020 Update

Microsoft opravuje chybu Windows 10, která způsobovala vynucené restartování

Microsoft konečně opravuje otravnou chybu v operačním systému Windows 10, která způsobovala jeho náhodné restartování. Problém se projevoval na některých zařízeních s nainstalovanou aktualizací October 2020 Update, informuje server Windows Latest.

Chybu Microsoft uznal již v listopadu, avšak opravy se postižení uživatelé dočkali až na začátku ledna. Dobrou zprávou je ale zrušení pozastavení aktualizací z důvodu nekompatibility, které by mělo umožnit instalovat nadcházející aktualizace funkcí více uživatelům.

Windows 10 v restartu

Příčinou problému, se kterým zápolila část zařízení po instalaci velké říjnové aktualizace, má být dle dostupných zpráv služba Local Security Authority Process (lsass.exe). Ta měla dle Microsoftu na některých zařízeních způsobovat až „kritické problémy“.

Na postižených strojích pak docházelo k náhodnému vynucenému restartování, doprovázenému chybovou hláškou že „váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje“. Alespoň malým pozitivem byl fakt, že uživatelé dostali minutu na uložení veškerých dat. Pokud však z nějakého důvodu nemohli či nestihli reagovat, přišli restartem o veškerá neuložená data.

Klepněte pro větší obrázek 
Váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje

Nyní přišly z Microsoftu dvě dobré zprávy: uvedené potíže jsou dle oficiálních zjištění relativně vzácné a už je k dispozici oprava. Dokumentace uvádí, že záplata je součástí nejnovějších aktualizací. Chyba se dle ní týkala výhradně nejnovější verze systému Windows 10 20H2.

Další opravy

Microsoft také zrušil blokování upgradu, které bránilo zobrazení nabídky instalace aktualizací z října 2020 (verze 20H2) na některých počítačích. Díky tomu si mohou poslední velký update nainstalovat i ti, jimž ho Windows Update dosud nenabízel.

Kromě vyřešení chyby, spočívající ve vynuceném restartu, vydal Microsoft ještě opravu problému, spočívající v mazání hesel. Ten se projevoval tak, že po restartování počítače došlo k automatickému odstranění všech přihlášených relací v aplikacích a na webových stránkách.

Nyní je ještě nutné vyřešit potíže s ověřováním a soubory cookie v internetovém prohlížeči. Microsoft prozradil, že stále testuje opravu v rámci programu Windows Insider, nicméně již brzy uvolní opravný balíček pro širokou veřejnost.

Diskuze (8) Další článek: Pořiďte si chytré hodinky i špičková sluchátka. HUAWEI STORE nabízí nejvyšší slevy

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Aktualizace, Windows Update, Windows Insider, October 2020 Update, LSA, Počítač, LSASS, Local Security Authority, Win + N, Windows Latest, Instalace, Restart, Oprava, Restartování, ChybaPitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Vyzkoušeli jsme router TP-Link s LTE. Pro dočasný internet na stavbu nebo chalupu takové připojení stačí

Vyzkoušeli jsme router TP-Link s LTE. Pro dočasný internet na stavbu nebo chalupu takové připojení stačí

** Potřebujete dočasný internet na chatu nebo na stavbu? ** Vystačíte si s LTE routerem a datovou SIM kartou ** Jeden takový jsme si vyzkoušeli

Martin Chroust
SIMRouterWi-FiLTE
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda