Microsoft opravdu nechce, abyste si vypínali Windows Defender

Microsoft nechce, abyste integrovanou ochranu před malwarem vypínali. Z Windows 10 s nejnovější aktualizaci odstranil jednu z možností, jak vypnout Windows Defender. Jako první si toho všimli redaktoři magazínu Windows Latest.

Defender a jeho ochranu v reálném čase lze deaktivovat i na pár kliknutí, jde ale jen o dočasné řešení, které systém později opět aktivuje. Nachází se v Nastavení | Zabezpečení Windows | Ochrana před viry a hrozbami | Spravovat nastavení | Ochrana v reálném čase.

Trvalou možnost vypnout Defender představoval úprava jednoho klíče v registru. Před „regedit“ stačilo v HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender přepsat hodnotu DisableAntiSpyware z 0 na 1. Jenže tento klíč se již v systému od vydání srpnové aktualizace Defenderu v4.18.2007.8 (balíček KB4052623) nenachází. Aktualizace se dotkla Windows 10 v1903 a novějších.

Podle Microsoftu šlo o zastaralý způsob, jakým mohli výrobci počítačů nebo systémoví administrátoři vypnout Defender a místo něj nainstalovat jiný antivirus. Ten už ale dávno není potřeba, neboť při instalaci jiného podobného softwaru se Defender vypne automaticky. A naopak při odinstalaci softwaru třetích stran se zase sám zapnul, aby systém nezůstal bez ochrany.

K úpravě pravděpodobně došlo proto, že se v minulosti objevil malware nedetekovaný Defenderem, který dokázal záznam v registru sám přepsat, a vystavit tak Windows 10 případným útokům.

Vypnout stále jde

Tak či onak, pokud někdo mermomocí chce Defender zrušit sám a trvale, cesty ještě existují. V edicích Pro nebo Enterprise je patřičná položka v Editoru místních zásad skupiny (gpedit.msc’). Tam zavítejte do nabídky Konfigurace počítače | Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Antivirová ochrana v programu Microsoft Defender, kde klikněte na Vypnout Antivirovou ochranu a zvolte „Povoleno“.

Alternativou by mohl být program Defender Control, který údajně stále funguje (i v edicích Home), ale jeho funkčnost jsme neověřovali. Používat cizí software vrtající se hluboko v nastavení systému je na vlastní riziko.

Diskuze (31) Další článek: Levný základ pro Zen 2 a 3. Jak se liší nový AMD A520 od ostatních čipsetů?

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Malware, Aktualizace, Windows Defender, Antivirová ochrana, Microsoft Defender, Součást systému, Windows Latest, Editor, Nastavení, Enterprise, Ochrana v reálném čase, Defender