Microsoft opravdu nechce, abyste si vypínali Windows Defender

Microsoft nechce, abyste integrovanou ochranu před malwarem vypínali. Z Windows 10 s nejnovější aktualizaci odstranil jednu z možností, jak vypnout Windows Defender. Jako první si toho všimli redaktoři magazínu Windows Latest.

Defender a jeho ochranu v reálném čase lze deaktivovat i na pár kliknutí, jde ale jen o dočasné řešení, které systém později opět aktivuje. Nachází se v Nastavení | Zabezpečení Windows | Ochrana před viry a hrozbami | Spravovat nastavení | Ochrana v reálném čase.

Trvalou možnost vypnout Defender představoval úprava jednoho klíče v registru. Před „regedit“ stačilo v HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender přepsat hodnotu DisableAntiSpyware z 0 na 1. Jenže tento klíč se již v systému od vydání srpnové aktualizace Defenderu v4.18.2007.8 (balíček KB4052623) nenachází. Aktualizace se dotkla Windows 10 v1903 a novějších.

Podle Microsoftu šlo o zastaralý způsob, jakým mohli výrobci počítačů nebo systémoví administrátoři vypnout Defender a místo něj nainstalovat jiný antivirus. Ten už ale dávno není potřeba, neboť při instalaci jiného podobného softwaru se Defender vypne automaticky. A naopak při odinstalaci softwaru třetích stran se zase sám zapnul, aby systém nezůstal bez ochrany.

K úpravě pravděpodobně došlo proto, že se v minulosti objevil malware nedetekovaný Defenderem, který dokázal záznam v registru sám přepsat, a vystavit tak Windows 10 případným útokům.

Vypnout stále jde

Tak či onak, pokud někdo mermomocí chce Defender zrušit sám a trvale, cesty ještě existují. V edicích Pro nebo Enterprise je patřičná položka v Editoru místních zásad skupiny (gpedit.msc’). Tam zavítejte do nabídky Konfigurace počítače | Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Antivirová ochrana v programu Microsoft Defender, kde klikněte na Vypnout Antivirovou ochranu a zvolte „Povoleno“.

Alternativou by mohl být program Defender Control, který údajně stále funguje (i v edicích Home), ale jeho funkčnost jsme neověřovali. Používat cizí software vrtající se hluboko v nastavení systému je na vlastní riziko.

Diskuze (31) Další článek: Levný základ pro Zen 2 a 3. Jak se liší nový AMD A520 od ostatních čipsetů?

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Aktualizace, Malware, Windows Defender, Antivirová ochrana, Enterprise, Nastavení, Defender, Microsoft Defender, Windows Latest, Editor


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk