Microsoft Office Web Apps: on-line kancelář zdarma

Podívali jsme se na bezplatnou kancelář Office Web Apps od Microsoftu. Nabízí Word, Excel, PowerPoint a OneNote v češtině. Má se Google důvod bát?
Kapitoly článku

Microsoft dohání vlak, který mu před lety ujel. Mobilní divize Microsoftu se snaží oslovit uživatele s novým Windows Phone 7, který přejímá některé vlastnosti z iPhonu a Androidu. Vědět o sobě dávají i webové služby – nově například česká verze kanceláře Office.

Office Web Apps je on-line sada čtyř kancelářských aplikací, které vychází z Microsoft Office. Zcela zdarma můžete využívat on-line verze textového editoru Microsoft Word, tabulkového kalkulátoru Microsoft Excel, nástroje pro tvorbu prezentací Microsoft PowerPoint a pokročilý poznámkový blok Microsoft OneNote.

Odkudkoliv a kdykoliv

Pomineme-li nulovou cenu, velkým lákadlem může být přístupnost. Kdekoliv a kdykoliv můžete pracovat se svými dokumenty. Ať už sami nebo se svými kolegy či kamarády.

Klepněte pro větší obrázek
 Přehled nedávno zpracovávaných dokumentů

Na začátek stačí správné vybavení: webový prohlížeč Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3.5, Google Chrome nebo Safari 4. Vyšší verze jsou taktéž podporovány; s Operou ale moc nepochodíte. Přestože Opera 10.6 doznala mnoha změn v jádře, nadále zůstává pro moderní webové aplikace spíše okrajovou záležitostí.

Když už máte podporovaný prohlížeč, stačí se přihlásit na stránkách Office Web Apps se svým Live ID účtem. V případě, že Live ID nemáte, můžete si jej na stejném místě zdarma vytvořit.

Live ID vám umožní přistoupit k celému ekosystému služeb Microsoftu – od možnosti využívat komunikátor Messenger (MSN), přes služby jako SkyDrive, Fotografie až po samotný Office Web Apps.

Poznámka: původně byly Microsoft Office Web Apps dostupné pouze pro majitele desktopového balíku Microsoft Office 2010. Z českého Microsoftu máme potvrzeno, že má být služba dostupná i z běžných Live ID účtů bez registrace Office 2010 a sami máme ověřeno, že služba takto funguje. Přesto však někteří čtenáři hlásí, že je služba nedostupná a vyžaduje nákup Office 2010. To by se mělo časem napravit.

Microsoft Word zcela zadarmo

Je to sice zadarmo, ale funguje to. Pokud zapomenete na všechny pokročilé vlastnosti a dalších tisíc funkcí desktopového Wordu, tak možná budete spokojeni.

Klepněte pro větší obrázek
 Základní funkce v on-line verzi Wordu

Jestli potřebujete občas vytvořit dokument nebo něco sepsat do školy, nemusíte hned sahat po placeném balíku Office. Komfort ovládání se sice klasické desktopové verzi Office jen stěží vyrovná, na občasné použití může ale vyhovovat.

Můžete v něm běžně psát, používat všechny základní styly písma a součástí je také kontrola pravopisu – včetně českého. Dokumenty můžete obohatit o vlastní obrázky nebo lze sáhnout po nabízených Klipartech. Stačí do otevřeného okna zadat požadovaný výraz a aplikace vám nabídne všechny vhodné obrázky.

Klepněte pro větší obrázek
 Sada obrázků pro vaše dokumenty

Microsoft Excel s našeptávačem vzorců

On-line verze Excelu nabízí formátovací nástroje shodné s Wordem. Přidává ale funkce typické pro tabulkový editor. Potěšující je například přítomnost funkce, která třeba z řady čísel automaticky doplní následující.

Zkuste si pod sebe do tří buněk napsat 1, 2 a 3, a poté tyto tři buňky označit myší a pravý dolní okraj uchopit a táhnout o pár buněk níž. Excel sám doplní posloupnost.

Klepněte pro větší obrázek
 Excel s podporou grafů

Samozřejmostí jsou grafy se všemi základními formátováními, jako například název grafu, úprava výběr zdrojových dat, popisy os a další. Pokud se na okno s Excelem podíváte podrobněji, všimnete si, že chybí ikona (tlačítko) pro uložení. Excel totiž provádí automatické ukládání na pozadí, takže máte o starost méně.

V levém dolním rohu máte seznam listů a v pravém dolním rohu okna navíc vidíte počet uživatelů, kteří aktuálně provádí úpravy dokumentu.

Užitečná věc, která dodává sílu použitelnosti, je našeptávání vzorců. Když začnete psát, Excel vám automaticky nabídne, co byste mohli použít.

Klepněte pro větší obrázek
 Našeptávač funkcí v Excelu

 

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Web, Zdarma, Microsoft Office 2010, Office 2013, Skydrive, KANCELAR, Pokročilá funkce, Windows Live, Office 2010, Apps, Office 2007, Užitečná věc, Microsoft OneNote, Microsoft Office 365, Sdílení, Windows Live ID, Občasné použití, APP, Live, Microsoft Excel, Základní formátování, Formátovací nástroj, Microsoft Office 2013Nejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

Nejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

** Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování ** Argumentuje, že šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány ** Spustila proto reklamní kampaň za 14,6 milionů korun

Karel Kilián
Velká BritánieŠifrováníFacebook
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Autor knižního fantasy Mistborn tvrdí, že měl napsat příběh k Elden Ringu on

Autor knižního fantasy Mistborn tvrdí, že měl napsat příběh k Elden Ringu on

Podle Brandona Sandersona spisovatel George R.R. Martin o hrách nic neví.

Radek Wunderlich
Elden Ring