Microsoft | Microsoft Office

Microsoft Office má nové výchozí písmo. Místo Calibri přichází Aptos

Microsoft před dvěma lety oznámil, že hledá náhradu za písmo Calibri, které bylo v jeho kancelářském balíku výchozím od Office 2007. Měl pět alternativ, mezi kterými si vybíral: Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford a Grandview. Volba nakonec padla na Bierstadt, který se mezitím přejmenoval na Aptos.

Asi nechcete mít důležité písmo pro Word, Excel, PowerPoint a Outlook pojmenované jako „pivní město“. Aptos ale shodou okolností také odkazuje na název (neregistrovaného) města v kalifornském okrese Santa Cruz.

image.png

Písmo Aptos se podobá švýcarské typografii z poloviny 20. století a je bezpatkové. Bezpatková písma, označovaná také jako groteskní nebo gotická, mají často jednoduché tvary písmen, rovnoměrné tahy a jsou snadno čitelná. Písmo Aptos, tvořené různými geometrickými tvary, je tučné, dobře definované, a direktivní. Vyjadřuje mnoho různých jazyků a tónů. Konce kmenů jsou čistě řezané. Jemné zakulacené obrysy písmen umožňují vyšší čitelnost, zejména v malých velikostech,“ píše Microsoft na svém blogu.

Aptos se v nadcházejících měsících stane výchozím pro uživatele Office s předplatným Microsoft 365. Logicky bude také součástí příštího samostatného vydání balíku, které nahradí stávající Office 2021.

image.png

Za Aptem stojí americký typograf Steve Matteson, hvězda ve svém oboru. Navrhl font Droid, které bylo prvním používaným v Androidu. Google pak široce používal i jím vytvořená písma Open Sans, Open Serif a Noto. Je též autorem rodiny Liberation (Mono, Sans a Serif) často používané v linuxovém prostředí, zároveň je výchozím v balíku LibreOffice.

Matteson také dlouho spolupracuje s Microsoftem. Z jeho dílny pochází patková Cambria doplňující Calibri nebo Segoe, které je výchozím ve Windows. Vytvořil také Convection, které firma používala na Xboxu 360 a v přehrávačích Zune.

Matteson

Diskuze (15) Další článek: AMD nechce jít cestou Intelu a cpát do desktopu dvě různá procesorová jádra

Témata článku: , , ,