Microsoft Office 2003 bude mít šest podob

Microsoft zveřejnil způsob distribuce nové generace Office. Běžně se budou prodávat tři standardní verze Standard, Professional a SBE. OEM zákazníkům bude určena Office Basic a zvláštního přístupu se dočkají také studenti a učitelé.
Uvedení Microsoft Office 2003 v červnu tohoto roku s sebou přinese změny v nabídce produktů obsažených v jednotlivých balících určeným různým uživatelům. Celkový počet nabízených variant vzroste na šest. Pro maloobchodní „krabicový“ prodej jsou určeny verze Standard, Professional a Small Business Edition. Velkým zákazníkům nabídne Microsoft Office 2003 Professional Enterprise Edition, pro OEM distribuci bude určena odlehčená varianta Basic. Učitelům a studentům bude nabízena Students and Teachers Edition, která obsahuje stejné aplikace jako standardní verze, ale bude stát podstatně méně. Microsoft zároveň oznámil, že aplikace InfoPath bude dostupná jen podnikům, jenž využívají nového licenčního programu Software Assurance. Další novinka, OneNote se zatím do distribuce vůbec nedostane.

Developer Edition končí

Poměrně oblíbená vývojářská verze Office, jejíž součástí byla u Office XP i aplikace Frontpage, nebude u Office 2003 zavedena. Nová generace tohoto software pro tvorbu a správu internetových prezentací bude prodávána samostatně. Místo toho MS vývojářům nabídne Visual Studio Tools for Office, které bude uvolněno spolu s nástupem Office 2003 na trh.

Standard, SBE a Professional

Microsoft Office 2003 Standard Edition bude obsahovat aplikace Word 2003, Excel 2003, PowerPoint 2003 a Outlook 2003, které běžnému kancelářskému uživateli pokryjí všechny obvyklé činnosti.

Malým podnikům je určená Small Business Edition, která je ve srovnání se standardním balíčkem obohacena o DTP produkt Microsoft Publisher 2003, který nahrazuje PowerPoint. Nový je i obchodní nástroj Business Contact Manager 2003. Dostupnost SB Editon v běžném prodeji je změnou oproti dřívějšku, kdy byla tato verze k dispozici pouze předinstalovaná na nových počítačích.

V krabicové verzi bude prodávána i verze Professional zahrnující Word, Excel, Outlook, PowerPoint, databázový engine Access, Publisher, a již zmiňovaný Business Contact Manager.

Professional Enterprise Edition – jen pro vyvolené

Kromě obyčejné „profesionální“ Office bude MS nabízet speciální Professional Enterprise Edition, která bude obohacena o aplikaci InfoPath. Obě profesionální edice budou doplněny o nástroje pro správu autorských práv a funkcionalitu pro vzdálenou spolupráci, které navazují na MS Sharepoint Team services. Dokumenty vytvořené pomocí těchto technologií budou samozřejmě čitelné ve všech verzích Office 2003 a Office XP.

Microsoft plánuje i prodej samostatných aplikací z profesionální edice Office pro firmy, které využijí nadstavbové služby jen u některého z programů Office 2003. Tyto aplikace bude podle Microsoftu možné získat také formou přímého prodeje. Redmondská společnost ale zatím neoznámila žádné ceny týkající se Office 2003, takže lze vycházet pouze z cen Office XP.

Pro studenty a učitele

Do domácích počítačů chce Microsoft se svou Office proniknout pomocí speciální verze Students and Teachers Edition, kterou v USA poprvé zavedl u Office XP. Tato varianta bude obsahem odpovídat edici Standard a koupit si jí bude moci každá rodina s alespoň jedním dítětem do věku 18 let. Oproti Office XP mohou takto zakoupenou Office používat legálně i rodiče, což předchozí licenční ujednání nedovolovalo. Microsoft uvolní licenční podmínky i na souběžné užívání SW na třech počítačích najednou v rámci jedné domácnosti.

S novým počítačem

Jako alternativu k volně šiřitelným kancelářským balíkům, jako je Open Office nebo PC Suite od Software 602, dodávaným s novými počítači nabízí Microsoft očesanou OEM verzi Office Basic Edition. Ta je omezena na Word, Excel a Outlook.

V současné době Microsoft distribuuje druhou betaverzi Office 2003, kterou je možné si objednat na CD na webu společnosti Microsoft za 20 USD a poštovné. Testovací balík obsahuje všechny aplikace z rodiny Office 2003 včetně Frontpage a InfoPath a navíc Windows 2003 Server a Exchange Server 2003. Celý balík je možné používat do 30. listopadu 2003, po tomto datu bude funkce aplikací omezena. Uvedení finálního produktu je plánováno na konec června.

Diskuze (12) | Nejaktivnější červi a viry v březnu

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Speciální verze, Microsoft Office 2013, Odlehčená verze, Office, Microsoft Excel, Nový Outlook, Office 2010, Microsoft Outlook, Office 2007, Microsoft Office 365, Nový standard, Speciální nástroj, Standardní verze, Profesionální varianta, Office 2013, Profesionální verze, Kancelářské aplikace, Microsoft Office 2010, MS Office, Speciální edice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší