Microsoft Office 2010 Technical Preview

Microsoft včera představil Technical Preview verzi kancelářského balíku Office 2010. Ačkoliv se dostane na trh až v první polovině příštího roku, už dnes slibuje kupu zajímavých novinek.

Minulý týden Google představil projekt Chrome OS, včera pak vrátil Microsoft úder a na konferenci zaměřené na svou byznys klientelu – Microsoft Worldwide Partner Conference po několikaměsíčním čekání uvolnil Office 2010 Technical Preview.

O testovací verzi pro uzavřený tým uživatelů jsme psali již v květnu, tehdy totiž jedno ze sestavení uniklo na pirátské sítě a nekontrolovaně se šířilo internetovou komunitou. Nikdo tehdy ale přesně netušil, co všechno nového Microsoft vlastně v nové verzi připraví a co se skrývá za tajemným projektem Office Web Apps.

Podívejte se: První obrázky z květnové verze Office 2010

Na to vše odpověděl první den konference WPC a 900 účastníků úvodní keynote se mohlo těšit na pozvánku do testovacího týmu. Máme ji i my a zkušební Office 2010 v následujících dnech důkladně otestujeme. Novinek i zdánlivě neviditelných úprav je skutečně mnoho, ostatně oficiální dokumentace Microsoftu pro testery (a je to docela stručný soupis) čítá více než 140 stran.

Tvořit a sdílet… Odkudkoliv

Office 2010 představí koncept totálního sdílení a dostupnosti. Co vytvoříte ve Wordu, PowerPointu nebo Excelu si budete moci prohlédnout na počítači, v internetové kavárně nebo na displeji svého mobilu. A nebude to jen sdílení pro firmy skrze systém SharePoint, ale i pro běžné domácí smrtelníky pomocí služby Windows Live.

Webový Office bude zdarma i za paušál

A to je vlastně i odpověď na to, jak to bude s dostupností webového Office – Office Web Applications. Firmy s vlastní infrastrukturou budou moci použít SharePoint Server 2010, komunita pak bude moci využít přístup přes balík Windows Live. Zde webový Word, Excel, PowerPoint a OneNote poběží a zde bude moci ukládat i své dokumenty. Webový Office bude skrze Windows Live zdarma, přístup k němu dostanou všichni majitelé licencí k velkému Office a k dispozici bude i ve formě placeného předplatného – zde pravděpodobně bez reklamního pruhu a s dalšími benefity, jak je tomu třeba v případě placeného nadstandardu Hotmail Plus.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webový Word a Excel 2010

Web Applications nepojedou plnohodnotně pouze v Internet Exploreru, což byl dosavadní nešvar zejména Outlook Web Accessu a AJAXového rozhraní Hotmailu, ale i ve Firefoxu nebo Safari. Ostatně i z tohoto důvodu dává Microsoft téměř v každé prezentaci přednost právě Firefoxu – aby bylo projednou jasno.

Podoba webových aplikací bude prakticky totožná jako dospělý Office. Pokud si odmyslíte rám prohlížeče, budete mít před sebou celkem běžný a lehce ořezaný Word nebo Excel. Samozřejmě lze čekat delší odezvy GUI, na druhou stranu se můžete těšit na editaci jednoho dokumentu více uživateli v reálném čase, velmi snadné sdílení dokumentů po internetu a pak na většinu typických základních operací včetně korektury gramatiky, funkci Undo/Redo nebo jednoduché tlačítko, které umožní okamžitou editaci rozepsaného dokumentu uvnitř velkého Office na vašem desktopu.

Co se stane s Google Docs, Zoho a dalšími?

Nechci být špatným prorokem a nekritickým optimistou, ale pokud Microsoft splní všechna předsevzetí a v rámci Windows Live nabídne webový Office zdarma, Zoho Office, Google Docs a další současné WYSIWYG webové kanceláře se z hlediska použitelnosti ze dne na den dostanou na vedlejší kolej.

Společně s Office 2010 se můžeme v první polovině příštího roku těšit také na Office Mobile pro kapesní počítače a mobilní telefony. Nabídne Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook a přístup na SharePoint. Dokumenty budete moci ukládat na úložiště na mobilu, firemní SharePoint server či opět microsoftí cloud Windows Live. A to vše včetně synchronizace změn, pokud na dokumentu bude pracovat někdo jiný.

Zkušební verzi webového Office Microsoft uvolní až později a prozatím bude fungovat v omezeném režimu, i tak se vám ale pokusíme přinést více informací co nejdříve.

Celý věrtel novinek

V jednom článku nelze dopodrobna vyjmenovat všechny inovace a úpravy aplikací z balíku Office. Budeme se jim věnovat v samostatných článcích ke každému z produktu Office 2010. Přesto alespoň bodově vyberu některé zajímavé změny v těch nejpopulárnějších programech Word, Excel, PowerPoint a Outlook. Společnou a na první spuštění asi nejviditelnější novinkou je odlehčené uživatelské rozhraní, které nepůsobí tak agresivně jako v Office 2007 a sjednocení uživatelského prvku „ribbon“, který až doposud chyběl zejména v Outlooku. Už v květnovém článku jsem pak poukázal na nový menu-dialog „Backstage view“, který v sobě sdružuje kompletní správu dokumentu od jeho tvorby až po tisk a sdílení.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Backstage view nahrazuje klasické dialogy

Word 2010

 • Vylepšená typografie – nově můžete obdařit text nejrůznějšími tiskařskými efekty, fonty
 • Vkládání snímků obrazovky – v menu Vložit nově najdete možnost sejmutí obrazovky
 • Editor obrázků – bitmapy lze vylepšit uměleckými efekty, ořezem aj. přímo ve Wordu
 • Náhled schránky – ještě před vložením obsahu ze schránky se můžete podívat, co to udělá s dokumentem
 • Více editorů naráz – jeden dokument může v jeden okamžik editovat více autorů
 • Sdílení napříč internetem – sdílení s mobilním telefonem, SharePointem nebo úložištěm na Windows Live
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vložení snímku obrazovky, nový navigační panel a typografické styly a nové fonty

Excel 2010

 • Sparklines – nový Excel bude umět přímo v buňce zobrazit jednoduché grafy
 • Gemini – samostatný doplněk umožní práci s velmi rozměrnými tabulkami, problém by neměl mít ani s miliony záznamů
 • Vylepšené a rychlé hledání – překážkou by neměly být ani obrovské tabulky
 • Lepší práce s grafy
 • Mnohem vyšší přesnost matematických, statistických a finančních funkcí
 • Náhled schránky – náhled před vložením stejně jako u Wordu
 • 64bitové adresování – umožní práci až se 4GB excelovými tabulkami
 • Snadné sdílení přes SharePoint a Windows Live (Web Applications)
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vylepšená práce s grafy a Sparklines grafy přímo v buňce sešitu

PowerPoint 2010

 • Lepší animace statických objektů – lze je rozpohybovat realistickými efekty
 • Nové přechody mezi snímky – nová sada kvalitních přechodů jaké se používají v televizi
 • Logické dělení – snímky můžete rozdělit do logických celků
 • Prohlížení více prezentací na jediném monitoru
 • Online video – lze vložit klipy z YouTube, MSN aj.
 • Ministřižna – přímo v PowerPointu lze video jednoduše upravit
 • Nová témata a lepší práce s obrázky
 • Streamování prezentací – prezentaci můžete vysílat přímo přes SharePoint nebo Windows Live
 • Export jako video – prezentaci lze uložit jako běžné video
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nové efekty videa, jednoduchý střih a efekty pro bitmapy

Outlook 2010

 • MailTips – ještě před odesláním zprávy vám Outlook napoví, jestli třeba není příjemce na dovolené nebo jestli nemá plnou schránku na Exchange serveru
 • Ribbon – Outlook konečně sjednotil své grafické uživatelské rozhraní s ostatními aplikacemi z balíku Office
 • Hlas a video – společně a Office Communications Serverem lze z Outlooku vytvořit nástroj pro VoIP i video konferenci
 • Multiformátový „inbox“ – do Outlooku vám pomocí Exchange 2010 mohou přicházet i faxy a hovory
 • Výkon – Outlook 2010 bude mnohem rychlejší
 • Seřazování zpráv do stromu – podpora pohledu na zprávy jako na oddělené diskuze
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seřazování zpráv do diskuzí (stromů) a MailTips

Počkáme si ještě nejméně šest měsíců

Nový kancelářský balík Microsoft Office 2010 by se měl dostat na pulty obchodů v první polovině příštího roku společné s edicí pro mobilní telefony a kapesní počítače. Ve stejné době Microsoft uvolní i jeho webovou podobu. A právě Web Applications budou asi tou nejvděčnější inovací. Neumožní totiž pouze tvorbu dokumentů prakticky kdekoliv, ale i snadné sdílení dokumentů, kolaboraci a synchronizaci.

Technical Preview verze Office 2010 sice bude uvolněna pro uzavřený okruh uživatelů, šanci ale máte i vy, Microsoft totiž do programu hodlá pozvat desetitisíce fanoušků. K nim by se měla později (snad ještě v létě) dostat i zatím notně ořezaná verze webové kanceláře Web Applications. Pokud po Office 2010 toužíte také, zaregistrujte se na webu Office 2010 The Movie a zkuste štěstí, svět zase není tak velký.

Kde hledat více informací:

Diskuze (36) Další článek: Veletrhy Digitex a Interkamera mění termín, budou současně se Sport Life

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Byznys, Internet, Web, Office 2013, Sdílení videa, Gemini, Technic, Redo, Backstage, Reklamní pruh, Preview, Office 2007, Samostatný článek, Běžná práce, Umělecký efekt, Webová prezentace, Inbox, Ribbon, První snímek, Technical Preview, Pirátská verze, Navigační panel, Den konference, Pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor