Microsoft Office 12: nový pracovní svět

Nová verze Microsoft Office s kódovým označením MS Office 12 bude vydána v roce 2006. Koupit ji tedy budeme moci přibližně ve stejnou dobu jako operační systém MS Windows Vista. V čem je nová verze lepší, jiná, propracovanější?
Microsoft Office 12: nový pracovní svět
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
algoritmus
betaverze
firewall
komprimace
konvertor
peer-to-peer
server

Nová verze MS Office 12 bude obsahovat nástroje na správu procesů, správu práv k dokumentům a nové funkce v oblasti sdílení dokumentů a plánování. S Office 12 se na trhu objeví i nové serverové produkty.

Změny, inovace, novinky

Je jasné, že 90 % uživatelů prahne po novinkách, které budou patrné na první pohled a zřejmé ihned po instalaci. Microsoft se rozhodl radikálně změnit způsob práce s jednotlivými aplikacemi. Pro nové Office je vyvinuta nová „inteligentní“, resp. predikční nástrojová a tlačítková lišta.

Co to znamená? Zmíněný hlavní ovládací prvek bude ve všech aplikacích měnit své prvky v souladu s tím, jakou akci bude chtít uživatel provést. Budete-li psát, lišta nabídne funkce formátující texty, v případě práce s formáty tabulek nebo grafiky budou tlačítka ihned logicky změněna.

Podle zpráv a testů samotného Microsoftu produktivita při prvotním seznamování s tímto ovládáním mírně poklesne. Poté ovšem rapidně vzroste až na hranici, která je vyšší než 100 % ve starém prostředí.

Tato inovace však není z nejpodstatnějších. Novinek nás čeká mnohem více a troufám si tvrdit, že je velká většina příznivců MS Office ocení.

Proč tak radikální způsob inovace?

Okamžitá možnost a schopnost spolupráce s kolegy, partnery, dodavateli a zákazníky – to je věta, kterou bez vyřčení naplňuje (resp. rád by naplnil) téměř každý. K dosažení této schopnosti významně napomáhá efektivní a bezpečné sdílení informací bez ohledu na geografické hranice, časové zóny a firewally organizací.

Uvedení balíku Microsoft Office 12 si klade za cíl, aby jeho uživatelé měli větší kontrolu nad svými informacemi, časem, prací a jejími výsledky.

Kudy vede cesta Microsoft Office 12?

Microsoft se při vývoji zaměřil na pět základních oblastí, které zákazníci a uživatelé definovali jako nejdůležitější z hlediska jejich potřeb:

 • individuální dopad
 • spolupráce
 • nalezení a využívání informací
 • životní cyklus podnikových informací
 • IT základy informačních řešení

Nová generace produktů bude koncipována tak, aby lidé dosáhli lepších výsledků rychleji. Tento fakt je například patrný v aplikaci PowerPoint. Jsou zde implementovány třeba nástroje, které na snímky automaticky aplikují profesionální vzhled a formátování. Uživatel se tak může plně soustředit na vytváření obsahu, tedy toho nejhodnotnějšího na celé prezentaci. (Nároky na znalost tvorby prezentací klesají.)

Spolupráce prostřednictvím Office 12

Nový balík v sobě integruje všechny způsoby komunikace, jichž uživatelé využívají: okamžité zasílání zpráv (tzv. instant messaging), telefonování, přístup k internetovým stránkám, elektronické poště apod. Office 12 by měl řešit současnou složitost IT systémů a sítí prostřednictvím snazšího vytvoření a využívání sdíleného prostoru na serveru Microsoft Office SharePoint Portal.

Microsoft v rámci sady aplikací, serverů a služeb Office System nabídne funkce pro spolupráci typu peer-to-peer od Groove Networks. Co to tedy znamená? Uživatel se například bude moci bezpečně spojit s kolegou, partnerem, spolupracovníkem mimo firemní firewall, bude moci sdílet dokumenty a řešit problémy ihned, kdykoli a odkudkoli, kde bude k dispozici internet.

Analýza a využívání informací

Office 12 kladou důraz také na tzv. vizualizaci dat. Pro příklad vezměme aplikaci Excel. Zde bude možné vytvářet tzv. vizuální panely a přehledy přímo z dat v tabulkách. Pak je bude možné sdílet prostřednictvím společného prostoru na portálu Microsoft Office SharePoint.

Spolupracovníci tak budou moci získávat jednotné a aktuální verze přehledů o podnikání, vývoji projektů či zakázek. A nebudou již muset tyto informace pracně sbírat z nejrůznějších tabulek doručených například elektronickou poštou.

Bič na kvanta dat

Podle interních průzkumů společnosti Microsoft mají zákazníci nemalé problémy se správou velkých objemů digitálních dat, která produkují. Nová verze Office 12 bude umožňovat (prostřednictvím serverů a služeb Office 12) jejich snadnou správu v rámci organizace. Jak firmy, tak uživatelé budou například schopni centrálně definovat data vypršení platnosti dokumentů či zásady archivace, a také zavést jednotné schvalovací procedury.

Při vývoji Office 12 je kladen důraz na začlenění a využití otevřených standardů XML. Celý kancelářský balík by tak měl lépe spolupracovat s dalšími podnikovými aplikacemi.

Nové formáty dokumentů aneb vše pro XML

Microsoft se v nové verzi Office rozhodl pro nové souborové formáty aplikací Word, Excel a PowerPoint. Jedná se o MS Office Open XML. Nejnovější informace naleznete na http://www.microsoft.com/office/wave12.

Podrobné specifikace nových formátů souborů budou k dispozici na základě bezplatné licence. Jste-li vývojářem, Microsoft vám umožní bezplatný přístup k úplné dokumentaci.

V čem tkví změna?

Soubory sady Office 12 by měly efektivněji využívat systémové prostředky, takže pro jejich ukládání a práci s nimi bude třeba méně místa na pevném disku. Tento fakt implikuje rychlejší přenos dokumentů v počítačových sítích.

Nové formáty souborů budou čitelné a k dispozici nejen uživatelům Office 12, ale všem uživatelům předchozích verzí sady Office. Potřeba budou však nástroje, které umožní otevírání a ukládání nových formátů v sadách Office 2000, Office XP a Office 2003.

Tyto nástroje bude nutné pouze jednou (samozřejmě bezplatně) nainstalovat. Poté již bude obsluha nových formátů stejná, jako v případě formátů stávajících.

Výhody XML, ZIP a segmentace dokumentů

Nové formáty jsou rozšířením schémat WordprocessingML a SpreadsheetML, se kterými jsme měli tu čest v předchozích verzích Microsoft Office. Soubory sady Office 12 budou navíc komprimovány technologií ZIP. Ano, dokument bude před uložením komprimován.

Formáty Microsoft Office Open XML segmentují, ukládají a komprimují jednotlivé součásti souborů samostatně. Sníží se tedy riziko poškození celého souboru a zvýší pravděpodobnost úspěšného obnovení dat (nebo alespoň částí) v poškozených souborech.

Kompresní algoritmus využívá kontrolu chyb založenou na kontrolním součtu CRC, a to samostatně pro každou část souboru. Dojde-li k poškození určité části souboru, zůstávají ostatní části zachovány a mohou být bez problémů použity. Úspora na disku by měla být téměř 50procentní.

Nové formáty souborů budou používat nové přípony, aby nedocházelo k záměně a nebylo nutné ručně hledat formát souboru. Půjde o .docx, .xlsx a .pptx.

Formáty Microsoft Office Open XML oddělují obsah dokumentu od prezentačních (formátovacích) informací. Různé typy dat tvořící dokument sady Office (obsah, obrázky, metadata, vložený kód atd.) jsou uloženy v souboru jako samostatné součásti komprimované metodou ZIP.

Namísto vložení obrázku do dat dokumentu může aplikace obrázek uložit jako samostatnou část, na kterou se obsah dokumentu odkazuje. Tato funkce umožňuje ostatním aplikacím přistupovat k obrázku bez nutnosti extrahovat jej z obsahu dokumentu.

V rámci sady Office 12 bude existovat režim kompatibility, který automaticky zakáže funkce a vlastnosti nedostupné v cílové verzi. Uživatelé pak budou moci bezproblémově pracovat se soubory z různých verzí sady Office.

Formát Office 12

 • nový formát souborů je založen na XML 1.0 a ZIP standardech
 • komprimační algoritmus ZIP byl vybrán proto, že existuje řada nástrojů pro práci s tímto formátem
 • komprese a dekomprese souborů probíhá automaticky při otevírání a ukládání souborů
 • Open XML formát je kompatibilní s IRM, Open XML dokument chráněný IRM technologií bude chráněn ve všech verzích Microsoft Office
 • modulární architektura Open XML formátu umožňuje přidávání, modifikaci a mazání obsahu dokumentů
 • Open XML formát podporuje vložení uživatelem definovaných XML schémat (do aplikací Word a Excel)
 • Open XML formát zvyšuje bezpečnost díky separátnímu uložení vloženého kódu a maker, je snadné je ignorovat a aplikovat na ně firemní bezpečnostní zásady.

Konventory pro Office 2000, XP, 2003

 • pro verze Office 2000, XP a 2003 budou existovat konvertory, pro Office 97 nikoli
 • prostřednictvím konvertorů budou uživatelé schopni Open XML soubory nejen otevírat, ale i vytvářet
 • pokud bude spolupracovat uživatel Office 12 s uživatelem Office 97, uživatel Office 12 bude schopen vytvořit pro uživatele Office 97 soubor v původním binárním formátu
 • hromadný konvertor bude převádět staré formáty souborů do nového formátu (bez nutnosti otevření aplikace) tak, že všechny soubory ve složce a podřízených složkách převede najednou, dávkově
 • části, ze kterých se skládá Open XML formát, jsou standardy W3C. Referenční schémata XML (v současném Microsoft Office 2003 např. WordProcessingML) vyhovují standardům W3C (Worldwide Web Consortium). Popis schémat bude umístěn na webové adrese www.microsoft.com/office/xml ještě před uvedením Office 12.

Podrobnějších informací o nových Office 12 mám k dispozici ještě více, pro zájemce otevírám diskuzi pod článkem.

Několik inovací a novinek je patrných z ilustračních obrázků. Podotýkám, jedná se o prototypy, nikoli o ostré obrazovky z nových Office 12. Předpokládám, že pokud Microsoft nechce poskytnout a tají detaily pracovního prostředí Office 12, má proč. Na internetu jsem sice našel několik „ostrých“ obrázků, ale nejsem si jist, zda nejsou z kategorie fake. Ostatně, uvidíme.

Osobní hodnocení

Pokud Microsoft dodrží to, co slibuje, dočkáme se velké inovace kancelářského balíku Office. Ačkoli na internetu již tisíce lidí diskutují a haní novinky, které se dotýkají ovládání a souborového handlingu, nejsem si jistý, zda nemají máslo na hlavě už předem.

Systém Office využívám od jeho první verze a samozřejmě jsem s několika desítkami funkcí a řešení nespokojen. Markantní nedostatky Office 12 řeší. Jsem zvědav na první betaverzi, kterou bude mít redakce časopisu Computer k dispozici již koncem roku.

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Windows, Svět, Groove, Nový, Firemní firewall, Office 2007, Nová verze, Office, Nová aplikace, Obraz, Peer, Open Office, Microsoft Excel, World web, Office 2010, Poškozený soubor, Nový uživatel, Modulární architektura, Fake, MS Office, Nová informace, Microsoft Office 2013, Handling


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 20

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu