Aktualizace | Windows 10 | October 2020 Update

Microsoft opravuje chybu Windows 10, která způsobovala vynucené restartování

Microsoft konečně opravuje otravnou chybu v operačním systému Windows 10, která způsobovala jeho náhodné restartování. Problém se projevoval na některých zařízeních s nainstalovanou aktualizací October 2020 Update, informuje server Windows Latest.

Chybu Microsoft uznal již v listopadu, avšak opravy se postižení uživatelé dočkali až na začátku ledna. Dobrou zprávou je ale zrušení pozastavení aktualizací z důvodu nekompatibility, které by mělo umožnit instalovat nadcházející aktualizace funkcí více uživatelům.

Windows 10 v restartu

Příčinou problému, se kterým zápolila část zařízení po instalaci velké říjnové aktualizace, má být dle dostupných zpráv služba Local Security Authority Process (lsass.exe). Ta měla dle Microsoftu na některých zařízeních způsobovat až „kritické problémy“.

Na postižených strojích pak docházelo k náhodnému vynucenému restartování, doprovázenému chybovou hláškou že „váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje“. Alespoň malým pozitivem byl fakt, že uživatelé dostali minutu na uložení veškerých dat. Pokud však z nějakého důvodu nemohli či nestihli reagovat, přišli restartem o veškerá neuložená data.

Klepněte pro větší obrázek 
Váš počítač se během jedné minuty automaticky restartuje

Nyní přišly z Microsoftu dvě dobré zprávy: uvedené potíže jsou dle oficiálních zjištění relativně vzácné a už je k dispozici oprava. Dokumentace uvádí, že záplata je součástí nejnovějších aktualizací. Chyba se dle ní týkala výhradně nejnovější verze systému Windows 10 20H2.

Další opravy

Microsoft také zrušil blokování upgradu, které bránilo zobrazení nabídky instalace aktualizací z října 2020 (verze 20H2) na některých počítačích. Díky tomu si mohou poslední velký update nainstalovat i ti, jimž ho Windows Update dosud nenabízel.

Kromě vyřešení chyby, spočívající ve vynuceném restartu, vydal Microsoft ještě opravu problému, spočívající v mazání hesel. Ten se projevoval tak, že po restartování počítače došlo k automatickému odstranění všech přihlášených relací v aplikacích a na webových stránkách.

Nyní je ještě nutné vyřešit potíže s ověřováním a soubory cookie v internetovém prohlížeči. Microsoft prozradil, že stále testuje opravu v rámci programu Windows Insider, nicméně již brzy uvolní opravný balíček pro širokou veřejnost.

Diskuze (7) Další článek: Pořiďte si chytré hodinky i špičková sluchátka. HUAWEI STORE nabízí nejvyšší slevy

Témata článku: Microsoft, Aktualizace, Windows 10, Windows Insider, Windows Update, October 2020 Update, Restart, Restartování, Windows Latest, Oprava, Chyba, Instalace, Počítač


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5