Microsoft opět vydal záplatu pro Windows XP. Je to chyba, XPčka patří do koše

  • Rozšířená podpora Windows XP skončila už před třemi lety
  • A Microsoft od té doby vydal už několik klíčových záplat
  • Tím zdánlivě prodlužuje životnost XP a to je chyba

8. dubna 2014 dorazila na Windows XP poslední várka záplat a legendární, nicméně už tehdy přes všechny servisní balíčky notně zastaralý, systém se konečně odporoučel alespoň do formálních věčných lovišť.

Ne, tak tomu bohužel nebylo. To už teď víme všichni.

Tak skončila podpora Windows XP, nebo ne?

Na sklonku dubna 2014 totiž postrašila komunitu kritická chyba napříč tehdejšími verzemi Internet Exploreru, a Microsoft tak nakonec porušil pravidlo a hned první květnový den vydal záplatu i pro Windows XP. Stalo se tak poprvé v jeho historii, kdy se věnoval operačnímu systému po definitivním konci jeho podpory. Domnívám se, že to byla chyba, která jen zpomalila přechod domácích uživatelů i firem na novější verzi Windows, mnozí totiž nabyli dojmu, že když se objeví nějaký další průšvih, Microsoft jej chtě nechtě stejně zase opraví.

Klepněte pro větší obrázek
Windows XP patří na staré počítače z doby předfacebookové a ne na ty současné a připojené k internetu

Jedna záplata přitom neřeší problém starého operačního systému jako takového, což potvrdila na podzim téhož roku analýza AVG, podle které patřily XPčka k nejnakažlivějším tržně-relevantním systémům té doby. Patrně je tomu dodnes.

Adrienne Hallová z Microsoftu v každém případě hned po vydání záplaty pro Windows XP v blogu upozorňovala uživatele, že se jedná o naprostou výjimku a firma se rozhodla opravit IE pro XPčka pouze z toho důvodu, že jejich podpora skončila teprve před pár týdny.

Bude se to opakovat i u Windows 7?

Již brzy bude Microsoft řešit stejná dilemata i v souvislosti s Windows 7, pomalu se totiž blíží i konec jejich rozšířené podpory. Ta základní skončila dokonce už před dvěma lety. Stárnutí Windows 7 jsme se věnovali v naší diskuzi.

Po třech letech zasáhl svět WannaCry a Microsoft opět porušil vlastní pravidla hry

Následující tři roky uplynuly jako voda, základna uživatelů Windows XP pozvolna klesla na 5,7 % (NetMarketShare, květen 2017) a v Česku dokonce až na 4,1 % (Rankings, květen 2017), načež počítačový svět v plné síle zasáhla aféra ransomwaru WannaCry, jehož autoři zneužili zranitelnost, která unikla z americké Národní bezpečnostní agentury NSA.

Ačkoliv se mělo za to, že WannaCry největší silou zasáhne právě XPčka, ta byla nakonec natolik technologicky zastaralá, že po spuštění malwaru často havarovala a namísto zašifrování souborů se naštěstí zobrazil BSODmodrá obrazovka smrti, která mnohé zachránila. Ach ty počítačové paradoxy.

I z tohoto důvodu nakonec vládly žebříčkům nejpostiženějších systémů Windows 7. I to je paradoxní, oprava, která by zamezila masivnímu šíření WannaCry právě na Sedmičkách totiž byla k dispozici už nějaký měsíc.

Microsoft nicméně opět porušil pravidlo a vydal speciální bugfix pro Windows XP, jenž měl zalátat díry, kterými se do systému hodlal dostat právě WannaCry. I tentokrát redmondští manažeři hájili krok jako naprosto výjimečný, který odpovídal závažnosti problému.

Jak však píše Peter Bright z Ars Techniky: „There will always be one more emergency.“ Jinými slovy, XPčka nebudou nikdy dostatečně zabezpečená a stejně tak nehrozí, že bychom se snad měli v dohledné době dočkat okamžiku, kdy útočníci všeho druhu přestanou psát malware. Dělají to přeci posledních třicet let a jejich aktivita je přímo úměrná velikosti globálního počítačového ekosystému počínaje vašim mobilním telefonem a konče třeba superpočítačem NASA Pleiades v Mountain View.

Měsíc poté Microsoft opět opravuje XPčka a paradoxně tak prodlužuje jejich životnost

A skutečně, měsíc po útoku WannaCry Microsoft v rámci svého Patch Tuesday opět udělal výjimku, ze které se už pomalu stává samozřejmost, a opět vydal záplaty pro Windows XP a další již nepodporované verze; třeba Server 2003. Je jich celá hromada, na rozdíl od automatického aktualizačního systému je musí případní majitelé těchto muzejních softwarů nainstalovat ručně a mají opravit další související zranitelnosti, kterých by mohly zneužít v rámci kybernetického boje a špionáže nejrůznější státní agentury (Microsoft zjevně míří na Rusko a Čínu).

Klepněte pro větší obrázek
Aby byly podniky lépe chráněné třeba proti kybernetické špionáži, Microsoft jim vydal záplatu pro tři roky nepodporovaný operační systém. To není zrovna nelichotivější vizitka pro zainteresované firmy a možná i státní úřady.

Ano, obrana před potenciální průmyslovou špionáží a útoky ze strany Ruska a Číny je pro americké podniky klíčová – ostatně mnozí se domnívají, že i stopy v případě WannaCry směřují na východ –, ale možná by bylo mnohem lepší ochranou, než vydávat záplaty na 16 let starý operační systém (!), prostě sakra konečně přejít na nový.

Ačkoliv je totiž globální podíl Windows XP zdánlivě zanedbatelný, faktem zůstává, že i nadále přežívá v nejednom podniku, čímž si ostatně vydání opravdu, ale opravdu výjimečného bugfixu ospravedlňuje i Microsoft.

Začarovaný kruh

A tak tu máme začarovaný kruh. Mnohé firmy se stále nezbavují Windows XP, protože když bude nejhůře, Redmond tu záplatu prostě vydá a basta. A Redmond tu záplatu nakonec opravdu uvolní, protože některé podniky nejsou schopny, nebo ochotny ani tři roky po ukončení rozšířené podpory Windows XP přejít na modernější alternativu – ať už je jakákoliv. Tímto přístupem přitom zvyšují riziko na celém internetu.

Zároveň, jak už bylo řečeno, oprava jednoho problému nikterak nezvyšuje bezpečnost Windows XP jako celku. XPéčka jsou děravá a zastaralá už z principu. Mít nějaká v naší brněnské podnikové síti, útočil bych na ně z dlouhé chvíle s Kali na USB klíčence i já.

Diskuze (126) Další článek: Co víme a nevíme o nejslavnějším planetárním systému TRAPPIST-1

Témata článku: Software, Microsoft, Rusko, Byznys, Windows, Operační systémy, Bezpečnost, Internet Explorer, Mobilní telefon, Aktualizace, Malware, Čína, Windows XP, NSA, USB, AVG, Ransomware, Viry, Redmond, WannaCry, Začarovaný kruh, Operační systém, Definitivní konec, NetMarketShare, BSOD


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 44

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání