Aktualizace | Windows 10 | October 2020 Update

Microsoft opravuje chybu Windows 10, která způsobovala vynucené restartování

Microsoft konečně opravuje otravnou chybu v operačním systému Windows 10, která způsobovala jeho náhodné restartování. Problém se projevoval na některých zařízeních s nainstalovanou aktualizací October 2020 Update, informuje server Windows Latest.

Chybu Microsoft uznal již v listopadu, avšak opravy se postižení uživatelé dočkali až na začátku ledna. Dobrou zprávou je ale zrušení pozastavení aktualizací z důvodu nekompatibility, které by mělo umožnit instalovat nadcházející aktualizace funkcí více uživatelům.

Windows 10 v restartu

Příčinou problému, se kterým zápolila část zařízení po instalaci velké říjnové aktualizace, má být dle dostupných zpráv služba Local Security Authority Process (lsass.exe). Ta měla dle Microsoftu na některých zařízeních způsobovat až „kritické problémy“.

Na postižených strojích pak docházelo k náhodnému vynucenému restartování, doprovázenému chybovou hláškou že „váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje“. Alespoň malým pozitivem byl fakt, že uživatelé dostali minutu na uložení veškerých dat. Pokud však z nějakého důvodu nemohli či nestihli reagovat, přišli restartem o veškerá neuložená data.

Klepněte pro větší obrázek 
Váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje

Nyní přišly z Microsoftu dvě dobré zprávy: uvedené potíže jsou dle oficiálních zjištění relativně vzácné a už je k dispozici oprava. Dokumentace uvádí, že záplata je součástí nejnovějších aktualizací. Chyba se dle ní týkala výhradně nejnovější verze systému Windows 10 20H2.

Další opravy

Microsoft také zrušil blokování upgradu, které bránilo zobrazení nabídky instalace aktualizací z října 2020 (verze 20H2) na některých počítačích. Díky tomu si mohou poslední velký update nainstalovat i ti, jimž ho Windows Update dosud nenabízel.

Kromě vyřešení chyby, spočívající ve vynuceném restartu, vydal Microsoft ještě opravu problému, spočívající v mazání hesel. Ten se projevoval tak, že po restartování počítače došlo k automatickému odstranění všech přihlášených relací v aplikacích a na webových stránkách.

Nyní je ještě nutné vyřešit potíže s ověřováním a soubory cookie v internetovém prohlížeči. Microsoft prozradil, že stále testuje opravu v rámci programu Windows Insider, nicméně již brzy uvolní opravný balíček pro širokou veřejnost.

Diskuze (8) Další článek: Pořiďte si chytré hodinky i špičková sluchátka. HUAWEI STORE nabízí nejvyšší slevy

Témata článku: Microsoft, Aktualizace, Windows 10, Windows Insider, Windows Update, October 2020 Update, Chyba, Instalace, Restart, Restartování, Windows Latest, Počítač, Oprava


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty