Microsoft Office versus Works: vystačí domácí uživatel s Works?

Jistě používáte kancelářský software. Proč ale utrácet zbytečně mnoho peněz za drahé Office, když můžete mít základ v sadě Works? Víte ale, jak se jednotlivé nástroje těchto sad od sebe odlišují? Jaké funkce má Office navíc a co jim zase ve srovnání s Works chybí?
Kapitoly článku

Microsoft Office 2003
+ množství funkcí
+ provázanost produktů
+ vzdálená spolupráce
- cena
- nevhodné pro začátečníky
Microsoft Works 8
+ cena
+ ideální pro začátečníky
+ intuitivní ovládání
- místy až moc jednoduché
- pouze prohlížeč prezentací
V softwarových duelech jsou často vedle sebe pokládány srovnatelné aplikace od různých výrobců. V tomto bude dnešní duel odlišný. Nejenže jsme do testovacího počítače vedle sebe nainstalovali produkty jedné společnosti, ale navíc je každý z těchto programů zaměřen na podobnou věc. Přesto každý z nich pro jinou cílovou skupinu.

Zatímco už z názvu Microsoft Office je možné vytušit software pro použití v kancelářích a firmách, Microsoft Works je naopak určen spíše pro jednodušší úkoly a použití v domácnosti. Přesto ale mají obě aplikace spoustu společného. Podívejme se nyní na to, v jakých základních dovednostech jsou produkty příbuzné a co je naopak odlišuje. Vzhledem ke složitosti a možnostem jednotlivých programů nebudeme zacházet do přílišných detailů, ale zůstaneme na povrchu, aby byl text přínosný i pro domácího uživatele.

Obsah

Nejen možnostmi jednotlivých programů, ale také samotnými nástroji se oba produkty značně liší. Aby Microsoft od sebe Works a Office oddělil a uživateli bylo na první pohled zřejmě, že má-li Works, nepracuje „jen“ s ořezanou verzí Office, byly zvoleny i odlišné názvy komponent.

Sada Microsoft Office 2003 Professional Edition obsahuje následující součásti:

 • Word
 • Excel
 • PowerPoint
 • Outlook
 • Publisher
 • Access
 • InfoPath

Součástí sady jsou i další aplikace určené především pro práci se skenery, digitálními fotoaparáty a obrázky. Ačkoliv není Internet Explorer nikde prezentován jako součást sady, mohli bychom jej, stejně jako v případě Works, k Office přidat.

Sada Microsoft Works 8 obsahuje následující součásti:

 • Textový procesor
 • Tabulkový kalkulátor
 • Kalendář
 • Databáze
 • Adresář
 • PowerPoint Viewer
Jako rozcestník pro práci slouží nástroj Spouštěč úloh. Z jednoho místa tak můžete mít zjednodušený přístup ke všem nástrojům sady Works. Po spuštění najdete v seznamu programů i další aplikace. Jsou jimi např. Outlook Express pro práci s elektronickou poštou nebo Internet Explorer jako webový prohlížeč. Tyto součásti ale nejsou instalovány spolu se sadou. Pokud nejsou přítomny přímo v operačním systému, budete nuceni je stáhnout a nainstalovat.

Rozdíl mezi oběma produkty pocítíte nejen vy, ale také vaše peněženka. Zatímco cena Works se pohybuje stále v přijatelných mezích, pro Professional verzi Office budete muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.

Jakkoliv to nemusí být na první pohled zřejmé, sada Works je určena také pro uživatele, kteří nemají s obsluhou počítače příliš zkušeností. Díky Spouštěči úloh jsou všechny problémy a úkoly řešeny pomocí jednoduchých průvodců a jen na vás záleží, kdy a zda vůbec přestanete Spouštěč nadobro používat. Pokud si v jakékoliv části programu nebudete vědět rady, výborně poslouží nápověda nebo rychlý průvodce aplikace Works.

 

Základní okno Spouštěče úloh * přehled aplikací sady Works

Protože je spouštěč jednou z věcí, kterou má Works navíc ve srovnání s Office, nebudeme se na něj zvláště zaměřovat. Okno je složeno z několika základních prvků. Dominantní postavení má kalendář a adresář, užitečný je také panel Snadné spuštění a horní nástrojová lišta.

Co to bude?

Když usedáte k textovému editoru, většinou již předem víte, jaký typ dokumentu budete tvořit. I v tomto případě vychází sada Works uživateli vstříc díky široké paletě šablon zahrnutých přímo v instalaci. Prakticky stačí pětkrát kliknout myší a máte před sebou stylový cestovní deník pro týdenní dovolenou. Opět zde platí pravidlo, že s Works vytvoříte spíše domácí dokumenty, kdežto pro psaní strukturovaného životopisu budou vhodnější šablony sady Office.

Ještě o jedné součásti Works jsem se nezmínil. Je jí tzv. Portfolio. V podstatě jde o zjednodušenou galerii klipartů a obrázků. Ty jsou v závislosti na volbě při instalaci umístěny buď přímo v počítači, nebo nahrávány po vložení instalačního CD do mechaniky. Stejně tak je tomu i u Office. Mimo předem vytvořených jsou na webových stránkách Microsoftu online ke stažení i další motivy.

  

Šablony sady Works * rozpracovaný projekt * šablony sady Office

Dalším výborným pomocníkem do domácnosti je sekce Projekty. Zatímco v tomto případě už bude muset kancelářský uživatel Office využít své organizační schopnosti, plánování dovolené se díky Works stane rychlou záležitostí. Stačí si vybrat projekt, který chystáte a pak už jen odškrtávat splněné a plnit nesplněné položky. Všechny plány jsou automaticky zahrnuty do zvoleného kalendáře. Pokud nastavíte i datum splnění, pak vás Works na termín včas upozorní.

Pohodlí nebo funkce?

První pohled na prostředí Textového procesoru sady Works o lecčems napovídá. Většina nabídek a ovládacích prvků je vyvedena prakticky stejně, jako je tomu u Office Wordu. Už při prvních testech ale zjistíte, že spousta věcí ve srovnání s klasickým Wordem chybí. Místo desítky panelů nástrojů najdete v Textovém procesoru jen panel standardní a formátovací. Možnosti při psaní jsou omezeny opravdu na základní prvky. Budete-li si chtít spočítat znaky a slova v textu, máte smůlu.

 

Microsoft Office Word * Textový procesor sady Microsoft Works

Novinkou novějších verzí Office jsou inteligentní značky. Díky nim stačí jedno kliknutí pro změnu slova nebo převod jednotky. I značky jsou Microsoftem považovány za nadstandardní funkci, a proto je v sadě Works nenajdete. Stejně tak byste marně hledali pokročilé možnosti formátování textu.

Abych však Textový procesor úplně nezatratil, kontrola správnosti napsaného textu nebo Tezaurus v něm nechybí. Ani s tabulkami a složitějšími rovnicemi nemá Textový procesor problémy. Využívá při něm, stejně jako Word, nástroje Microsoft Equation 3.0.

Klepněte pro větší obrázek  

Inteligentní značky (Office) * kontrola gramatiky (Works) * možnosti vložení objektu (Works)

Výchozím formátem aplikace Word je všem dobře známý DOC. V případě procesoru sady Works jde o soubory typu WPS. Naštěstí jsou tyto soubory s aplikacemi zpětně kompatibilní, takže Word nebude mít problémy s WPS a naopak Textový procesor si bez problémů poradí i s DOCy.

Nepočítejte

Další aplikací, bez níž si kancelářskou sadu dokážeme asi jen těžko představit je tabulkový procesor. V sadě Office pod legendárním názvem Excel, v sadě Works pod méně známým označením Tabulkový kalkulátor.

 

Microsoft Office Excel * Tabulkový kalkulátor sady Microsoft Works

Ve výpisu chybějících funkcí bych jen opakoval odstavec o Textovém procesoru, proto se raději zmíním o stěžejních bodech programu. Velkou nevýhodou Tabulkového kalkulátoru je oproti Excelu absence českých názvů funkcí. Zatímco zaokrouhlení v Excelu provedete pohodlně příkazem ZAOKROUHLIT(xx;y), kdy vám editor ještě napoví, co do závorek napsat, v Tabulkovém kalkulátoru musíte použít anglický název pro zaokrouhlení – funkci ROUND.

Jednoduchý výběr buněk pro použití ve vzorcích známý z Excelu také odpadá. Pozici buňky musíte vypsat ručně – jiná možnost není. O složitějších vzorcích, kontingenčních tabulkách, listech a provázanosti s jinými soubory nemluvě. Přestože jsou grafy jednou ze základních funkcí programu, možnosti jejich tvorby jsou jen velice omezené. Všechny parametry musíte nastavit jen ve dvou krocích.

  

Seznam funkcí (Office) * seznam funkcí (Works) * tvorba grafu (Works)

Ani tabulkové editory nevyužívají totožné formáty souborů. Zatímco výchozím formátem pro Excel je XLS, Tabulkový kalkulátor sady Works ukládá jako XLR. Zde už mohou s kompatibilitou nastat drobné problémy. Zatímco při čtení XLR aplikací Excel se s problémy pravděpodobně nesetkáte, pokud bude XLS obsahovat příliš mnoho složitých prvků, mohly by v Tabulkovém kalkulátoru nastat problémy.


V následující kapitole najdete srovnání dalších nástrojů


Tip redakce: Změřte rychlost svého připojení k internetu s naší novou službou SpeedTest.cz

Témata článku: Microsoft, Software, Microsoft Office, Dóm, Microsoft Outlook, WoR, Domácí uživatel, Works, Access, Nadstandardní množství, Základní možnost, Základní nástroj, Základní věc, Anglický název, Týdenní dovolená, Domácí, DOM, Vzájemná kompatibilita, Stylový obrázek, Office, Microsoft Excel, Součást, Jednotlivá buňka, Základní prvek, Jednoduchý vzorec, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída